TZ: Národní galerie Praha představuje nový podcast Zvuk umění

23. 11. 2022Artalk Infoservis

Národní galerie Praha exkluzivně uvádí novou podcastovou sérii Zvuk umění. V jednotlivých epizodách představí nejen zákulisí chodu galerie, sbírkové expozice a probíhající výstavy, ale také historii instituce a aktuální kulturní témata. Pilotní díl s názvem My jsme taky galerie vychází 15. listopadu.

Populárně-naučná podcastová série Zvuk umění vznikla z iniciativy Národní galerie Praha ve spolupráci s autorským týmem složeným z předních audio dokumentaristů, tvůrců a dramaturgů, kterými jsou Lumír Košař, Brit Jensen, Jiří Slavičínský a Martina Pouchlá. Ve dvacetiminutových epizodách bude co měsíc sledovat aktuální dění v NGP a její roli proměňující se v průběhu času. Představí nejen příběhy a kontexty uměleckých děl ze sbírkových expozic, archivní materiály a osobnosti spojené s její současností i minulostí, ale také řadu muzejnických profesí.

Kdo v galerii věší obrazy a co si o nich myslí? Co dělají děti, když přijdou na výstavu, a kdo ukradl Picassa? Jak se pozná falzum od originálního uměleckého díla? Kolik kilometrů nachodí kustodka během jednoho dne? To všechno odhalí poslech nového podcastu Národní galerie Praha.

V úvodní epizodě se dozvíte, jak vypadá pracovní den kustodky, správkyně depozitáře a výstaváře a jaké mají rituály. Uslyšíte, jak se dá vstupovat do obrazu, jak se instaluje výstava, na co myslí kustodi při procházení expozicí nebo jaké se vám mohou zdát sny, když spravujete depozitář plný drahocenných výtvarných děl.

Garantkami jsou Alice Němcová a Alena Kotyza z oddělení Rozvoje publika NGP, které zároveň spolupracují na dramaturgii celé série. Realizace projektu vznikala ve spolupráci se studiem Audionaut. Zvukový design zpracoval Aid Kid, muzikant, producent a multimediální umělec. Svůj hlas propůjčila podcastu česká divadelní a filmová herečka Ivana Uhlířová.

Jednotlivé díly najdete k poslechu zde.