Veřejná přednáška Łukasze Staneka Architektura globálního socialismu na UMPRUM

Łukasz Stanek: Architektura globálního socialismu: východní Evropa, západní Afrika a Blízký Východ v období studené války

Veřejná přednáška

18. 12. 2023 od 18 hodin

Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 134/5, Praha 1, 3. patro, auditorium

Vstup zdarma, přednáška je v angličtině.

Přednáška je pořádána v rámci programu Ateliéru s hostujícím umělcem 2023/24 „Východ-Jih: Mezinárodní výměny mezi střední a východní Evropou a Afrikou.“

Projekt je podpořen Evropskou unií.

Łukasz Stanek je profesorem dějin architektury na Taubman College na University of Michigan v USA. Stanek je autorem publikací Henri Lefebvre on Space: Architecture, Urban Research, and the Production of Theory (University of Minnesota Press, 2011) a Architecture in Global Socialism: Eastern Europe, West Africa, and the Middle East in the Cold War (Princeton University Press, 2020), Toward an Architecture of Enjoyment (University of Minnesota Press, 2014), Team 10 East. Revisionist Architecture in Real Existing Modernism (Museum of Modern Art in Warsaw, 2014) and Urban Revolution Now. Henri Lefebvre in Urban Research and Architecture (Ashgate, 2014, s Ákosem Moravánszky and Christianem Schmid).

Přednášel v minulosti na ETH v Zurychu ve Švýcarsku, Harvard University v USA a University of Manchester ve Velké Británii. Působil na Center for Advanced Study in the Visual Arts (Washington DC), Canadian Centre for Architecture (Montreal), Institute d’Urbanisme (Paříž), a University of Ghana at Legon (Accra).

Magisterské stadium architektury absolvoval na Kraków University of Technology v Polsku. Magisterský titul z filozofie získal na Jagiellonian University (Kraków) a PhD na Delft University of Technology v Holandsku.