TZ: Ulmský model / Metoda a design
10. 5. 2013Infoservis
Ulmský model: metoda a design / Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně / Zlín / 14. 5. - 21. 6. 2013
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
Výstava Ulmský model: metoda a design / Vysoká škola designu v Ulmu 1953 - 1968
Termín konání: 14. května – 21. července 2013, budova 14 zlínského továrního areálu
Kurátoři: Václav Mílek, Martin Beníček
Pořádá: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně ve spolupráci s Institut für Auslandsbeziehungen (IFA), Stuttgart
Vernisáž: v úterý 14. 5. v 17 hodin v přízemí budovy 14 zlínského továrního areálu.
Úvodní slovo: Václav Mílek, ředitel galerie
K výstavě promluví Martin Mäntele, ředitel Archivu HfG Ulm.
Komentovaná prohlídka se spoluautorem výstavy Martinem Mäntelem ve středu 15. 5. v 17:00.
Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek do 20 hodin.
Výstava Ulmský model: metoda a design se snaží o vizualizaci a hlubší prozkoumání“Ulmského modelu”a odhaluje jeho aktuální přesahy až do dnešních dnů. Za pomoci velkoformátových fotek, textových panelů, obrazových přehledů, modelů, grafik, designových návrhů, produktů, knih i videí ukazuje úžasnou rozmanitost intelektuálních přístupů, způsobů práce a výsledků činnosti této školy. Výstava je rozčleněna do několika jasně vymezených oddílů: profil školy a současná historie, detaily budování a biografie zakládajících členů, teoretické principy a výsledky, vizuální komunikace, industriální design, stavitelství, vývojové skupiny, film a rozhovory s někdejšími učiteli i studenty. Vliv této školy na studenty po celém světě představuje na příkladech programů zaměřených na studium designu v Latinské Americe a Asii.
Ulmská škola designu po dobu své existence v letech 1953 až 1968 patřila k nejvýznamnějším soudobým akademiím zaměřujícím se na design. Sama na sebe pohlížela jako na instituci orientující se na výuku, výzkum a vývoj na poli designu. Studenti z mnoha rozličných zemí to lákalo právě do Ulmu, nepřitahovaly je však pouze interdisciplinární aspekty výukového programu, ale také jména zakladatelů školy a učitelů, kteří zde působili, jako např. Otl Aicher, Inge Aicher-Scholl, Max Bill, Max Bense, Hans Gugelot, Tomás Maldonado a Gui Bonsiepe.
Speciální metodologie užívaná v Ulmu má při výuce designu dodnes mezinárodní vliv. Přístup známý jako “Ulmský model” pomohl definovat, co znamená být profesionálním industriálním designérem. Systematické myšlení a logicky zdůvodněné procesy tvorby návrhů nabídly moderní masové společnosti racionální, technicky orientovaná řešení, která mohla dojít uskutečnění za pomoci vědeckého a technologického pokroku, dosaženého při vývoji nových materiálů, médií a technik. Již v pozdních 50. letech se škole podařilo do své činnosti také systematicky zakotvit úzkou spolupráci s byznysem.
Ulmská škola designu, jejíž další rozvoj blokovaly politické a finanční potíže, začala upadat po roce 1966. V roce 1968 se její představitelé rozhodli instituci uzavřít. Uvedení této výstavy ve Zlíně není náhodné. Působení Ulmské HfG (Hochschule für Gestaltung Archive) spadá do doby, v níž ve Zlíně vznikal Ateliér tvarování strojů a nástrojů jako součást Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Nabízí se tak podnětné srovnání obou škol a teoretických fundamentů, na nichž stavěly své metody výuky. V neposlední řadě má být tato výstava také inspirací a motivem pro důkladnější zpracování historie zlínské designérské školy a její budoucí výstavní prezentace.