TZ: X Apartments Košice

X Apartments Košice / Predstavenia v súkromných bytoch / Marta Górnicka (PL), Phil Collins (GB), Marwa Arsanios (LB), Stefan Kolbe (DE) & Chris Wright (GB), Anja Salomonowitz (AT), Elisabeth Putz (AT), Pavlína Fichta Čierna (SK), Ilona Németh (SK), Tomáš Džadoň (SK), Sybille Polster (DE), Damian Rebgetz (DE/AU), Divadlo Na Peróne (SK), umschichten (DE), Radovan Čerevka & Peter Vrábeľ(SK) / 26.-29. 9. 2013

 

Kurátorky unikátneho divadelného projektu X Apartments Košice Katrin Moll a Johanna Höhmann pre inscenácie v 14 bytoch vybrali známe mená zo slovenskej a zahraničnej divadelnej, filmovej a výtvarnej scény. Inscenácie špeciálne pre X Apartments Košice vytvoria o.i. poľská divadelná režisérka Marta Górnicka; finalista prestížnej Turner prize, britský výtvarník Phil Collins; libanonská umelkyňa Marwa Arsanios; nemecká architektonická a umelecká skupina "umschichten", či austrálsky performer Damian Rebgetz. Zo slovenských tvorcov to budú výtvarníčky Ilona Németh a Pavlína Fichta Čierna, Tomáš Džadoň, Divadlo Na Peróne a výtvarníci Radovan Čerevka a Peter Vrábeľ, známi o.i. z výtvarnej skupiny Kassaboys. X Apartments na Slovensko prináša Goethe Institut. Inscenáciu Marty Górnickej podporil Poľský inštitút na Slovensku.

14 tvorcov vytvorí 14 inscenácii na 14 miestach v Košiciach pozdĺž dvoch trás - v MČ Staré mesto a v MČ Šaca. Preprava do MČ Šaca z východiskového bodu v centre Košíc je v cene lístka.

Kurátorky X Apartments Košice: Katrin Moll & Johanna Höhmann

Inscenácie špeciálne pre X Apartments Košice vytvoria:

Marta Górnicka (PL), Phil Collins (GB), Marwa Arsanios (LB), Stefan Kolbe (DE) & Chris Wright (GB), Anja Salomonowitz (AT), Elisabeth Putz (AT), Pavlína Fichta Čierna (SK), Ilona Németh (SK), Tomáš Džadoň (SK), Sybille Polster (DE), Damian Rebgetz (DE/AU), Divadlo Na Peróne (SK), umschichten (DE), Radovan Čerevka & Peter Vrábeľ(SK)

PREDSTAVENIA:

26. a 27.9. predstavenia od 17.00

28. a 29.9. predstavenia od 16.00

Východiskový bod Trasy A - Staré mesto: Kino Úsmev, Kasárenské námestie 1, Košice

Východiskový bod Trasy B - Šaca: Gazdovská pivnica, Čajkovského 2, Košice (Preprava do MČ Šaca z východiskového bodu v centre Košíc a naspäť je v cene lístka.

Viac o X Apartments Košice:

X Apartments je divadelný formát významného nemeckého divadelného režiséra Matthiasa Lilienthala (1959), v rámci ktorého sa predstavenia odohrávajú priamo v súkromných bytoch. Formát, s ktorým Lilienthal pracuje od r. 2002, prinesie v septembri do Košíc Goethe inštitút pri príležitosti roka Európskeho hlavného mesta kultúry. Kurátorkami X Apartments Košice sú Katrin Moll and Johanna Höhmann. Od 26. - 29. septembra 2013 budú mať diváci možnosť navštíviť 14 predstavení vytvorených špecificky pre X Apartments Košice umelcami z Nemecka, Veľkej Británie, Libanonu, Austrálie, Poľska, Rakúska a Slovenska. Predstavenia sa budú konať pozdĺž dvoch divadelných trás v dvoch mestských častiach: Košice - Šaca a Staré mesto.

Všetky predstavenia sa odohrajú v súkromných bytoch alebo v iných málo dostupných priestoroch. Diváci sa pešo vydajú vždy po dvoch z počiatočného bodu trasy podľa obdržaného popisu. Na každej z trás navštívia sedem produkcií rôzných umeleckých žánrov - divadlo, opera, tanec, hudba, výtvarné umenie - v siedmych rôznych bytoch. Predstavenia sa budú opakovať v desať minútových intervaloch, vždy len pre dvoch divákov. Prejdenie jednej trasy potrvá zhruba tri hodiny.

Formát X Apartments umožňuje divákom a tvorcom preskúmať málo známe a málo dostupné miesta a ich dejiny a príbehy. Umožňuje tak zaostriť na rôzne historické, sociologické a politické aspekty mesta a sprostredkovať estetický a etnografický prieskum im inak uzatvorených priestorov. V Košiciach sa X Apartments budú sústrediť na dve mestské časti -- MČ Šaca, ktorej životné rytmy ovplyvňujú železiarne, a Staré mesto, poznačené premenlivými dejinami strednej Európy.

Trasa A: Staré mesto - Vrstvy jedného mesta

Výhľad zo socialistických panelákov na kostoly a synagógy Starého mesta svedčí o dejinách plných zmien. Úzke uličky bývalej židovskej štvrti, honosné meštianske domy lemujúce promenádu, tmavé podchody vedúce ku skrytým pavlačovým dvorom vypovedajú o rôznych tajomstvách mesta.

Trasa B: Šaca - V tieni VSŽ

Šaca, pôvodne dedina pri Košiciach, bola v rámci industrializácie plánovaná ako socialistické ideálne mesto pre robotníkov pracujúcich vo Východoslovenských železiarniach (VSŽ). Priemysel dodnes ovplyvňuje život v štvrti; hotel Metal a iné ubytovne slúžia počas týždňa ako domov pre "cezpoľných" zamestnancov železiarní. V socialistických panelákoch žijú Rómovia a Slováci v napätom spolužití. Spojivom ich dejín sú železiarne.