V Ústí se zrodil Inkubátor pro kulturu

Myšlenka inkubátoru jako multifunkční kulturní platformy vznikla v zahraničí a nyní je naleznete ve většině vyspělých zemí. I v České republice tento koncept zaujal a našel si své příznivce. Samotná realizace však nebyla dosud uskutečněna v plném rozsahu. První zásadní krok udělali až studenti, absolventi a zaměstnanci Fakulty umění a designu (FUD) Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Přípravy trvaly přes rok – sestavení realizačního týmu, struktura cílů, nalezení vhodného prostoru, vytvoření technického nákresu a samozřejmě rekonstrukce daného interiéru.

Fakulta umění a designu poskytla nemalé finanční prostředky na vybudování a v říjnu roku 2012 se povedlo slavnostně otevřít prostor v prvním patře bývalé Severočeské armaturky s názvem Inkubátor Předlice. Cílem projektu je prezentace kvalitního designu a užitého umění prostřednictvím přednášek, workshopů, výstav, módních přehlídek a dalších doprovodných aktivit. Kromě zaměření na oblast designu se snažíme propojit program s dalšími obory jako je volné umění, literatura, divadlo, hudba, ale i životní prostředí, marketing, filosofie nebo autorské právo. Prioritou je řešit i otázky související s místem, kde Inkubátor sídlí. Tedy problémy sociálně vyloučených menšin a jejich začleňování do společnosti. Inkubátor funguje na principu open space. Pokud nemáte kde uspořádat plánovanou akci, včas přijďte zkonzultujte s námi svůj projekt a my vám můžeme nabídnout vhodnou alternativu, termín a pomoci s realizací. K dispozici je plocha o rozloze 700 m2, která se dělí na několik částí. Z chodby se dostanete do jádra inkubátoru. Velká hala je tvořena sedmi ateliéry, z nichž pět je připraveno pro tzv. stážisty konkrétně studenty a absolventy. Ti zde mohou pracovat na zakázkách, účastnit se doprovodných programů a dále rozvíjet své tvůrčí dovednosti. Zbylé dva ateliéry fungují pod záštitou občanského sdružení Superstudio Předlice, které se podílí na realizaci projektu a jeho členové jsou studenti a absolventi FUD. Sdružení si klade za cíl vybudovat Fotostudio, jež bude sloužit především jako fotografická dílna. Ateliér využívá i studio Mančaft. Kromě ateliérů skýtá prostor možnost pořádat již zmíněné přesahové programy. Druhou část prostoru můžete navštívit po té, co shlédnete výstavu nebo si vyslechnete přednášku. Jedná se o odpočinkové posezení spojené s knihovnou. V této části je k dispozici i kuchyňka. Lze ho využít zejména jako zázemí pro jednání s klienty či místo pro studium. Knihovnu vybavila firma TON a.s. stoly a židlemi, honosný křišťálový lustr darovala nadace Preciosa a kávu či čaj vám nabídneme v porcelánových šálcích od firmy Český porcelán a.s.

Od otevření jste se mohli zúčastnit například mezinárodního týdne grafického designu TOP (Tonery opravdu potřebujeme), předprojekce festivalu dokumentárních filmů Jeden svět nebo přednášky Evy Mrázikové a Lenky Sýkorové o zkušenostech z doktorandské stáže v New Yorku a Londýně s názvem Art City Guide.

V současné době připravujeme několik zajímavých aktivit například výstavu finského plakátu, bienále polského divadelního plakátu nebo workshop zaměřený na tvorbu a design webových stránek, který povede Thiery Sarfis a Michel Olivier z Francie.

Bližší informace naleznete na facebooku nebo webových stránkách www.inkubatorpredlice.cz a www.superstudio.cz.

Pavlína Jakoubková