TZ: Tamadův rádce – aneb důmyslný průvodce falešným územím
7. 9. 2012Infoservis
Tamadův rádce – aneb důmyslný průvodce falešným územím / MeetFactory / Praha / 11. 9. - 21. 10. 2012
MeetFactory představí díla současných gruzínských umělců
11. září začíná v Galerii MeetFactory Praha výstava s názvem Tamadův rádce – aneb důmyslný průvodce falešným územím, která potrvá do 21. října. Svá díla a východiska na ní představí čeští autoři Václav Magid a Oldřich Morys, dále pak gruzínští umělci Vajiko Chachkhiani, Ana Riaboshenko, Guram Tsibakhashvilli, Maya Sumbadze a skupina performerů Grou Bouillon.
Kurátor výstavy Dušan Zahoranský přibližuje její charakter: „Výstava je pokusem o dílčí kartografii členité krajiny, se kterou jsme srostlí. Falešné obrazy, kterými se obklopujeme, abychom se cítili šťastni, možná vůbec nejsou až tak zavádějící. Možná nejsou falešné ve špatném slova smyslu – jsou jen příliš umně vykonstruované. Díky nim se dokážeme s realitou jistým způsobem vypořádat, nebo ji alespoň jistěji uchopit. Mapa, do které je vědomě zanesena očekávaná chyba – jakási iracionální souřadnice - je v něčem bližší realitě, která zdaleka není tak průzračná, jak se na první pohled jeví.“
Tvůrci prezentovaní na výstavě se ptají: Jakou strategii zvolit, abychom popsali neustále se proměňující, těkající terén? Východiskem je podle nich popsat vše, co tímto terénem není, tedy jeho negativ. Anebo se zaměřit na vazby mezi tímto sociálním terénem a námi samotnými. Takové vazby samotné jsou totiž možná trvalejším fenoménem, než naše pomíjivé úsudky a komentáře. Jak zmiňuje Zahoranský: „Potenciální názory, vztahy, které čekají na to, aby byly námi naplněny, jejích struktury a trajektorie, mohou alespoň vypovědět o tom, do jakých modelů percepce jsme se narodili a jestli je dokážeme aktivně spoluutvářet. Řešením je jakási inverzní perspektiva, která nekonstruuje obraz před našima očima, ale vypovídá spíše o tom, na základě jakých pravidel a principů jsme schopni to před námi nazývat obrazy.“
Umělci a umělkyně zastoupení na výstavě komentují svá vlastní historická a sociálněpolitická východiska. V jejich dílech se setkávají témata architektury ve své účelnosti i nefunkčnosti, kulturních modelů, které usměrňují síly uvnitř společnosti, stejně jako osobních hodnot a vlastních intimních zkušeností. K návštěvníkům autoři promlouvají skrze malby, kresby, fotografie i instalace. Skupina Group Bouillon pak kriticky nahlíží na mýtus zdravého těla a spektakularizace běžných tělesných aktivit prostřednictvím akcí, které mají hybridní charakter sportovního a religiózního vystoupení.
Kurátor: Dušan Zahoranský
Vernisáž: 11. 9. v 19:00
Výstava trvá: 11. 9. - 23. 9. 2012
Otevřeno denně 13 - 20 h
MeetFactory, www.meetfactory.cz