TZ: KON-FIGURACE v Galerii Františka Drtikola

Jiří Marek, Laura Limbourg, Gabriela Slaninková, Samuel Kollárik, Kateřina Komm, Sofie Švejdová, Annemari Vardanyan, Jakub Hubálek, Petr Gruber, Petra Švecová, Tomáš Němec, Aleš Brázdil, Jan Soumar a Andros Foros / KON-FIGURACE / různými směry nejmladší českou figurativní malbou / kurátor: Petr Vaňous / Galerie Františka Drtikola / Příbram / 15.6. - 3.9.  2023

Výstavní projekt kurátora Petra Vaňouse představuje výběr z nejmladší české malby, jehož spojovatelem je zobrazování a vztah k předmětnosti a především figuře, s příležitostnými výrazovými intervencemi do jiných médií. KON-FIGURACE klade důraz jednak na přítomnost silné generační výpovědi, jednak na reflexi samotné proměny a aktualizace malířského média v době, která do její podoby zcela přirozeně zasahuje a ovlivňuje ji. Projevuje se tu především ohlas nových médií, pohyblivého obrazu a sociálních sítí se svými strategiemi redukované a emocionálně standardizované komunikace.

Autoři mladé a nejmladší generace příval těchto rychlých a rychle se měnících východisek přirozeně začleňují do své práce a přetváří ho v novou čistě malířskou zkušenost. Malba tím zároveň otevírá nové otázky spojené s vlastní výrazovou identitou odehrávající se v přepracování, flexibilitě a elastičnosti tradičních malířských žánrů. Souběžně se proměňuje i pozice autora v rámci smyslového vnímání světa.

Podstatným se stává proměnlivý vztah k věcnosti, která se na pozadí permanentně reprodukovatelné a těkající reality vytrácí ze svých pevných závazných kontur a často se mění

v zneklidňující chiméru. Proti dokonalému, vše zahlazujícímu a vše sjednocujícímu vnějšímu obrazu se tu staví senzitivní vnitřní model autorského subjektu se svým otevřeným horizontem – hledáním, tázáním se, zpochybňováním, pochybnostmi a subverzí.

Figura coby reprezentující „narativ“ lidského jednání, se tu často stává absurdní hříčkou vystavenou vnějším okolnostem, společenským podmínkám, modelům většinového chování

s nimiž se dostává do polemiky a rozporů. Je často přepodstatněna růstem vnitřního neklidu, přetlaku a rezistence, které referují o stavu vědomí a nové citlivosti dorůstající umělecké generace.

Figura, pokud je na obrazech přítomná, je nakročena do různých směrů a promlouvá o zkušenostech a hypotézách, jiných, nežli měly starší generace žijící v čistě analogovém světě. Odtud také často přítomné téma paměti, které již nelze sledovat ve striktně vývojové a kauzální kontinuitě, neboť se do něho mísí spousta cizorodých a neosobních prvků permanentně se reprodukujícího světa, který přetváří a odcizuje sám sebe.

Přesto tu zůstává motivace a tudíž prostor pro ryze svobodné, tvůrčí jednání, které má své latentní důvody a předpoklady. A právě to se propisuje do zacházení se znaky a atributy, jejichž symbolický význam zůstává zlověstně uvězněn kdesi v meziprostru osobní a kolektivní zkušenosti.

Už uspořádání obrazu či sochy, jejich konstituce a konfigurace (KON-FIGURACE), je sama o sobě zásadní zprávou o transformaci lidského vědomí, které se potýká s tím, jak pojmenovat a jazykově podchytit nejenom to, co se mění v čase, ale i to, co usiluje o bytostnou změnu nás samotných. Obraz je tu obhajobou individuálního práva na vlastní, často kritický jazyk, který zní jinak, nežli všechny ostatní. Aniž by se zařazoval do jakékoliv hierarchie, zastavuje, pojmenovává a zpřítomňuje relaci mezi tím, co je pociťováno jako přirozené, a tím, co signalizuje cizorodost, redukci, mechanismy modelových situací a manipulací.

