TZ: PAF do vašich obýváků

PAF do vašich obýváků / Olomouc / 2. 12. 2020

Ve čtvrtek začíná Přehlídka filmové animace a současného umění – PAF Olomouc. 19. ročník mezinárodního festivalu se koná od 3. do 6. prosince 2020 a jeho program se uskuteční formou online streamu a výstav ve veřejném prostoru v Olomouci.  

Tématem letošního ročníku přehlídky je domino a mezi jejími účinkujícími jsou mj. skladatel Billy John Bultheel, umělec a hudebník Jesse Kanda, divadelní kolektiv D'epog, hudební producenti Relax Kevin, Lol K a ssaliva, filmař Andrew Norman Wilson nebo umělkyně Barbora Kleinhamplová a Natália Trejbalová. Festivalový stream čítá na čtyři desítky programových bloků a kombinuje živě přenášené audiovizuální performance, online projekce, diskuse a radiové show. Přímo v Olomouci se v rámci PAFu uskuteční devět výstav současného umění, které návštěvníky zavedou mj. do vozů místní hromadné dopravy a zasáhnou také přímo do veřejného prostoru města.

Celý program festivalu je letos poprvé přístupný zcela zdarma, podpořit jej můžete darováním libovolné částky skrze platformu darujme.cz.

Online domino

Téma a název letošního ročníku – Domino – si organizátoři vypůjčili z klasické deskové hry založené na poklidné koncentraci, logických kombinacích a mnohých proměnách. Pro PAF Olomouc se stává ústředním tématem i kurátorským gestem, a to proto, že jeho přesný řád lze hravě obrátit vzhůru nohama a pracně sestavené kameny vyslat jediným cvrnknutím vstříc euforickému pádu. Festival si tak v podstatě každý návštěvník složí sám – nejen z výstav a bohatého online programu.

„PAF Olomouc byl vždy založený na různorodé dramaturgii, která překračovala hranice žánrů současného umění pohyblivého obrazu a zvuku, a také neustále se rozrůstající komunitě návštěvníků i umělců, přičemž tyto dvě skupiny se často překrývaly. Letos poprvé nemáme festivalové centrum a skrze online stream tak prozkoumáváme, zda a jakým způsobem je možné tyto jedinečné aspekty PAFu přenést do digitálního prostoru,“ říká programový ředitel přehlídky Martin Mazanec.

Čtyřdenní stream a online premiéry na 2020.pifpaf.cz

Letos se uskuteční čtyři desítky živě streamovaných programových bloků, které budou moci diváci zdarma sledovat na svých počítačích či mobilních zařízeních na festivalovém webu 2020.pifpaf.cz a na streamovacích platformách Facebook Live a Twitch.

Kontinuální stream bude probíhat od čtvrtka 3. 12. do neděle 6. 12. vždy po poledni do půlnoci. Součástí programu je také video-on-demand sekce FILM/VIDEO, kterou diváci najdou rovněž na festivalovém webu a v rámci které bude možné vybrané projekty streamovat kdykoliv.

Denní program sleduje jasnou strukturu – začíná popoledním vysíláním festivalového rádia, po němž vždy následuje blok vysílání zaměřeného na děti a rodiče. Odpolední program je věnovaný diskusím a přednáškám, s přicházejícím večerem pak ve streamu dostanou místo speciální online projekce a živě streamované performance, na hraně noci pak program uzavřou klubová a hudební vystoupení. Vše ihned po načtení stránky 2020.pifpaf.cz. Stream bude primárně audiovizuální, nicméně organizátoři vybízejí i k pouhému poslechu. V rámci vysílání na platformách Facebook, Twitch a Zoom pak bude možné se zapojit do živé diskuse s ostatními diváky a tvůrci.

Mezi nejvýraznější body streamovaného programu patří premiéra soutěžní sekce Jiné vize CZ 2020, jejichž deset finalistů – autorů vybraných děl pohyblivého obrazu – bude soutěžit o hlavní cenu poroty a cenu diváků. Finalisty vybírali kurátoři letošní edice Jiných vizí Lumír Nykl a Tina Poliačková. Videa bude možné zhlédnout kdykoliv v průběhu festivalu na webu 2020.pifpaf.cz ve formě online výstavy, jejíž součástí bude i systém diváckého hlasování.

V rámci programu se uskuteční také světová premiéra hudební performance skladatele Billyho J. Bultheela, prozaicky nazvaná The Minutes of Olomouc. Streamovaná bude z barokní kaple Božího těla, jako jediná akce tak bude přenášena fyzicky z místa, které je pro PAF Olomouc už řadu let stěžejní. Koncert vychází z Bultheelova výzkumu středověké a barokní polyfonie, archetypů metalové kultury nebo současné elektronické kompozice. Vizuální umělec Andrew Norman Wilson představí snímek In the Air Tonight nesoucí název ikonické skladby z debutového alba Phila Collinse, který stírá hranice mezi realitou a fikcí. Jeden z nejprogresivnějších českých divadelních souborů D'epog připravuje ve spolupráci s multimediálním umělcem Martinem Blažíčkem nový projekt PES VZOR PÁN, kombinující aspekty manipulovaného pohyblivého obrazu a divadelní performance. Několik performancí a vstupů chystá Televize Estráda – kolektiv loutkového divadla adaptovaného pro generaci Z. Belgický postklubový producent ssaliva představí performance Greenery – vystoupení, ke kterému vedlo několikaleté shromažďování fotografií opuštěných a záhadných míst. Velká pozornost je věnována historii československé animace a jejím průnikům do současnosti. Koncept této dramaturgické linie vychází z velké podzimní retrospektivní výstavy 100 let československé animace uspořádané ve vídeňském Filmmuseum. Vybraná pásma filmů budou dostupná v sekci FILM/VIDEO.

