UMPRUM otevírá přihlášky do nově akreditovaných teoretických programů
25. 2. 2022Infoservis
Katedra teorie a dějin umění (KTDU) Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze otevírá nově akreditované programy navazujícího magisterského a doktorského studia v oboru Teorie a dějiny moderního a současného umění. Stávající programy tak byly po letech opět revidovány, aby naplňovaly současné vzdělávací principy a reflektovaly aktuální témata v oblastech současného umění, architektury, designu, ale také metodologie.
„Uměnovědné disciplíny byly důležitou součástí studia už od založení Uměleckoprůmyslové školy v roce 1885. Dnešní Katedra teorie a dějin umění má nezastupitelnou roli pro celou UMPRUM. Nejen, že zajišťuje teoretickou výuku pro všechny ateliéry ve škole, ale díky vlastnímu magisterskému a doktorskému oboru si dokázala vybudovat respektovanou pozici na domácí uměnovědné scéně,“ uvádí do souvislostí bývalý vedoucí KTDU a současný rektor UMPRUM prof. Jindřich Vybíral.
KTDU využívá své jedinečné pozice na UMPRUM v blízkosti nastupující profesionální generace v oblastech volného i užitého umění, architektury či grafiky. Svým studentům*kám nabízí komplexní vzdělávací program se zaměřením na období od počátku modernismu v druhé polovině 19. století až do současnosti. Magisterští studenti*ky se mimo výuku mohou aktivně hlásit do open callů do Galerie UM, mají ve správě Galerii NIKA, pravidelně přispívají na platformu UMPRUM Online a zapojují se do kurátorských, publikačních a vědeckých projektů UMPRUM. Doktorské studium se opírá především o individuální konzultace, jež doplňují blokově vyučované semináře (kolegia). Vedle zahraničních pobytů a exkurzí podporuje škola také Studentskou grantovou soutěž, která přispívá na potřeby postgraduálního výzkumu včetně zahraničních studijních cest. Pro vydávání úspěšně obhájených disertací má Nakladatelství UMPRUM samostatnou ediční řadu.
„Díky nově obhájeným akreditacím můžeme navázat na naše ověřené vzdělávací interdisciplinární postupy a akcent na seminární výuku. Našim studentkám a studentům nabízíme nové platformy a předměty reflektující aktuální tendence v oboru s ohledem na jejich potřebnou (sebe)kritiku, stejně jako na nové vizuální formy (včetně pohyblivého obrazu a kyberkultury), které si žádají nové přístupy,“ vysvětluje vedoucí KTDU doc. Martina Pachmanová. Mezi pedagogy*žky patří výrazné osobnosti současné historie, teorie a filosofie umění i umělecké kritiky. Kromě zmíněného prof. Jindřicha Vybírala a doc. Martiny Pachmanové také prof. Milena Bartlová, doc. Lada Hubatová-Vacková, doc. Karel Císař, Johana Lomová, Ph.D. a další.
Absolventi*ky teoretického studia na UMPRUM jsou zastoupeni v prestižních institucích, jako je Národní galerie v Praze, Ústav dějin umění Akademie věd ČR či Galerie hlavního města Prahy. Působí na postech šéfredaktorů uměnovědných magazínů nebo se věnují pedagogické, kurátorské či publikační činnosti. Všichni laureáti*ky Ceny Věry Jirousové pro začínající kritiky byli v době udělení magisterskými studenty či čerstvými absolventy KTDU.
Přihlášky do navazujícího magisterského studia jsou otevřeny do 31. 3. 2022, do doktorského až do 30. 4. 2022. Pro uchazeče*ky připravila KTDU obdobu Dne otevřených dveří, tzv. Čaj o páté se koná 3. 3. od 16:30 v nových prostorách Technologického centra UMPRUM v Mikulandské ulici, kde kromě představení vzdělávacích programů a škály aktivit aktuálních studentů*ek proběhnou i nezávazné konzultace. Svá místa na akci si lze rezervovat na emailu johana.lomova@umprum.cz.
Podrobné informace jsou dostupné na www.umprum.cz/web/cs/teorievpraxi
O Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze byla založena v roce 1885. Po celou dobu své existence se řadí mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce v zemi. Důkazem je množství úspěšných absolventů, kteří patří mezi respektované odborníky s prestiží přesahující hranice České republiky. Škola se dělí na katedry architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a katedru teorie a dějin umění. Jednotlivé katedry se dále člení dle své odborné specializace na ateliéry, vedené uznávanými osobnostmi české umělecké scény. Dvakrát do roku je škola otevřena veřejnosti při prezentacích studentských prací “Artsemestr“. Každoročně pořádá více než 15 výstavních akcí, z toho polovinu v zahraničí. Pražská UMPRUM, jako jediná středo a východoevropská škola, figuruje v indexech prestižních evropských a světových uměleckých učilišť. V celosvětovém hodnocení QS World University Rankings již třetím rokem obhajuje pozici mezi 50-100 nejprestižnějšími uměleckými školami světa.