TZ: Vysoké učení technické zrušilo neregulérní soutěž, Česká komora architektů mu nabízí pomoc při vypsání nové
1. 8. 2013Infoservis
Vysoké učení technické zrušilo neregulérní soutěž, Česká komora architektů mu nabízí pomoc při vypsání nové / Česká komora architektů / Praha / 22. 7. 2013
Vysoké učení technické zrušilo neregulérní soutěž, Česká komora architektů mu nabízí pomoc při vypsání nové
Vysoké učení technické v Brně (VUT) zrušilo soutěž o návrh na budovu Fakulty výtvarných umění. Vyplývá to z dopisu, který dne 12. 7. 2013 adresoval kvestor VUT Vladimír Kotek České komoře architektů (ČKA). Uvedená soutěž nebyla v souladu se Soutěžním řádem ČKA, který garantuje profesní odbornou kvalitu, tudíž jí nebyla udělena doložka o regulérnosti. Do soutěže se proto nemohli přihlásit autorizovaní architekti. Důvodem pro zrušení soutěže byl podle vedení VUT fakt, že do soutěže nedorazil dostatečný počet návrhů. ČKA toto rozhodnutí vítá a doporučuje vedení VUT vypsat novou soutěž o návrh s profesně kvalitními podmínkami tak, aby přinesla kvalitní řešení a řešitele celého projektu. Souběžně opět nabízí VUT konzultace při formulování soutěžních podmínek, které by byly v souladu se Soutěžním řádem ČKA vypracovaným v návaznosti na zákon o veřejných zakázkách.
Podle informací, které se ČKA nepodařilo u vypisovatele ověřit, byla soutěž obeslána dvěma soutěžícími, z nichž jeden svou přihlášku stáhl. Soutěž na novou budovu Fakulty výtvarných umění (FaVU) byla přitom ze strany ČKA připomínkována opakovaně, opakované byly i návrhy na osobní konzultace, které VUT odmítala. Mezi hlavní problémy patřilo například složení poroty, neboť v ní nezasedaly osoby se stejnou kvalifikací, která se očekávala od soutěžících. K nedůvěryhodnosti soutěže přispěly i časté změny v sestavě poroty. Ta je přitom u soutěže o návrh spolu s formulací zadání jedním z hlavních vodítek pro samotnou účast architektů v soutěži.
Dále bylo špatně prokazatelné, že bude zachována anonymita návrhů, neboť ještě před jejich hodnocením měla být ověřována kvalifikace jednotlivých soutěžících, a tedy rozlepeny obálky s jejich identifikací. Rovný přístup je přitom základním principem soutěže.
Další podmínky mohly být vnímány jako diskriminační (doložení dvou referenčních staveb podobného rozsahu), tři problémy směřovaly do oblasti ochrany autorských práv a výše odměn za vykonanou práci nebo cen a odměn v soutěži. Podrobnější informace naleznete v tiskovém prohlášení ČKA ze dne 13. března 2013 (http://www.cka.cc/oficialni_informace/tiskove-zpravy/tiskove-prohlaseni-cka-ve-veci-architektonicke-souteze-vysokeho-ucenitechnickeho).
„Pokud někdo odevzdává do soutěže dílo, které vytvořil, chce mít záruku, že jej bude hodnotit porota složená z lidí, kteří dokážou kvalitu posoudit,“ uvedl k jednomu z podstatných problémů soutěžních podmínek Petr Lešek, 1. místopředseda představenstva ČKA a předseda pracovních skupin pro soutěže a pro transparentní zadávání veřejných zakázek. Zrušení soutěže vítá a rektorovi VUT nabízí jménem ČKA spolupráci při formulování zadání nové soutěže o návrh. „Veřejné stavby jsou zásadním prvkem při tvorbě vystavěného prostředí a musí jít příkladem. Soutěž o návrh je přitom staletími prověřený způsob, jak za cenu jedné studie získat řadu studií a vybrat tu nejvhodnější spolu s jejím autorem jako projektantem následných stupňů projektu. Na kráse a účelnosti stavby a tím i smysluplném a účelném vynakládání veřejných prostředků by pak zvláště mělo záležet vysoké škole, která zaštiťuje jak Fakultu architektury, tak Fakultu výtvarných umění,“ dodal Petr Lešek.
„Při nakládání s veřejnými prostředky považujeme za optimální způsob, jak najít projektanta stavby, soutěž o návrh podle zákona o veřejných zakázkách. Její mechanismy totiž umožňují vybírat návrhy odborně a transparentně na základě kvality a ceny,“ uvedl k tématu předseda ČKA Josef Panna.
Text dopisu VUT týkající se mimo jiné i zrušení soutěže je k dispozici na webu ČKA: http://www.cka.cc/souteze/neregulereni_souteze/soutez-o-navrh-fakulta-vytvarnychumeni-vut-v-brne.
Soutěž o návrh je považována za nejvhodnější nástroj k výběru zhotovitele uměleckého či architektonického díla, v tomto konkrétním případě projektu stavby. Její základní výhodou je, že se vybírá dle kvality soutěžního návrhu. Aby soutěž byla opravdu transparentní, nediskriminační a efektivní, musí splnit požadavky zákona o veřejných zakázkách a také Soutěžního řádu ČKA.
Česká komora architektů má v procesu soutěžení zákonně definované právo a povinnost sledovat kvalitu soutěží, posuzovat soutěžní podmínky a bránit konání neregulérních soutěží. Úlohou Komory je napomáhat vyhlašovatelům soutěží v dosažení společného cíle – vysoké kvality architektonické tvorby v České republice.
O České komoře architektů
ČKA je samosprávním profesním sdružením s přeneseným výkonem státní správy, které bylo zřízeno zákonem č. 360/1992 Sb., o výkonu profese autorizovaných architektů, inženýrů a techniků činných ve výstavbě. ČKA dohlíží na profesionální, odborný a etický výkon profese architektů v ČR a na péči o vystavěné prostředí. Smyslem ČKA je služba profesi, architektům, jejich klientům a veřejnosti.