Každý den bude jeden odpolední blok streamu věnovaný dětem a rodičům, vysílat se budou mj. animované filmy pro děti z Katedry animovaného filmu pražské FAMU nebo interpretace knihy Nádherné úterý Daisy Mrázkové, kterou připravuje hudební duo Salvia. Kolektiv Ateliéru Duchů spřízněný s Ateliérem herních médií brněnské FaVU VUT představí projekt Videoherní občasník, jehož cílem je svobodomyslně rozšířit spektrum herní publicistiky u nás.

→ Kompletní denní program online streamu festivalu najdete na 2020.pifpaf.cz v sekci Program

Výstavy na místě budoucího Středoevropského fóra i na internetu

Umělecké instalace a výstavy letošního ročníku PAFu budou rozprostřené po celé Olomouci. Bezpochyby nejviditelnějším vizuálním vstupem festivalu do struktury města je výstava tvůrce digitálních obrazů, v Tokiu usazeného japonsko-kanadského umělce a hudebníka, Jesseho Kandy, který se na PAF vrací po dvou letech. V místech plánované stavby diskutovaného Středoevropského fóra připravil výstavní projekt pokrývající 35metrovou plochu ohrady. Výstava byla zahájena již na konci listopadu a obrazy božských bytostí společně se speciální květinovou výzdobou se ihned staly předmětem veřejné diskuse.

Zakladatelka experimentální umělecké platformy Institut úzkosti Barbora Kleinhamplová chystá instalaci pro pouliční galerii Vitrína Deniska a švédský digitální umělec Jacob Broms Engblom pak v rámci PAFu připravuje hned dvě výstavy – pro obrazovky galerie 9:16pm ve výlohách Muzea umění Olomouc a v online galerii spořičů obrazovek ScreenSaverGallery. V Itálii usazená slovenská umělkyně Natália Trejbalová chystá výstavu pro Galerii XY, kterou v online prostoru zastoupí speciálně upravená fotodokumentace, fungující jako online výstava.

Na šesti citylightech v centru Olomouce budou instalovány fotografie brooklynského fotografa Davida J. Barrona. Zachycují vyprázdněné ulice současného New Yorku a modelku oblečenou do kolekce s názvem DOMINUS XX, kterou pro PAF Olomouc navrhl v New Yorku usazený návrhář Alexander Campaz. Všechny kousky kolekce bude možné zakoupit online na festivalovém webu 2020.pifpaf.cz.

Umění v pohybu: výstavy v olomouckých tramvajích

Od 23. listopadu jsou ve vozech tramvají Dopravního podniku města Olomouce k vidění výstavy The Oblivion Seekers Julie Daňhelové, Beata Kristiny Fingerland, Keratin Matěje Slámy a Doma no (zvířata) kolektivu Nýbrž. Výstavy najdou cestující uvnitř tramvajových vozů v prostoru standardně vyhrazeném pro reklamu. Festival PAF tak ukazuje nové způsoby, jak současným uměním kultivovat veřejné prostory města.

→ Více informací k jednotlivým výstavám najdete v příloze této tiskové zprávy a na festivalovém webu 2020.pifpaf.cz v sekci Výstavy

Účinkující PAF Olomouc 2020

Marwa Arsanios, David J. Barron, dj bingo, Jan Boháč, Nela Britaňáková, Billy J. Bultheel, Alexander Campaz, Ceiba, Fanny Chaiyarach, Pavlína Fichta Čierna, Julie Daňhelová, Marek Delong, D'epog, Đa búp đỏ, Ateliér Duchů, Kryštof Hlůže, Suza Husse, Jacob Broms Engblom, Televize Estráda, Kristina Fingerland, Naomi Rincón Gallardo, Jakub Gawlowski, Valentýna Janů, LOL K, Tomáš Kajánek,  Jesse Kanda, Relax Kevin, Barbora Kleinhamplová, Konstanet, Filip Kopecký, Jana Kořínková, Štěpán Krahulec, Jan Matýsek, Maguey, Jurij Meden, New Magic Media, Ink Midget, Phuong Linh Nguyen, Lumír Nykl, Nýbrž, Marisa Olson, Lea Pagáčová, Martina Pachmanová, Ana Peraica, Tina Poliačková, Lukáš Prokop, Qirnefîl, Francesco Urbano Ragazzi, Riesenschilf, Salvia, Ina Röder Sissoko, Anna Slama, Matěj Sláma, Slowmotiondancer, ssaliva, Matěj Strnad, David Střeleček, BCAA system, Roman Štětina, Veronika Švecová, Nora Štrbová, Natália Trejbalová, Psí víno, Andrew Norman Wilson, Anna Zemánková, Anna Zett, Isama Zing

→ Biografie všech účinkujících najdete na webu 2020.pifpaf.cz v sekci Účinkující

PAF je kurátorská platforma, mezi jejíž hlavní aktivity patří pořádání festivalů (PAF Olomouc, PAF New York, PAF Ostopovice, PAF Praha), koncertů, výstav a projekcí, ale také publikační a distribuční činnost (Edice PAF, PAF Aport). V průběhu uplynulých dvou dekád se PAF rozvinul v label zahrnující mezinárodní síť umělců, kurátorů a událostí. Mezi prvotní východiska patří vztah filmové animace, vizuálního umění a hudby, pohyblivý obraz filmu a videa (od avantgardního filmu přes expanded cinema až po rozšířené pole internetu nebo klubové hudby). Souběžně s akcelerujícím vývojem audiovizuálního umění v uplynulých dvou dekádách se přidaly fenomény spjaté s virtuálním prostorem, performativním uměním, herním designem nebo módou.