Pamätník ľudovej architektúry bude na sídlisku Dargovských hrdinov
28. 11. 2012Infoservis
Pamätník ľudovej architektúry (PĽA), ľudovo nazývaný "tri drevenice na paneláku", sa do povedomia Košičanov dostával intenzívne od začiatku tohto roku, kedy sa o umeleckom projekte mladého výtvarníka Tomáša Džadoňa začalo častejšie hovoriť v odborných kruhoch aj v médiách. Pomaly končiaci rok 2012 mal pre projekt zásadný význam. Autorovi sa spolu s jeho podporným tímom podarilo projekt predstaviť najvyšším zástupcom mesta a jednotlivých mestských častí a v polovici novembra 2012 získať pre umiestnenie diela lokalitu na sídlisku Dargovských hrdinov. Dnes je jasné, že PĽA bude realizované v rámci bohatého kultúrneho programu EHMK v polovici roku 2013 na obytnom panelovom dome na Lidickom námestí číslo 1.
Umenie vo verejnom priestore
Zo zahraničia sú známe mnohé výtvarné projekty, ktoré sú príbuzné veľkosťou a technickou náročnosťou ako napríklad inštalácia rakúskeho umelca Markusa Wilflinga s názvom Schattenturm z roku 2003 pre vtedajšie európske hlavné mesto kultúry Graz. Na Slovensku ide o unikátny projekt, ktorý nemá obdobu. Prípravné práce začali v roku 2010 a pokračujú doteraz. Vznikla projektová dokumentácia, architektonický návrh, statický posudok a autor Tomáš Džadoň získal súhlas Hlavného architekta mesta Košice. Na veľkej tlačovej konferencii EHMK Košice 2013 v júni tohto roku v košickom Dome umenia bol projekt PĽA prezentovaný médiám a širokej verejnosti, boli s ním oboznámení aj predstavitelia mesta, primátor Richard Raši a dokonca aj minister kultúry Marek Maďarič.
Džadoňov rok 2012
Autor projektu, Tomáš Džadoň, má za sebou perný rok 2012. Stal sa už po druhý krát finalistom prestížnej Ceny Oskára Čepana, v septembri absolvoval rezidenčný pobyt v Košiciach a v spolupráci s komunitným centrom SPOTs pripravil vo výmenníku na Terase výstavu o panelákoch, ktorú sprevádzali diskusie v rámci programu Vedeckých kaviarní. S umeleckou intervenciou Ja som podstavec sa v októbri zúčastnil populárnej košickej Bielej noci. 17. novembra 2012 si prevzal cenu Nadácie Tatra Banky za umenie v kategórii Mladý tvorca. Džadoň sa čoraz intenzívnejšie pohybuje na trase Praha - Košice. Košice sa vďaka PĽA stávajú jeho druhým domovom.
"Furča" získa svoj vizuálny bod
Otázka lokality PĽA bola až do konca októbra 2012 otvorená. Do úvahy prichádzali sídliská Terasa, Nad jazerom, Dargovských hrdinov a KVP. Členovia tímu PĽA v mesiacoch apríl - september absolvovali sériu osobných stretnutí so starostami mestských častí a so zástupcami obyvateľov vybraných panelových domov s cieľom získať súhlas na umiestnenie diela. Paralelne s týmito aktivitami od mája 2012 prebiehala intenzívna komunikácia so združením vlastníkov na Lidickom námestí 1 v Košiciach. Ich predseda, pán Bohuslav Štolfa, sa o projekte dozvedel z článku denníka Korzár z 20.4.2012 a prejavil záujem o bližšie informácie. "Energia, ktorú som od začiatku cítil práve od pána Štolfu mi bola sympatická. Chcel o projekte diskutovať, chcel chápať jeho podstatu, môj zámer prečo s projektom prichádzam a čo ním chcem povedať. Od začiatku vnímal projekt ako benefit pre okolie, ako niečo čo môže "obyčajnému" paneláku, jeho obyvateľom a mestskej časti pomôcť", vysvetľuje autor Tomáš Džadoň. Po diskusiách, prieskume záujmu a stretávaniach sa nakoniec došlo k hlasovaniu pre projekt. Dlhý proces príprav bol zavŕšený úspešným hlasovaním obyvateľov domu 12. a 13. novembra 2012, ktoré skončilo súhlasom väčšiny - za sa vyjadrilo 34 vlastníkov bytov.
PĽA teda má svoje miesto a čaká ho realizácia. Keďže ide o reálne zrubové drevenice, Tomáš Džadoň spolu so svojím tímom rozbehol komunikáciu s vybranými obcami na východnom Slovensku o možnosti darovania dreveníc pre Košice. Zároveň prebieha komunikácia s možnými sponzormi projektu, pretože ide o finančne a technicky náročnú realizáciu.
Pamätník ľudovej architektúry
je unikátny projekt umelca Tomáša Džadoňa. Prvý návrh pochádza už z roku 2006 a postupne vznikol zámer umeleckého diela vo verejnom priestore, ktoré bude realizované v Košiciach. Pamätník ľudovej architektúry predstavuje tri „klasické“ zrubové drevenice umiestnené na streche „klasického“ panelového domu na jednom z najväčších košických sídlisk. Toto ikonické umelecké gesto pre autora predstavuje hlbšiu realitu, z ktorej vychádza a v ktorej dnes žije mnoho obyvateľov v Košiciach a inde. Nezabúdajme, že v panelových domoch žije približne polovica obyvateľov Slovenska. Projekt je šancou a inšpiráciou k novému uchopeniu vlastnej histórie, ktorej je sídlisková architektúra neoddeliteľnou súčasťou. Pamätník ľudovej architektúry má potenciál byť jedinečným typom pamätníka. Nie je pamätníkom historickej osobnosti, udalosti, spomienky. Zapája našu žitú prítomnosť, symbolicky vzaté - panelák, to sme my. Obyvatelia Pamätníka sa stanú aktívnymi spolutvorcami projektu. Ide o umelecké dielo vysoko atraktívne aj pre širokú verejnosť, nie len pre okruh zainteresovaných odborníkov. Monumentálne rozmery a inštalácia mimo exponované, historické centrum Košíc mu dávajú zmysel ľudský, občiansky, verejný.
Tomáš Džadoň (1981),
slovenský výtvarník, absolvent Akadémie výtvarných umení v Prahe, doktorand na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, víťaz Essl Award 2007, finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého 2009, Ceny Oskára Čepana 2012, laureát ceny Mladý tvorca 2012 Nadácie Tatra Banky.
Partneri projektu:
Košice 2013, n.o., Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, SPOTs, