TZ: Matthias Beckmann

Matthias Beckmann / BEOBACHTER alebo kreslený cestopis po kultúrnom Slovensku / A4 - nultý priestor súčasnej kultúry / Bratislava / 7.3. 2014 o 19h

 

 

V roku 2013 pozvalo občianske združenie Štokovec v spolupráci s Goethe Inštitútom Bratislava na Slovensko nemeckého umelca Matthiasa Beckmanna. Ten počas 3 intenzívnych týždňov precestoval kultúrne destinácie neštátneho charakteru a vizuálne mapoval existujúce aj vznikajúce kultúrne body. Jeho cesta začala v Bratislave, pokračovala v Banskej Štiavnici, Žiline, Banskej Bystrici, Dúbravici, Košiciach a Topoľčanoch. Zažil slovenskú, neštátnu kultúru na vlastnej koži, spoznal ľudí, ktorí ju vytvárajú.

Z jeho cesty vychádza  kniha - subjektívny, cestovný denník po kultúrnom Slovensku. Kniha obsahuje 76 kresieb a úvodnú esej od Michala Hvoreckého so sprievodným denníkom autora v anglickom a slovenskom jazyku. Pod grafickou úpravou je podpísaný slovenský dizajnér Palo Bálik.

"Nonstop kreslič" Matthias Beckmann sa narodil v roku 1965 v Arnsbergu, žije a pracuje v Berlíne. Vo svojej tvorbe využíva takmer výhradne silu čistej, lineárnej grafitovej ceruzky. Dokumentačným spôsobom zachytáva celky i detaily priestoru, konkrétnych situácií.

Vizitka knihy:

BEOBACHTER / Kreslený cestopis po kultúrnom Slovensku

kresby a cestovný denník: Matthias Beckmann

úvodná esej: Michal Hvorecký

kniha: 80 strán, 76 kresieb, 25x17,6cm

textový reader: cestovný denník a esej v slovenskom a anglickom jazyku

iniciátori projektu a hlavná koordinácia: Zuzana Bodnárová a Svätopluk Mikyta (Štokovec, priestor pre kultúru)

grafický dizajn: Palo Bálik

vytlačené v tlačiarni Protisk České Budejovice

hlavný partner: Goethe Institut Bratislava

podpora: Ministerstvo kultúry SR a antikvariatik.sk

vydavateľ. Štokovec, priestor pre kultúru

ISBN: 978 -80-89587-10-0

Kresby ceruzou Matthiasa Beckmanna vznikli v júni 2013 bez fotografických predlôh na rôznych miestach Slovenska, počas jeho "cestovnej rezidencie". Kresby sú zoradené v knihe chronologicky a zmenšené o 12% v porovnaní s originálom. Cestovnú rezidenciu iniciovalo a organizovalo kultúrne centrum Banská St a nica Contemporary.

zdokumentované lokácie (chronologicky):

KC Dunaj, A4 priestor pre nezávislú kultúru, Cvernovka, Stará Tržnica, Banská St a nica Contemporary, Bašta pri Lazovnej Bráne, kultúrne centrum Záhrada, Stanica Žilina-Záriečie, Nová Synagóga, Knihárska dielňa Lidy Mlichovej, Tabačka Kulturfabrik, ateliér Jána Mathého, ateliér Milana Adamčiaka, Periférne centrá, ateliér Romana Ondáka, Nástupište 1-12, Photoport

Partnerom bratislavského krstu je A4 – nultý priestor súčasnej kultúry a Anténa sieť pre nezávislú kultúru.

www.banskastanica.sk

www.matthiasbeckmann.com

V prípade záujmu o rozhovor s autorom nás kontaktujte na bodnarova@stokovec.sk