KON-FIGURACE je sondou do rozpornosti, protikladnosti, mnohoznačnosti a absurdity dnešních dnů.

Aleš Brázdil (nar. 1983, Jaroměř), absolvoval v l. 2003-2009 Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér Klasických malířských technik, Škola prof. Zdeňka Berana).

Andros Foros (nar. 1993, Hradec Králové), absolvoval v l. 2013-2019 Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér Kresby, Škola Jiřího Petrboka; Ateliér figurálního sochařství a medaile, Škola prof. Jana Hendrycha a doc. Vojtěcha Míči).

Annemari Vardanyan (nar. 1994, Jerevan, Arménie), absolvovala v l. 2015-2021 Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér Kresby, Škola Jiřího Petrboka).

Gabriela Slaninková (nar. 1993, Čáslav), absolvovala v l. 2013-2019 Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér Kresby, Škola Jiřího Petrboka). V r. 2017 studijně pobývala na HfBK Dresden (Ateliér malby, prof. Christian Macketanz).

Jakub Hubálek (nar. 1983, Praha), absolvoval v l. 2004-2010 Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér Kresby, Škola prof. Jitky Svobodové). V r. 2008 studijně pobýval na Akademie der Bildenden Künste München.

Jan Soumar (nar. 1995, Praha), absolvoval v l. 2016-2022 AVU v Praze (malířský ateliér prof. Michaela Rittsteina a Josefa Bolfa). Jiří Marek (nar. 1991 v Brně), absolvoval v l. 2011-2017 Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér Malba I, Škola prof. Jiřího Sopka; Ateliér Kresby, Škola Jiřího Petrboka).

Kateřina Komm, absolvovala v l. 2011-2017 Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér Socha I, Škola Jaroslava Róny; Ateliér Socha II, Škola prof. Jindřicha Zeithammla). V r. 2013 studijně pobývala na Middlesex University London.

Laura Limbourg (nar. 1996, Belgie), absolvovala v l. 2014-2022 Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér Malba IV, Škola prof. Martina Mainera; Ateliér Malba III, Škola Josefa Bolfa). V r. 2019 studijně pobývala na Middlesex University London a v r. 2020 na Taipei National University of the Arts na Taiwanu.

Petr Gruber (nar. 1989, Havlíčkův Brod), absolvoval v l. 2008-2014 Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér Klasických malířských technik, Škola prof. Zdeňka Berana; Ateliér Malba I, Škola prof. Jiřího Sopka. V r. 2012 prošel v rámci AVU stáží v ateliéru Grafika II (prof. Vladimír Kokolia). V r. 2013 studijně pobýval na AdBK München (Malířský ateliér prof. Güntera Förga).

Petra Švecová (nar. 1975, Praha), absolvovala v l. 2012-2018 Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér Malba II. Škola doc. Vladimíra Skrepla; Ateliér intermediální tvorby, Škola prof. Milana Knížáka; Ateliér Grafika II, Škola prof. Vladimíra Kokolii). V r. 2016 studijně pobývala na HfBK Dresden (prof. Wolfram Adalbert Scheffer)

Samuel Kollárik (nar. 1992, Bojnice), absolvoval v l. 2012-2015 Fakultu umění Ostravské univerzity (Obor Volná grafika, doc. Marek Sibinský) a v l. 2013-2021 Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér Malba IV, Škola prof. Martina Mainera; Škola Marka Meduny). V l. 2013-2014 studijně pobýval na Akademii výtvarných umění v Krakově.

Sofie Švejdová (nar. 1990, Plzeň), absolvovala v l. 2009-2014 VŠUP v Praze (Malířský ateliér Stanislava Diviše a doc. Jiřího Černického). V r. 2008 studijně pobývala na Royal Academy of Fine Arts v Antverpách.

Tomáš Němec (nar. 1986, Polička), absolvoval v l. 2005-2011 Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér Malba III, Škola prof. Michaela Rittsteina). V r. 2010 studijně pobýval na School of the Art v Utrechtu.