TZ: Mirka Hrdinová

Mirka Hrdinová / Okraje / Slovenský dom / Praha / 12. 3. - 12. 4. 2019

Okraje jsou to, čeho si běžně nevšímáme. Místa, která nejsou třeba příliš historicky významná, a z hlediska krajiny nebo architektury nijak ohromující. Přesto v sobě mohou skrývat zvláštní půvab. Právě ten fascinuje malířku a výtvarnici Mirku Hrdinovou, když se s ním setkává na svých vzdálenějších i každodenních cestách, a jemu věnovala svou nejnovější výstavu obrazů Okraje, na níž bude k vidění dvacítka olejů na plátně. Slavnostní vernisáž za účasti autorky proběhne v úterý 12. března od 18.00 hodin v Slovenskom dome (SD) v Praze (Soukenická 3). Úvodní slovo pronese ředitel SD Vladimír Skalský, o díle promluví PhDr.Věra Přenosilová. Nebude chybět také hudební program v podání Víta Vancla (klavír), Davida Sajvera (bicí) a Vojty Výravského (kytara). Výstava potrvá do 12. dubna.  

Vystavené olejomalby tvořila Mirka Hrdinová v průběhu posledních tří let. Inspirací jí bylo cestování, zejména na Island, jehož drsná zákoutí zachycuje v několika obrazech. „I když je už dnes Island oblíbenou turistickou destinací, stále ho můžeme považovat tak trochu za kraj světa. A okraje v sobě nesou příběh. Nejde mi tedy o portrét krajiny jako takové, ale spíše o atmosféru. O takové ty prchavé záblesky, které si člověk uchovává po celý život, když už si ani přesně nevybavuje přesnou podobu místa, která navštívil. Ale spíše pocit z něj,“ říká Mirka Hrdinová.

Výstava, která bude od 12. března po dobu jednoho měsíce k vidění ve Slovenskom dome, je primárně věnovaná krajině, k vidění budou ale také dvě figurální kompozice. Jedna zobrazuje scénu z nočního autobusu nad ránem, a druhá je motivovaná antickou mytologií, cestou Argonautů. „Nočním autobusem se člověk dopravuje většinou někam na okraj – periferii města. Stejně tak obraz inspirovaný řeckým mýtem o putování Argonautů v sobě nese téma cesty. Na kraj světa se vždycky musí dojet, doplout nebo dojít…“ vypráví Mirka Hrdinová. „Myslím, že někdy zapomínáme na to, že okraje si vlastně určujeme sami, nebo bychom alespoň měli. A možná právě svoboda volby motivu, svoboda způsobu práce je v malování to nejpodstatnější,“ uzavírá.

MIRKA HRDINOVÁ

Malířka a výtvarnice Mirka Hrdinová se narodila v roce 1964 v Praze, kde žije a pracuje. Vystudovala gymnázium a pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde v roce 1988 získala doktorát v oboru teorie výtvarné výchovy. Těžištěm její práce v oblasti volné tvorby je expresivně figurativní malba (především olej na plátně). Vedle malby se zabývá i volnou grafikou (suchá jehla, linoryt). Mnoho let se věnuje rovněž grafickému designu. Pracovala jako grafik KD Mlejn v Praze, a kromě toho spolupracovala a spolupracuje s řadou firem a organizací, jako například Fiesta Flamenca,Cirkus Mlejn,Fun Fatale–mezinárodní festival nového cirkusu, Sdružení Divadloproděti a mládež–Divadelní ústav / ASSITEJ, A.R.G.O. production, Supraphon, Klub Porta Praha, nakladatelství Práh a Aventinum na tvorbě koncepce propagačních materiálů, logotypů, ilustrací a návrhů. Nedílnou součástí její práce byla dlouhá léta rovněž práce pro divadlo – konkrétně pro divadlo Radar při DDM Praha 7, kde kromě plakátů a programů navrhla kostýmy a scénu k mnoha inscenacím. Kromě vlastní výtvarné práce se zabývá i pedagogickou činností – učí výtvarnou výchovu a dějiny umění. Její obrazy se objevily na celé řadě výstav a jsou také součástí soukromých sbírek ve Francii, USA, Chorvatsku, Čechách a na Slovensku.