TZ: Lenka L. Lukačovičová v Galerii Fotografic

Lenka L. Lukačovičová / Lonely Planet Trnávka / Galerie Fotografic / Praha / 14. 4. - 20. 5. 2023

Ani vesnice, ani město. Bratislavská Trnávka měla ještě do nedávna pověst divoké periferie a nekontrolovaného ostrova, který sveřepě odolával nejrůznějším vnějším vlivům.

Neúprosná urbanizace a gentrifikace města ale začíná původní historický charakter poznamenaný chudobou dynamicky měnit. Zahušťuje se, přibývají bytové, polyfunkční, sportovní, výrobní i prodejní komplexy. Některé domy čekají na prodej, rekonstrukci, změnu majitele či rozdělení pozemku. Lenka L. Lukačovičová proto systematicky mapuje tyto vizuální proměny a zaznamenává osobitou identitu této unikátní městské části. Jelikož zde sama žije, nenahlíží Trnávku jako „exotickou“ periferii, ale jako nedílnou součást svého životního prostoru, kde neustále nachází nová a nová zákoutí, dvory, auta, cestičky, lidi, detaily či situace. Objevuje místa s nenaplněným potenciálem, nově rašící botaniku překrývající nánosy původních vrstev, nebo absurdity ve veřejném prostoru, které zasahují do jinak „harmonického“ okolí. Tento neformální umělecký výzkum zpracovává již od roku 2020 a kromě fotografických výstav a obsáhlých zinů, byl prezentován také přímo ve veřejném prostoru Trnávky.

Lenka L. Lukačovičová (*1987) absolvovala magisterské i doktorandské studium na Katedře fotografie a nových médií na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde nyní působí rovněž jako vedoucí jednoho z ateliérů. Samostatně vystavovala ve významných galeriích na Slovensku i v Čechách a účastnila se mnoha prestižních zahraničních uměleckých festivalů. Žije a pracuje v Bratislavě. www.lenkalukacovicova.sk