Fotograf festival 2024

TZ: Fotograf Festival, jeden z nejvýznamnějších festivalů současného umění u nás, vstupuje do svého čtrnáctého ročníku s podtitulem „Make Voices Be Heard“. Výstavní část festivalu, rozdělená do čtyř kapitol, propůjčuje hlasy umělcům a umělkyním, jež ve svých dílech reflektují složité otázky rasismu, kolonialismu a identity. Výstavy proběhnou v prostorách galerie Fotograf, etc. galerie, hunt kastner a v Galerii MeetFactory, přičemž první z nich odstartuje slavnostním zahájením 3. října.

„V posledních letech dominuje současnému umění debata o dědictví kolonialismu. Probíhá však bez zásadní účasti zástupců zemí střední a východní Evropy a střední Asie, přestože i tato část světa má hluboké historické zkušenosti s kolonialismem a problémy rasové diskriminace,” vysvětluje prvotní myšlenku tématu letošního festivalu kurátorské duo Noemi Smolík a Adam Vačkář. Fotograf Festival pro tuto dvojici rozhodně není prvním společným projektem, od roku 2016 vedou platformu Hope Recycling Station, která se zaměřuje na propojování českého a mezinárodního uměleckého prostředí. Pořádají samostatný program přednášek, výstav či se věnují publikační činnosti. V prosinci minulého roku uspořádali odborné mezinárodní sympozium, kde se již věnovali otázkám kolonialismu, dekolonizace a s tím spojeným předsudečným násilím v postsovětském regionu. 

Čtrnáctý Fotograf Festivalu odstartuje v domácí galerii Fotograf ve čtvrtek 3. října první výstavní kapitolou. Ta představí instalaci britského umělce Paula Chaneyho, která vznikala během jeho pobytu na Ukrajině a byla původně určena pro platformu Izolyatsia v Doněcku, jež se již kvůli válce nemohla uskutečnit. Projekt bude v rozsáhlejší, aktualizované podobě vystaven zcela poprvé. Instalace bude doplněna o projekci filmu Spider’s Envy albánského umělce Genti Koriniho zkoumající napětí mezi modernistickým uměním a socialistickým realismem v kontextu albánské historie. Druhá kapitola zavede festivalové návštěvníky do galerie etc. za projektem Queer Archives Institute polského umělce Karola Radziszewského. Tento migrující projekt se věnuje shromažďování a prezentaci queer archivů z regionu střední a východní Evropy a přináší nový pohled na LGBTQIA+ historii a kulturu.

Třetí kapitola festivalu v galerii hunt kastner bude věnována instalaci gruzínského umělce Soso Dumbadzeho, který skrze ni rekonstruuje události spojené s násilnými útoky na queer aktivisty v Tbilisi roku 2013. Vliv západního kolonialismu a ruského imperialismu na kulturní identitu v oblasti střední Asie potom ve výstavě přiblíží Furqat Palvan-Zade skrze snímek The Ball and the Polo Stick or the Book of Ecstasy.

Vyvrcholením festivalu bude jeho čtvrtá kapitola v Galerii MeetFactory, jež představí různorodou tvorbu deseti vystavujících, včetně pětikanálové projekce Theater of Life od japonského umělce Meiro Koizumiho. Tato inscenace, vytvořená ve spolupráci s korejskými emigranty, nabízí hlubokou reflexi kulturní identity v kontextu současné geopolitické situace. Dalšími výraznými díly budou fotografická série Center of Europe Aliny Bliumis, která dokumentuje různá geografická centra Evropy, kolekce fotografií ukrajinské umělkyně Yevgenie Belorusets dokumentující každodenní život romských komunit, které kvůli válce musely opustit své domovy nebo oceňovaný film Love, Dad od Diany Cam Van Nguyen, jenž zkoumá střet vietnamských tradic s moderní společností. Otázkou kulturní identity se zabývá také Ming Thang Pham, který na výstavě představí své experimenty s 8000 let starou vietnamskou technikou lakové malby nebo slovenská umělkyně romského původu Emília Rigová, jež bude inscenovat vlastní oltář z artefaktů. Téma paměti, manipulace historické paměti a vytváření falešných mýtů hrdinství zpracuje Jeanna Kolesová a masovým psychózám vznikajícím pod vlivem ideologie se bude věnovat srbská umělkyně Marta Popivoda. O další svědectví se postarají běloruská umělkyně vystupující pod pseudonymem Ptuška a gruzínská umělkyně Keto Gorgadze s devítiminutovým filmem Thyroxia věnovaným výbuchu v Černobylu, a Sráč Sam s videem zaměřeným na osud pracovních sil pocházejících z Vietnamu.

Součástí programu festivalu bude také výstavní projekt Yutopislavia Olji Triašky Stefanović instalovaný ve venkovní galerii Artwall a další pop-up výstavy, například ve spolupráci s Ateliérem dokumentární fotografie FAMU. Fotograf Festival „Make Voices Be Heard“ slibuje být nejen uměleckou událostí, ale i pokusem o hlubší společenskou reflexi. Festival zve všechny, aby se zapojili do tohoto dialogu o otázkách, které přesahují hranice vizuálního umění a rezonují v současné společenské debatě. V rámci doprovodného programu proto budou probíhat debaty, přednášky nebo třeba program pro nejstarší generaci a její pohled na témata, jež letošním festivalem prostupují.

Make Voices Be Heard: Chapter One

Fotograf Gallery

Kurátorující: Noemi Smolík & Adam Vačkář

4. 10. – 8. 11. 2024

Vernisáž: 3. 10. 2024

Vystavující: Paul Chaney, Genti Korini

Make Voices Be Heard: Chapter Two

etc. galerie

Kurátorující: Noemi Smolík & Adam Vačkář

9. 10. – 20. 10. 2024

Vernisáž: 8. 10. 2024

Vystavující: Karol Radziszewski

Make Voices Be Heard: Chapter Three

hunt kastner gallery

Kurátorující: Noemi Smolík & Adam Vačkář

11. 10. – 2. 11. 2024

Vernisáž: 10. 10. 2024

Vystavující: Soso Dumbadze, Furqat Palvan-Zade

Make Voices Be Heard: Chapter Four

Galerie MeetFactory

Kurátorující: Noemi Smolík & Adam Vačkář

25. 10. – 31. 12. 2024

Vernisáž: 24. 10. 2024

Vystavující: Yevgenia Belorusets, Alina Bliumis, Ptuška & Keto Gorgadze, Miero Koizumi, Jeanna Kolesova, Diana Cam Van Nguyen, Minh Thang Pham, Marta Popivoda, Emília Rigová, Sráč Sam

Pro více informací a detailní program navštivte webové stránky festivalu: https://2024.fotografestival.cz/