TZ: Kdo má židli, ten bydlí

Kdo má židli, ten bydlí / SUPERMARKET wc / Karlovy Vary / 1. 7. - 28. 9. 2012

Trochu jiná thonetka v galerii SUPERMARKET wc

V neděli 1. 7. 2012 bude v galerii SUPERMARKET wc v Karlových Varech zahájena každoroční výstava českého designu. Výstava s názvem Kdo má židli, ten bydlí se tentokrát zaměří na designový sedací nábytek moravské firmy TON. Výrobce legendárních thonetek se 150letou tradicí navázal v posledních letech spolupráci s českými i zahraničními designéry. Výsledkem jsou designově nepřehlédnutelné výrobky, které pracují s jedinečnou technologií ohýbaného dřeva a sklízejí úspěchy na polích domácích i mezinárodních soutěží. Výstava bude zahájena v sobotu 30. 6. vernisáží v 19 hodin a potrvá do 28. 9. 2012. K rozptýlení všech designu chtivých fanoušků zahraje DJ Spagy.

Hravě pojatá instalace v galerii SUPERMARKET wc představí především nové, oceňované výrobky jakými jsou například židle Merano italského designéra Alexe Guflera, němý sluha Petalo od italské designérky Eugenie Minervy nebo židle 002 od Jaroslava Juřici, která je reminiscencí na slavnou židli No. 14. Vystavené exponáty jsou v rámci expozice od okolního prostoru odděleny barevnými kruhovými plochami nalepenými na podlaze. Barevné kruhy s portréty jednotlivých designérů odkazují na ty, na nichž celý novodobý úspěch firmy stojí a jsou pod výrobky podepsáni. Čelní stěna výstavního prostoru je věnována výrobnímu postupu ohýbaného nábytku. Ten je demonstrován na již zmiňované ikoně firmy Thonet – židli No. 14., kdysi nejoblíbenější kavárenské židli, jejíž nerozbitnost demonstroval sám zakladatel firmy Michael Thonet shozením z Eiffelovy věže.

Výstavní prostory galerie SUPERMARKET wc jsou návštěvníkům k dispozici každý všední den od 13 do 18 hodin. Po dobu konání MFF Karlova Vary je galerie otevřena každý den od 10 hodin až do východu hvězd. Výstavní prostor, který vznikl na místě bývalých veřejných záchodků a úschovny zavazadel, disponuje i malou internetovou kavárnou se zahrádkou a připojením k WiFi. Pro potěchu sebe i svých blízkých je možné zakoupit některý z drobných dárků v našem designovém krámku.

Mladé návrháře přizvalo vedení firmy TON ke spolupráci s vědomím, že design je neodmyslitelnou součástí nábytku. Tento tah se největšímu nábytkářskému výrobci České republiky vyplatil. S vlnou mladých designérů přišla také řada významných ocenění jak na českém, tak na zahraničním poli. Prvním designérem v novodobé historii moravské firmy byl Tom Kelley, který přišel s novými moderními trendy v oblasti židlí z ohýbaného dřeva. Dalšími spolupracujícími návrháři byli a jsou například Mojmír Ranný, Michal Riabič, René Šulc či designové studio Olgoj Chorchoj. Mezi nejvýznamnější ocenění udělené firmě TON patří prestižní Red Dot Design Award za rok 2011 pro křeslo Merano a Honourable mention v rámci Red Dot Design Award pro němého sluhu Petalo. Již zmiňovaná židle 002 a věšák Tee od Jana Padrnose zase získali cenu Interior innovation award 2012.

Továrnu na ohýbaný nábytek založil v Bystřici pod Hostýnem v roce 1861 německý truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet (1796 – 1871). Jím vynalezená technologie, kterou začal k výrobě nábytku používat, spočívá v napaření bukového hranolku sytou párou a jeho následném ohýbání. Ruční ohyb opěradlové části židle se provádí pomocí tvárnice, jejíž tvar kopíruje speciální pásnice zabraňující praskání ohýbaného dřeva. Stejnou technologii používají v moravské továrně dodnes. Jedná se o velmi náročnou ruční práci, kterou ani dnes nemůže nahradit žádný stroj. Továrna v Bystřici pod Hostýnem byla ve své době největší svého druhu a stala se vývojovým centrem celé firmy Gebrüder Thonet a exportovala své výrobky do celého světa. Pod jménem rodiny Thonet vyráběla až do roku 1953. Od roku 1953 vyrábí v tomto místě ohýbaný nábytek firma TON. Ohýbané dřevo Michaela Thoneta se stalo inspirací pro řadu dalších designérů, kteří k podobným tvarům využívali snadněji ohýbatelnou náhražku v podobě kovových trubek. Mezi tyto designéry patřili v historii mimo jiné Le Corbusier, Marcel Breuer, Mart Stamm, Miese van der Rohe, ale i Češi Ladislav Žák nebo Jindřich Halabala.