35. výročie Nežnej revolúcie - Reklama na demokraciu
14. 11. 2024Infoservis
TS: BKIS pripravuje spomienkové podujatie k 17. novembru „Sloboda je kľúčová“. Kultúrny odkaz udalostí z ´89 spája aj nová iniciatíva s názvom Nežné korzo.
BKIS v spolupráci s Hlavným mestom Bratislava pripravuje na 35. výročie Nežnej revolúcie obhliadnutie sa na dni spojené s dôležitými zmenami v našej krajine. Nedeľné podujatie plánované na 17. novembra otvorí cyklus premietaní dobových dokumentov a záznamov. Súčasťou podujatia bude aj výstava plagátov z roku 1989 a výstava Reklama na demokraciu 2024. Viac o plagátovej tvorbe a jej význame v kontexte historických udalostí a súčasnosti priblíži diskusia. Vyvrcholením dňa bude symbolické prepojenie Bratislavy s Prahou.
Námestie Nežnej revolúcie bude patriť v nedeľu, 17. novembra spomienkovej udalosti, po ktorej nesie svoje meno. Už o 10:00 začne celodenný program premietaniami dobových dokumentov a relácií z archívov STVR a Slovenského filmového ústavu. K vzhliadnutiu bude vôbec prvý televízny záznam z 22. novembra 1989 a spravodajský príspevok „Vlak nežnej revolúcie“ o ceste bratislavských študentov do Košíc so zámerom šíriť revolučné myšlienky.
BKIS pri príležitosti 35. výročia po prvýkrát zjednotila aktérov a aktérky organizujúcich rôznorodé podujatia späté s Nežnou revolúciou pod jednu strechu. Platforma „Nežné korzo“ prevedie Bratislavčanov a Bratislavčanky viac ako 20 podujatiami na pôde hlavného mesta. O vzniku „Nežného korza“ napovie viac diskusia o 16:50 s riaditeľkou BKIS Katarínou Hulíkovou, Martinom Strižincom, bývalým hovorcom prezidentky SR a autorom myšlienky Nežné korzo, riaditeľom Festivalu slobody Jánom Endrődim a Zuzanou Wienk, riaditeľkou združenia Bystriny, ktoré organizuje udeľovanie ocenenia Biela Vrana. O 17:11 sa symbolicky prepojíme s Prahou a rovnako ako na pražskej Narodní třídě aj u nás v Bratislave naživo zaznie „Modlitba pro Martu“ od Marty Kubišovej, jedna z hymien Nežnej revolúcie. Meno slovenskej interpretky nechávame ako prekvapenie, bude to však významná osobnosť našej domácej umeleckej scény.
„Nežná revolúcia bola vyvrcholením túžby mnohých generácií viesť naplnené životy v slobodnej, demokratickej a prosperujúcej krajine. O čo menej dnes nadobudnutú slobodu venujeme rozvoju, o to viac ju strácame hľadaním nepriateľov a vybíjaním sa v nezmyselných sporoch medzi sebou. Potrebujeme si preto znovu pripomínať tieto novembrové dni a aj naše túžby, aby sme nepodľahli presvedčeniu, že sebectvo a bezohľadnosť sa stali normou. Aby sme nestratili vieru v dobro a v samých seba,“ uviedol primátor hlavného mesta Bratislavy, Matúš Vallo.
„Práve vďaka demokracii a udalostiam, ktoré si tieto dni pripomíname, sa dnes môžu umelci a umelkyne vyjadrovať a tvoriť bez strachu. Kultúra sa stala synonymom rozmanitosti umeleckých profesií, nezávislých kultúrnych inštitúcií, aj spôsobu komunikovania spoločenských tém. Myšlienkou nášho podujatia na Námestí Nežnej revolúcie je zopakovať, z akej neslobody vzišli takmer neobmedzené možnosti, ktoré dnes, nielen v kultúre, máme,“ hovorí Katarína Hulíková, riaditeľka BKIS.
Plagáty a rôzne ilegálne výlepy zohrali počas novembrových udalostí kľúčovú úlohu. Tieto jednoduché vizuálne formáty sa stali symbolom boja proti komunistickému režimu, tlmočili širokej verejnosti dôležité posolstvá a zhmotňovali emócie a názory vtedajších študentov a študentiek, ako aj umelcov a umelkýň. Spoločnou iniciatívou VŠVU a BKIS s názvom „Reklama na demokraciu“ vznikla špeciálne pri tejto príležitosti nová generácia tzv. agitačných plagátov. Aktuálne je ich možné vidieť aj na verejných výlepových plochách v hlavnom meste. Práve ich sa dotkne diskusia o 15:45, v ktorej vystúpia Boris Ondreička, kurátor a jeden z autorov plagátov ´89, výstavu plagátov 2024 priblížia Martin Piaček, pedagóg VŠVU a jeden z autorov plagátov, Jana Babušiaková, kurátorka a spoluautorka výstavy a Gabriela Birošová, študentka Akadémie umení v Banskej Bystrici a jedna z autoriek plagátov.
„Vraciame sa na ulicu, ktorá v novembri ´89 zohrala nenahraditeľnú úlohu v odovzdávaní posolstva o túžbe po slobode a odvahe vytrvať. Stále veríme v silu umenia a v jeho moc prehovárať k ľuďom, preto chceme do ulíc dostať odkazy od rôznych generácií umelcov a umelkýň, ktoré sú hlasom za demokraciu,” vysvetľuje trojica autorov výstavy Reklama na demokraciu - Jana Babušiaková, kurátorka, Adam Balogh a Samuel Gregor Dzurek, študenti VŠVU.
Partnermi podujatia sú Hlavné mesto Bratislava, Vysoká škola výtvarných umení, Bratislava Tourist Board a Ministerstvo cestovného ruchu a športu. Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu SR. Viac informácií nájdete na www.neznekorzo.sk.