After Industry: Open Call na rezidenčný výskumný projekt
24. 4. 2025Infoservis
TS: Open Call na rezidenčný výskumný projekt After Industry: Regeneration of Utopia
[ENG version here]
Cieľom projektu je reflektovať stratené utópie na príklade dvoch susediacich miest: Novej Dubnice a Trenčianskych Teplíc.
Nová Dubnica bola postavená v 50. rokoch 20. storočia na zelenej lúke podľa urbanistického návrhu Jiřího Krohu v súlade s princípmi socialistického realizmu (SORELA) v architektúre a urbanizme. Mesto vzniklo pre robotníkov a robotníčky neďalekej zbrojovky, nemá žiadne historické centrum, žiadny iný referenčný bod, na ktorý by sa dalo odvolať. Čo sa stane s ideálnym socialistickým mestom po páde socializmu? Ako môžeme nadviazať na túto skúsenosť, avšak bez toho, aby sme upadli do pasce spomienkového optimizmu, ale s plným vedomím a kritickým prístupom voči environmentálnym a etickým dopadom zbrojárskej výroby? Ako pristupovať k otázke aktuálneho zbrojenia, ktoré spôsobuje škrty v kultúre a sociálnych službách, prostredníctvom umenia?
Trenčianske Teplice sú kúpeľné mesto, ktoré sa nachádza len asi 5 km od Novej Dubnice. Bolo to miesto obnovy životných síl pre ťažko pracujúce telá. Vytvára tak komplementárny referenčný bod k produktivizmu mesta Nová Dubnica, predstavuje architektúru starostlivosti a jej dostupnosti pre pracujúcu triedu. Významná časť tejto verejnej infraštruktúry, ako i skvosty funkcionalistickej architektúry však boli po roku 1989 privatizované a stali sa obeťou špekulácií zameraných na zisk. Akú úlohu môže zohrať architektúra starostlivosti pri revitalizácii utopického myslenia v súčasnosti?
After Industry ponúka dve umelecké a výskumné rezidencie zamerané na témy postindustriálnej transformácie, sociálnej a environmentálnej spravdlivosti, architektúr a infraštruktúr starostlivosti, sietí solidarity, tranzitológiu a pod. Hľadáme umelcov*kyne, kultúrnych pracovníkov*čky, interdisciplinárnych výskumníkov*čky a kolektívy, ktorí chcú tieto témy preskúmať v kontexte Novej Dubnice a Trenčianskych Teplíc.
Podmienky rezidencie:
- 2 rezidencie s grantom vo výške 3 000 € (zahŕňa cestovné náklady, ubytovanie, životné náklady a náklady na výskum).
- Dodatočná finančná podpora až do výšky 1 000 € na výdavky spojené s výskumom a konečnou prezentáciou.
- Prepojenie európskych expertov*iek a umelcov*kýň.
- Účasť na medzinárodnom dialógu o postindustriálnom dedičstve v Európe.
Termín podania prihlášok: 4. máj 2025
Kritériá výberu:
- Relevantnosť projektu k téme
- Finančná realizovateľnosť
- Znalosť anglického jazyka
Očakávania a formát rezidencie
Rezidenti*tky majú počas rezidencie vytvoriť konceptuálny návrh, či reflexiu, nie dokončené dielo. Výsledky budú zdieľané počas medzinárodnej konferencie v októbri 2025 v podobe rôznych formátov: príspevok na konferencii, verejná diskusia, artist talk, komentovaná prechádzka, performancie, lecture-performance, work-in-progress prezentácia a pod.
Ako sa prihlásiť?
Pošlite svoju prihlášku v angličtine na adresu Sarah.Schloer.extern@goethe.de do 4. mája 2025.
Prihláška by mala obsahovať:
- Životopis a motivačný list
- Popis projektu (max. 5 000 znakov)
- Predpokladaný formát výstupnej prezentácie
- Portfolio
- Preferované dátumy rezidencie
- Predbežný rozpočet
After Industry je iniciatíva EUNIC-Cluster Bratislava, financovaná z nemecko-francúzskeho kultúrneho fondu, EUNIC Global a realizovaná v spolupráci s miestnymi partnermi.
Kurátorka: Ivana Rumanová
Viac info nájdete tu.