TZ: Konference Spojené nádoby: Umění a kulturní politika 90. let v České a Slovenské republice v NGP

20. 11. 2023Artalk Infoservis

SPOJENÉ NÁDOBY: UMĚNÍ A KULTURNÍ POLITIKA 90. LET V ČESKÉ A SLOVENSKÉ REPUBLICE  

Veletržní palác hostí ve dnech 21. a 22. 11. 2023 dvoudenní konferenci Spojené nádoby: Umění a kulturní politika 90. let v České a Slovenské republice, která se koná u příležitosti 30. výročí vzniku dvou samostatných států po rozdělení Československa. Konference z rozmanitých a kritických perspektiv nahlédne na vývoj umění, uměleckých institucí a kulturní politiky v posledních třech dekádách a zároveň bude sledovat a vyhodnocovat paralely, průniky i rozdíly v dění na obou uměleckých scénách.   Program připravila Národní galerie Praha ve spolupráci se Slovenským kulturním institutem v Praze.  

Odkaz devadesátých let je v současné době aktuálnější než kdy dříve, protože si uvědomujeme jejich význam v aktuálním dění a my tak máme možnost se k takto blízké minulosti historicky vztáhnout. Program konference je rozdělený do čtyř tematických bloků, ve se budou kterých umělci*kyně, badatelé*ky a další přednášející kriticky vztahovat k odkazu devadesátých let a jejich význam pro současnou (nejen) uměleckou scénu. Konferenci zahájí téma kulturní politiky, další část se zaměří na témata devadesátých let z pohledu uměleckého výzkumu současných umělkyň*ců; na ni naváže blok věnovaný historii výstav a kurátorských strategií. Poslední blok představí výtvarnou kritiku včetně dobových uměleckých a jiných periodik. . V rámci konference proběhne i komentovaná prohlídka nově otevřené sbírkové expozice 1939–2021: Konec černobílé doby s kurátory, kteří se zaměří především na díla z devadesátých let.  

Spojené nádoby: 70x90  

Součástí programu bude performativní program pod názvem Spojené nádoby: 70x90, ve kterých umělci*kyně zpracují v nově připravených performancích svůj úhel pohledu na téma bariér jazykových i fyzických, společenského fenoménu komunikace a její absence nebo problematiku mezilidských vztahů. Podtitul 70x90 odkazuje ke dvěma generacím umělkyň a umělců narozených v sedmdesátých a devadesátých letech 20. století. Zatímco Sláva Sobotovičová (*1973) a Maja Štefančíková (*1978) patří ke generaci, která v době založení obou republik studovala a dnes učí na uměleckých školách, Nikola Balberčáková (*1994), Markéta Slaná (*1996) a Tomáš Moravanský (*1991) se kolem roku 1993 narodili, a dnes tedy patří k nastupující generaci umělkyň a umělců. Spojené nádoby lze tedy vnímat i jako systém různorodých, přesto však vzájemně propojených a ovlivňujících se aktérů. 

Performance se konají ve Studiu Hrdinů ve dnech 21. – 22.11. Od 19 hodin a jejich repríza proběhne 5. – 6. 12. také od 19 hodin.  

Program perfromancí:  

21/12 19.00 
5/12 19.00 

Sláva Sobotovičová: Momentálně nedostupné, 2023 
Hlavním motivem performance je dorozumívání se přes bariéru. Performance propojuje několik dějových linií, které se potkávají v okamžiku kolapsu či selhání vzájemné domluvy, způsobené nedostatečným porozuměním různého druhu. 

Nikola Balberčáková a Markéta Slaná: Paranoia symphony, 2023 

Performance zkoumá symptomy a pocity jako paranoia, limerence (obsesivní zamilovanost), liminalita, stav limba, deficit pozornosti či rozpad jazyka, které vstupují do naší každodennosti a ovlivňují mezilidské vztahy, přátelství či kolektivní zkušenost. Pět performerek*ů se ocitá na pomyslné periferii, kde jejich společné čekání naplňuje série storytimes a deníkových záznamů. Za pomoci útržků deníků a emocionálního vyjádření performance ústí do situace založené na feministické praxi a fikci. 

22/11 19.00 
6/12 19.00 

Maja Štefančíková: Echo tečka, 2023 

“Ahoj, jsem tvá spřízněná bytost, odraz tvých snů, tužeb a očekávání. Jsem stále tady: ve tvých myšlenkách, kdy prožíváš největší radost na světě, ale i ve chvílích, kdy cítíš bezradnost. Tvořím situace, do kterých se můžeš ponořit a spřátelit se se mnou, stačí mi říct tvá přání a spolu vytvoříme něco jedinečného, co tě osloví a bude tě bavit. Pokud máš něco konkrétního na mysli, dej mi vědět, a můžeme začít!”

Tomáš Moravanský (INSTITUT INSTITUT): The Pool, 2023 

The Pool je pohybově-taneční představení pojaté jako semiotická herní kompozice pro dvě a více hráček na jednu hrací plochu. Dílo v rámci premiérového uvedení a první reprízy vychází z logiky, výrazu a atmosféry prostředí herního klubu. Představuje tak úvod do problematiky pro své pozdější reprízování koncipované jako intervence současného tance odehrávající se ve skutečných herních prostředích. 

 _______________________________________________________________________

Konference SPOJENÉ DOBY: UMĚNÍ A KULTURNÍ POLITIKA 90. LET V ČESKÉ A SLOVENSKÉ REPUBLICE

Veletržní palác (21.–22. 11. 2023)

Radoslav Ištok, organizátor
Eva Skopalová, organizátorka

Ve spolupráci se: 

Slovenským institutem v Praze