Cena Jindřicha Chalupeckého k petici proti vedení AVU, CJCH a NGP
18. 6. 2024Infoservis
Cena Jindřicha Chalupeckého zveřejnila vyjádření k petici nazvané „Vyjádření a výzva umělců a kulturní veřejnosti k AVU, CJCH a NG“.
Společnost Jindřicha Chalupeckého, která je organizátorem Ceny Jindřicha Chalupeckého (CJCH), letos slaví pětatřicetileté výročí. Kromě každoročního udílení Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mimořádné vizuální umělkyně a umělce organizujeme další programové linie, výstavní, výzkumnou a publikační činnost věnovanou především českému současnému umění a jeho mezinárodní kontextualizaci. Jsme přesvědčeni, že tím naplňujeme původní poslání Společnosti Jindřicha Chalupeckého a rozvíjíme ho v dnešních souvislostech.
V návaznosti na petici „Vyjádření a výzva umělců a kulturní veřejnosti k AVU, CJCH a NG“ si dovolujeme několik bodů uvést na pravou míru. V současnosti je CJCH udělována každoročně trojici umělkyň nebo umělců, popřípadě uměleckých uskupení, ve specifických kategoriích (do loňského roku to byla pětice). Nedošlo ke zrušení udílení hlavní ceny, ale naopak rozšíření – z více než stovky přihlášených hlavní cenu obdrží tři laureátky*ti pracující obvykle v různých uměleckých médiích. Tato trojice získává související ocenění, jako je podpora vzniku nového díla a jeho vystavení v prestižní umělecké instituci, celoroční stipendium a také navazující zahraniční rezidence (k původnímu New Yorku přibyla Paříž, Vilnius, Madrid a další destinace). Výběr laureátek a laureátů CJCH je v kompetenci mezinárodní poroty, ve které kromě místních odborníků zasedají ředitelky a ředitelé a kurátorky a kurátoři prestižních zahraničních uměleckých institucí. Složení laureátstva obvykle odpovídá rozmanitosti místní umělecké scény, takže se zde kromě „tradičních“ médií, jako je malba nebo socha/instalace, objevují také intermediální práce, film a video ad. Z umělkyň a umělců vybraných v posledních letech, kteří se zabývají „klasičtějším“ médiem, lze jmenovat například Juditu Levitnerovou (textil), Gabrielu Těthalovou, Martinu Drozd Smutnou, Olgu Krykun, Viktorii Lagner (malba), Roberta Gabrise (kresba/instalace), Annu Ročňovou, Baptiste Charneux, Annu Hulačovou (socha/instalace), Comunite Fresca (freska) a řadu dalších. Různorodost uměleckých přístupů napříč historií CJCH odrážejí už díla laureátek a laureátů z 90. let, z nichž někteří jsou také signatáři této petice – například práce Petra Nikla (intermediální instalace a performance), Františka Skály (objekty/instalace a performance), Michala Nesázala (interaktivní videoinstalace a objekty), Kateřiny Vincourové (instalace) ad. Ceníme si toho, že už ve svých začátcích byla CJCH otevřená řadě experimentálních tendencí a pro svou dobu nesamozřejmých uměleckých přístupů.
Zakládací listina Společnosti Jindřicha Chalupeckého vyzdvihuje kvality teoretika a kritika výtvarného umění, po němž je pojmenovaná. Mimo jiné jeho celoživotní zasazování se o to, „aby si české nekonformní umění udržovalo svébytnost a nepřerušenou kontinuitu s tradicí českého moderního umění a evropskou výtvarnou kulturou“. S těmito slovy se ztotožňujeme, a jsme také prvním týmem, který se v rámci činnosti SJCH intenzivně věnuje právě odkazu Jindřicha Chalupeckého. Příkladem je velká výstava Světy Jindřicha Chalupeckého v Městské knihovně – Galerii hlavního města Prahy, která proběhla v roce 2022.
Petice odmítá zásahy do regulí soutěže, který podle signatářů stanovil sám Chalupecký. Nicméně zakládací listina SJCH stanovuje stále aktuální myšlenky a principy. Pravidla udílení CJCH byla stanovena v návaznosti na ni a za pětatřicet let se změnila již vícekrát. Zakládací listina také vyzdvihuje Chalupeckého celoživotní přístupnost „novým, rodícím se tendencím“, což je, jak věříme, právě devízou současné podoby CJCH – respektovat tradici, ale také přizpůsobovat konkrétní nástroje současnosti, která přináší nové podněty a výzvy.
Na podobě CJCH se kromě současného organizačního týmu Společnosti Jindřicha Chalupeckého podílí také správní rada složená z řady významných osobností místní umělecké scény (Charlotta Kotík, Tomáš Pospiszyl, Vít Havránek, Lenka Lindaurová, Lenka Klodová, Michal Pěchouček) a proměny v CJCH s námi dlouhodobě konzultuje mezinárodní porota, jejíž součástí jsou přední osobnosti mezinárodní umělecké scény – například ředitel nizozemského Van Abbemusea Charles Esche, kurátorka britské Frieze Sculpture Fatoş Üstek, šéfkurátor muzea současného umění Kiasma v Helsinkách João Laia a řada dalších. Tito lidé jsou také porotci dalších zahraničních cen, jako je britská Turner Prize nebo německá Preis der Nationalgalerie. Na Cenu Jindřicha Chalupeckého v mezinárodním prostředí poukazují jako na výjimečný model, s vysokou podporou zúčastněných umělkyň a umělců, respektem k aktuálním proměnám nejen ve světě umění a současně dlouholetou tradicí.
Zmíněnou petici nepovažujeme za konstruktivní formu kritiky, text obsahuje řadu chybných informací a neetických osobních útoků. Rádi bychom touto cestou vyjádřili naši otevřenost další diskuzi. K aktuálním podobám CJCH jsme v minulosti pořádali řadu veřejných debat, setkání a výzkumů a v této činnosti budeme pokračovat. V případě aktuálního zájmu o osobní setkání nás v úterý 25. 6. mezi 10. a 12. h kdokoli může navštívit v naší kanceláři v Centru pro současné umění, Dukelských hrdinů 500/25a, 170 00 Praha 7, případně domluvit jiný termín. Jsme k dispozici také prostřednictvím e-mailu, popřípadě telefonu. Veškeré kontakty na stávající tým jsou uvedené na stránkách sjch.cz.
Za společnost Jindřicha Chalupeckého
Karina Kottová, M.A., Ph.D., ředitelka
s podporou kurátorsko-produkčního týmu SJCH, správní rady a mezinárodní poroty
Foto: Organizátorky Ceny Jindřicha Chalupeckého Lamija Čehajić, Veronika Čechová, ředitelka Karina Kottová a členové správní rady Společnosti Jindřicha Chalupeckého Michal Pěchouček a Vít Havránek na tiskové konferenci v Centru pro současné umění Praha, 13. 9. 2023