
Ľudia na proteste Netreba nám Netrebko odmietli papalášizmus a podporu Ruska
1. 5. 2025Infoservis
TS: Ľudia na proteste Netreba nám Netrebko odmietli papalášizmus a podporu Ruska
Bratislava, 30. apríla 2025
Na proteste Netreba nám Netrebko, ktorý sa uskutočnil 30. apríla pred budovou SND, niekoľko stoviek ľudí odmietlo koncert ruskej sopranistky Anny Netrebko a upozorňovalo divákov a diváčky, ktoré sa ho v opere SND zúčastnili na kontext podujatia, ktorým je pretrvávajúca vojnová agresia Ruska na Ukrajine.
Speváčka, ktorá v minulosti podporovala Vladimira Putina aj separatistické republiky na východe Ukrajiny, sa dodnes od Putina nedištancovala. Jej účinkovanie na Slovensku stálo daňových poplatníkov na Slovensku takmer 300.000 eur len na honorároch.
Otvorená Kultúra!, za ktorú vystúpili Daniel Vadas a Eva Vozárová, vo svojom príhovore uviedla, že zhromaždenie zvolala kvôli šafáreniu s verejnými zdrojmi – náklady na koncert vo výške niekoľko stotisíc eur označila za “pľuvanec do tváre všetkým prepusteným odborným pracovníkom a pracovníčkam, na ktorých nadpriemerné platy štát v konsolidácii nenašiel peniaze”. OK! zároveň upozornila na to, že pozvanie Anny Netrebko, ktorá dlho profitovala z blízkosti k Vladimírovi Putinovi, je v čase agresívnej vojny Ruska na Ukrajine hlboko nemorálne.
Počas protestu prečítali herečky a herec SND Zuzana Fialová, Jana Kovalčíková, Rebeka Poláková a Richard Stanke desiatky mien ukrajinských umelcov a umelkýň, ktorí padli v boji proti ruským okupantom, alebo boli zavraždení a zavraždené ruskými zbraňami.
Študentstvo OK!, ktoré protest spoluorganizovalo, v príhovore apelovalo na vládnu koalíciu, ktorá otvorene kolaboruje s režimom Vladimíra Putina. Politika Roberta Fica ich vyháňa zo Slovenska a napĺňa hanbou.
Trinásť študentov a študentiek držalo tvárou v tvár prichádzajúcemu diváctvu fotografie z frontu a zničených ukrajinských miest od slovenských reportérov a reportérky Andrey Kalinovej, Pavla Pekarčíka, Tomáša Benedikoviča, Gabriela Kuchtu a Juraja Mravca.
Reportér Andrej Bán, ktorý bol na Ukrajine v roku 2014, keď Rusko anektovalo Krym a odvtedy sa na Ukrajinu vracia pravidelne, upozornil na alibizmus slovenských, ale aj západných politikov, ktorí sa Vladimirovi Putinovi nepostavili dostatočne rázne a včas. Naopak, poďakoval všetkým, ktorí Ukrajine poskytujú neutíchajúcu finančnú, humanitárnu či vojenskú pomoc. Annu Netrebko prirovnal k hokejistovi Ovečkinovi, ktorý sa dodnes hrdo hlási k podpore Vladimira Putina.
Protestom sprevádzal moderátor, spisovateľ, znalec ruskej i ukrajinskej literatúry, ale i milovník opery Michal Hvorecký. V úvode protestu upozornil na to, že len pred niekoľkými hodinami zaznamenala slovenská kultúra ďalšiu ranu v podobe odvolania riaditeľa FPU Roberta Špotáka. Počas protestu vyzval zhromaždených, aby namiesto ruskej sopranistke venovali pozornosť ukrajinskému umeniu, literatúre, poézii i hudbe, pretože ukrajinská kultúra bola po celé desaťročia nespravodlivo zastieraná imperialistickým Ruskom.
Hvorecký počas protestu vysvetlil, že ukrajinskí umelci a umelkyne aktuálne žijúce na Slovensku mali záujem vystúpiť i na zhromaždení Netreba nám Netrebko, no neumožnil im to štatút utečencov a utečenkýň. Namiesto nich vznikol zo speváčok a spevákov rôznych bratislavských zborov “najrýchlejšie zložený spevácky zbor v strednej Európe”. Pod vedením Evy Šuškovej odspieval dve skladby – pieseň Aká si mi krásna protestujúci venovali Ukrajincom a Ukrajinkám, a v závere protestu zbor zaspieval slovenskú hymnu v Burlasovej úprave.
O 19. hodine, súčasne s tým, ako v Opere SND začal koncert Anny Netrebko, si protestujúci uctili všetky ukrajinské obete Putinovej vojny minútou ticha.
fofo: Andrea Kalinová