TZ: Norbert Stefan

Norbert Stefan / Decalphilia / kurátorka: Jane Neal / DSC Gallery / Praha / 15. 7. - 28. 8. 2020

DSC Gallery si pro své věrné návštěvníky a sběratele připravila překvapivé výstavy mezinárodního měřítka. Jako první odstartuje výstava mladého a talentovaného umělce Norberta Stefana, který pochází z Rumunska. V jeho druhém domově v Berlíně jej objevila kurátorka Jane Neal, která zahlídla jeho tvorbu v ateliéru Adriana Ghenieho, u kterého pracoval jako asistent. Výstava Decalphilia představuje velkoformátové „dekalkomanie“, které rozzáří white cube prostor galerie a navodí kosmologickou atmosféru. Vůbec první výstava Norberta Stefana mimo Německo se koná v Praze a diváci tak mohou bezprostředně poznat ducha berlínské abstraktní malby vznikající metodou dekalku.

Zkoumáním tiskových technik, mezi které se řadí dekalkomanie, se autor Norbert Stefan dostává do procesu otiskování vrstev olejových barev na velká plátna. Tato technika byla již zkoumána zevrubně řadou umělců ve třicátých letech 20. století. Mezi surrealisty se tomu značně věnoval Oscar Domínguez, který svou tvorbu nazýval jako dekalkomanii bez předjímaného (neznámého) objektu. Důležitým momentem je pro Stefana propojování starých technologických postupů a docílit jejich syntézy. Tím dosahuje nepředvídatelnosti a nemá nad tvorbou dostatek kontroly a toto vnitřní pnutí vyhledává v malbě. Jak sám tvrdí: „Kladu si otázky vůči materiálu, takže pomocí náhodných setkání určím, co se stane na plátně. Rád buduji prostředí obrazu, které se stane přirozeným vizuálním jevem, jako je polární záře…“

Kurátorka Jane Neal zmiňuje, že obrazy Norberta Stefana evokují přírodní úkazy. Při rozboru Stefanova díla uvádí kurátorka inspirační zdroje autora: „Když se podíváme na Stefanovu tvorbu, najdeme ozvěny tvorby Johna Cage a jeho teorie zvuku nebo improvizace Keitha Johnstona. V první řadě se však Stefan zabývá malířstvím a vývojem vybraného média. Není tedy divu, že byl ovlivněn Sigmarem Polkem a jeho průzkumem v oblasti fotografie, tisky Rauscheberga a transcendentním zážitkem z poslechu hudby dirigenta Sergia Celibdacheho. Pokus o vytvoření transcendentního zážitku diváka je pro Stefana klíčovou motivací. Stefanův zájem se obrací k 3D skenům, satelitním snímkům, kosmologii a černým dírám.

Za galeristu Edmunda Čučku je to zcela nový přístup současné malby, který se v DSC Gallery objevuje: „Na abstraktní malbu se tolik nesoustředíme, ale jakmile jsem viděl plátna Norberta Stefana v jeho berlínském ateliéru, okamžitě jsem se do nich ponořil. V jeho práci sleduji silnou linii kreativity a s odstupem času se velmi rychle projevuje jeho směřování. Postupně svou techniku přetváří a obrazy jsou dokonalé svou dynamikou. Myslím, že jeho práce obstojí i ve světovém kontextu, a ještě o něm hodně uslyšíme. Tím, že jej poprvé vystavujeme mimo Německo, nabízíme exkluzivní příležitost českým sběratelům, kteří mohou být u zrodu zářící hvězdy.“

Norbert Stefan

(nar. 1990, Kluž, Rumunsko)

Žije a pracuje v Berlíně.

Mladý rumunský malíř Norbert Stefan (1990 Kluž, Rumunsko), žije a tvoří v Berlíně. Pracoval ve studiu nejprodávanějšího rumunského umělce Adriana Ghenieho, který překotně vystřelil na aukcích nejprestižnějších světových domů. Nedávno byl prezentován souborem olejových pláten v galerii Jean Claude Maier ve Frankfurtu výstavou New Dawn Fade (8. 2. – 15. 3. 2020), jako nejmladší zástupný autor současné abstraktní vlny.

Vzdělání:

2009 – 2012 Universitatea de Artă şi Design din Cluj-Napoca / UAD (degree BA)

Vybrané samostatné výstavy:

2020 New Dawn Fade, Jean Claude Maier, Frankfurt

Skupinové výstavy:

2019 Born Tomorrow, 029 Berlin, Berlin

2017 Analogue Mountains, Atelierhof Kreuzberg, Berlin

Jane Neal (UK)

si získala pověst přední odbornice na scéně současného umění ve východní Evropě. Nedávno ji ARTINFO a The Financial Times popsaly jako jednu z nejznámějších nezávislých kurátorů, kteří dnes pracují v oblasti malby. Neal uspořádala řadu výstav ve městech po celém světě, a to včetně: Amsterdamu, Berlína, Budapešti, Kodaně, Kluži, Dubaje, Londýna, Los Angeles, Milána, Bombaje, New Yorku, Prahy a Curychu. Byla první mezinárodní kurátorkou, která našla, propagovala a pracovala s předními umělci, z nichž jsou aktuálně nejvýraznější osobnosti dnešního uměleckého světa, zejména Adrian Ghenie – který je nyní považován za jednoho z nejvyhledávanějších umělců na světě.

Po tomto výstavním projektu s Norbertem Stefanem připravuje pro DSC Gallery prezentaci umělce Denise Scholla a Adama Štecha a exkluzivně se na samostatné výstavě představí berlínská hvězda lipské školy Martin Eder na začátku roku 2021. Pro Alšovu jihočeskou galerii v Hluboké se v příštím roce chystá výstava s Lubomírem Typltem.