TZ: Dar do sbírek Moravské galerie v Brně / Snídaňový servis Merkur od Josefa Hoffmanna

Dar do sbírek Moravské galerie v Brně / Snídaňový servis Merkur od Josefa Hoffmanna / Moravská galerie v Brně / Brno / 22. 7. 2013

Dar do sbírek Moravské galerie v Brně / Snídaňový servis Merkur od Josefa Hoffmanna

Moravská galerie v Brně

stálá expozice užitého umění, Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14, Brno

www.moravska-galerie.cz

Moravská galerie v Brně otevřela na konci loňského roku novinku ve stálé expozici užitého umění Prostřený stůl. Josef Hoffmann a Wiener Werkstätte. Touto výstavou Moravská galerie upozorňuje na dílo architekta a designéra Josefa Hoffmanna a připomíná jeho vztah k Brnu, který si začal budovat během čtyřletého studia v Brně a utužoval jej návštěvami a výstavními aktivitami.

„Ještě před několika lety byly sbírky Moravské galerie v Brně na předměty navržené Josefem Hoffmannem a jeho kolegy z Wiener Werkstätte nesmírně chudé — celkový počet se dal spočítat na prstech jedné ruky. Díky dlouhodobé systematické práci, vztahující se k dílu Josefa Hoffmanna a jeho rodnému domu v Brtnici, se podařilo oslovit několik majitelů, kteří předměty nejprve zapůjčili do stálé expozice v Brtnici “Josef Hoffmann. Inspirace” a posléze i prodali do sbírek Moravské galerie v Brně. Tyto objevy byly tak jedinečné, že jsme mysleli, že další předměty už není možné získat.

Letos však byla veškerá očekávání znovu překonána. Moravské galerii v Brně se ozvala paní Ivana Wilson. Rodačka z Třebíče, která emigrovala po roce 1968 z Československa do Velké Británie. Jedinou památku, kterou si sebou vzala do nového domova v Londýně, byl porcelánový servis po strýci Janu Vaňkovi, jenž byl jedním z nejvýznamnějších nábytkářů první poloviny 20. století. Jeho firma Spojené UP závody v roce 1924 v časopise Bytová kultura ohlašovala spolupráci s Josefem Hoffmannem. Dodnes bohužel nevíme co, a zda vůbec, Hoffmann pro Spojené UP závody navrhl. Vaněk totiž kvůli finančním problémům musel firmu opustit a řadu plánů se tak nepodařilo naplnit.

Jisté ale je, že Hoffmann Vaňkovi předal porcelánový servis. Hoffmann tento snídaňový servis Merkur navrhl v letech 1910-1911. Roku 1912 byl servis poprvé publikován v časopise Deutsche Kunst und Dekoration. Těla konviček, hrníčků i okraje talířků byly lehce kanelované. Jednotlivé plochy Hoffmann nejprve odlišil barvou — zlatou a černou. Posléze navrhl varianty s různým dekorem. Porcelán vyráběla dnes již neexistující firma Pfeiffer & Löwenstein ve Schlackenwerthu, česky Ostrova u Karlových Varů. Firma byla založena v roce 1873. Po roce 1900 proslula spoluprací s vídeňskými modernisty. Roku 1945 byla firma znárodněná a roku 1949 zrušená. Firma ale porcelán nerealizovala celý. Čisté bílé výrobky byly předávány do Vídně firmě Josefa Böcka. Teprve tam byly jednotlivé kusy dekorovány.

Snídaňový servis, který nyní Moravská galerie v Brně získala a který mohou návštěvníci vidět ve stálé expozici, je zdobený dekorem se zvonky provedený technikou černých obtisků a stříkáním.“

Martina Lehmannová, autorka výstavy Prostřený stůl

Snídaňový servis Merkur

Návrh Josef Hoffmann, 1910-1911

Výroba Pfeiffer & Löwenstein, Schlackenwerth (Ostrov u Karlových Varů) a Josef Böck, Vídeň, 1918-1924

Porcelán, stříkaný dekor, černé obtisky