TZ: Petr Bařinka v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně

Petr Bařinka / SUPER LAST MINUTE / Krajská  galerie výtvarného umění ve Zlíně / 10. 8. - 27. 11. 2022

Jak by vypadaly poslední chvíle před koncem světa? Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve na novou výstavu zlínského rodáka Petra Bařinky SUPER LAST MINUTE, která zavede návštěvníky do imaginární minuty světa, přesněji do poslední minuty lidstva na naší planetě. Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 9. srpna v 17 hodin v grafickém kabinetu ve 2. podlaží budovy 14.

Petr Bařinka (*1979 ve Zlíně) je multimediální vizuální umělec. Ve svém díle kombinuje zdánlivě naivní pohádkové prvky se závažnějšími tématy vztahujícími se k paměti, nevědomí, strachu, fantazii. Zachycuje obrazy, které se mu otiskují do paměti. Jeho tvorba využívá celou škálu aktuálních technik od malby přes sochařství, fotografii, film, až po digitální tisk a animaci. Neustále experimentuje s různými materiály a technikami. Absolvoval v ateliéru českého sochaře Kurta Gebauera na VŠUP v Praze a v rámci doktorandského programu studoval v ateliéru malby prof. Ivana Csudaie na VŠVU v Bratislavě, kde se zabýval vizuálními schématy modernismu a digitálního obrazu.

Titul výstavy SUPER LAST MINUTE navozuje čas dovolených. Zvláště těch, které jsou nabízeny na poslední chvíli pod označením Last minute. Přídavek super k poslední minutě zvyšuje intenzitu super výhodné nabídky. Autor ovšem neláká na prázdninovou dovolenou, ale na imaginární a strašidelnou cestu „do prázdna“ po (sebe)záhubě lidstva na planetě Zemi. Instalace nás neprovádí „dnem poté“, ale odehrává se na pomyslném prahu, během „úplně poslední minuty“ totální události, která by znamenala konec života všech lidských, potažmo živých bytostí. Jde o atmosféru bleskového konce, nikoli o pomalé vymíraní, představu, kterou dostáváme v souvislosti s klimatickou změnou,“ přiblížil výstavu kurátor Michal Tošner.

Umělec ale výstavou nevede návštěvníky směrem k pocitu marnosti. „Je to určitá terapie šokem. Dosahuje toho v kontrastu s apokalyptickým divadlem, komedií absolutního zániku. Vůči takové katastrofě jsou naše soukromé kolize katastrofami směšně malými a nakonec, možná není nutno se trápit nekonečně, něčím společenským si kazit pocit ze života, protože by se mohlo stát, že nasledující minuta bude koncem všeho lidského. Takovou možnost „rychlé smrti“ zrodila atomová bomba a zbrojení studené války, které autor zažíval v době svého dětství a to přímo ve svém rodišti, ve Zlíně, kam se s touto instalací vrací,“ doplnila kurátorka Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Ladislava Horňáková. „Smyslem umění je rozproudit diskuzi. Věřím, že tato výstava bude na komunikaci bohatá. Spoléhám na to, že prožití poslední minuty lidstva uměním poslouží všem návštěvníkům jako memento,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství.

Výstava bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 27. listopadu.