TZ: Meraner Gruppe

14. 10. 2012Artalk Infoservis

Meraner Gruppe / Projekt Havlíček / Galerie Trafačka / Praha / 17. - 28. 10. 2012

Meraner Gruppe: Projekt Havlíček

Trafačka - galerie -  ulice Kurta Konráda 1, 190 00 Praha 9 – Libeň http://trafacka.cz/ Vernisáž 16. 10. 2012 v 19h

Srdečně zveme na vernisáž výstavy PROJEKT HAVLÍČEK ( autoři Meraner Gruppe z Itálie ) Výstava je pohledem skupiny italských umělců na pobyt Karla Havlíčka Borovského v Brixenu, samotní umělci nedaleko Brixenu žijí. http://trafacka.cz/trafacka-arena/meraner-gruppe-projekt-havlicek/

Součástí vernisáže je KONCERT KAPELY DEKADENTFABRIK ( Cajthaml, O.M. Urban, Bierhanzl a Chadima) www.dekadentfabrik.info

Trafačka - galerie -  ulice Kurta Konráda 1, 19000 Praha 9 – Libeň http://trafacka.cz/

pozvánka na Facebooku - http://www.facebook.com/events/274735479310189/?fref=ts

Skupina “Meraner gruppe” z regionu pochází: více jak před rokem v rámci výzkumu terénu odhalili Havlíčkovu osobnost a jeho nedobrovolný pobyt v Brixenu. Přestože v Čechách je povědomí o Havlíčkově vyhnanství poměrně rozšířené, spisovatel sám i jeho příběh je pro obyvatele jižních Tyrol všeobecně neznámý. Havlíček o Brixenu neřekl nic dobrého: “[...] Můžu upřímně a stručně konstatovat, že Brixen a jeho okolí je otřesná díra, zruinovaná nedostatkem náboženství a bandou hlupáků a pokrytců, tedy až na několik málo výjimek, s nimiž jsem se obeznámil až po 13 měsících mého pobytu. [...] A Brixen spatřuji, podle obecného názoru samotných Tyrolanů, za nejhorší místo v tomto ohledu!” (Karel Havlíček Borovský: dopis datovaný 1. února 1853 Emilii Zöldnerové v Praze). Na jaře roku 2012 se vydala meraner gruppe spolu s historikem Hansem Heissem na exkurzi a umělecký výzkum původních historických oblastí přímo do Brixenu. Mezi jinými navštívili Hotel Elephant, kde strávil Havlíček v Brixenu své první měsíce a kde se stravoval. Navštívili i další místa jeho pobytu. Výlet zahrnoval návštěvu farmy, kde žil Havlíček většinu svého času. Tuto budovu postihly dvě povodně (první ve 20. letech 20. století, druhá v 90. letech) a vytvořili z ní pamětní místo, které je Čechy hojně navštěvované. Cestu k ní vytyčují značky v českém jazyce. Na základě výpravy do Brixenu vzniklo video a diskuze s Hansem Heissem, které nyní vytváří hlavní téma výstavy. Její ústřední bod je instalace citující Havlíčkovo “památné místo” v Brixenu. Výstava dále obsahuje ready-mady, popisující návštěvu a průzkum skupiny meraner gruppe.

Jádrem uměleckého vyjádření je pět let pobytu Karla Havlíčka Borovského v Brixenu z pohledu jižních Tyrolanů, což ze strany pražského publika vyvolá bezpochyby nový a bezprostřední pohled na Brixen.

Výstavu kurátoruje jihotyrolský filozof a překladatel Haimo Perkmann, vernisáž bude otevřena za zvuků pražské hudební formace “DekadentFabrik”.

DekadentFabrik je česká alternativní skupina, ve které vystupuje DJ Satan a.k.a. Otto M. Urban (samply), David Cajthaml (kytara), Ivan Bierhanzl (basa) and Mikoláš Chadima (saxofon). Každý z nich má vlastní velkolepou kariéru; dohromady vytvořili spojnici mezi klasickým zvukem českého undergroundu 20. století a elektroniky století jednadvacátého. Výsledek jejich snažení můžete posoudit poslechem jejich debutového alba Fetish Now!, které vyšlo v roce 2011. Otto M. Urban (DJ Satan) se řadí mezi přední české  historiky umění. Specializuje se na fenomén dekadentního umění v Čechách i zahraničí, rozsáhle na toto téma publikoval, stejně tak jako kurátoroval mnoho výstav. Jeho nedávným velkým výstavním projektem byla kontroverzní výstava mezinárodního umění  Decadence Now! v pražském Rudolfinu.

( druhý den 17. října hraje DekadentFabrik v Bratislavě, Design Factory- Bottova ulica 2, Bratislava. Koncert na vernisáži výstavy Současný český industriál - http://bratislava.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/soucasmy-cesky-industrial/)