TZ: Y: Aftercare v Divadle X10

Aloïs Yang, Marie Lukáčová , Martin Pondělíček, Tereza Silon, Jana Preková, Isabela Grosseová / teorie: Tone Gellein / kurátoři: Anna Chrtková st., Petr Dlouhý, Franciska Siegriest / Y: AFTERCARE. Nastavit čas. Hojení. / Divadlo X10 / Praha / 11.–12. 5. 2023

Po události Y: Protest z experimentální dramaturgické řady Y Events uvádí Divadlo X10 dvoudenní událost Y: Aftercare. Kurátorský tým zve do svých podzemních prostor na Národní třídě šest umělkyň a umělců z různých oblastí, aby zaměřili svou pozornost na to, co se stane po; po události, po představení, po protestu, po návratu domů, po umění.

Událost Y: Aftercare se diváctvu otevře hned dvakrát: 11. a 12. května 2023. Kurátoři Anna Chrtková a Petr Dlouhý popisují svůj přístup k volbě tématu takto: „Aftercare [česky péče-po] je momentem, který dovoluje zpracovat intenzivní zážitky po formativní události. Může to být třeba chvíle důkladné reflexe, čas na odpočinek či hojení ran, prostor pro vyřešení nedorozumění, pro návrat “zpět” k běžnému životu. Ve chvíli, kdy je většina aktérů na umělecké scéně nucena doslova skákat z jednoho projektu do druhého, vytváří Aftercare jakousi trhlinu pro pomalé doznívání, hledání smíru, péče a klidu.“

K volbě tématu a jeho uchopení si tvůrčí tým přizval hostující kurátorku Franciscu Siegriest a teoretičku a spisovatelku Tone Gellein, obě z Norska. Na události se pak představí tvůrci a tvůrkyně z oblastí performance artu, scénografie nebo textilní tvorby. Specifikem události bude její dvoudenní trvání – program bude každý den odlišný, podle charakteru práce každého z pozvaných tvůrců.

Kurátorským experimentem je dvoudenní after-rezidence, kde po konci dvoudenní události dostanou participující umělkyně a umělci možnost uskutečnit to, co vždycky chtěli udělat po své výstavě či představení a nenašli na to z různých důvodů čas nebo institucionální podporu.“ popisuje kurátorský tým.

V události Y: Aftercare se publiku představí ilustrátorka a video-tvůrkyně Marie Lukáčová, zvukový umělec Alois Yang či performerka a výzkumnice Tereza Silon. Své autorské projekty připraví legendární scénografka Jana Preková, která se bude zabývat křehkostí a péčí, a umělkyně Isabela Grosseová známá svými projekty prozkoumávajícími vztahy mezi diváky, uměním a (kulturními) institucemi. Martin Pondělíček, umělec pracující s novou řemeslností a časem, pak pro událost připraví speciálně upravenou verzi s vého projektu Buď vesuvem mému herkulaneu.

Další ze série jednorázových událostí Y Events, tentokrát hledající odpověď na otázku: „A co se stane až to skončí?“. Můžou to být chvíle důkladné reflexe, čas na odpočinek či hojení ran, prostor pro vyřešení nedorozumění, pro návrat “zpět” k běžnému životu. Aftercare [česky péče-po] je momentem, který dovoluje zpracovat intenzivní zážitky po formativní události. Ve chvíli, kdy je většina aktérů na umělecké scéně nucena doslova skákat z jednoho projektu do druhého, vytváří Aftercare jakousi trhlinu pro pomalé doznívání, hledání smíru, péče a klidu.

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Artalk, ArtMap, Artyčok.tv, Taneční zóna

Projekt je financován z Fondu EHP 2014–2021 v rámci programu KU – program Kultura.

O Y EVENTS

Divadlo X10 rozšířilo v roce 2019 svou dramaturgii o sérii kurátorovaných večerů Y zaměřujících se na současné performativní umění, na propojení lokální a mezinárodní scény, prolínání žánrů a hledání nových narativů, organizačních struktur a tematických rámců. Y vytváří sdílený časoprostor, který hledá styčné body mezi teorií, současnou performancí a imerzivní instalací, jehož rovnoprávnými členy jsou umělci, teoretici stejně tak jako každý (ne)přítomný návštěvník.

Program cyklu Y zajišťuje kurátorský tandem Anna Chrtková – Petr Dlouhý. Kurátorský přístup v rámci série Y je kombinací cíleného výběru výrazných zahraničních a lokálních umělců pohybujících se na poli současného performativního a výtvarného umění a open callů směřovaných k širší umělecko-teoretické sféře.

Reportáže z proběhlých akcí (ve spolupráci s Artyčok TV):

https://artycok.tv/cs/post/y-normal-bodies

https://artycok.tv/cs/post/y-protesty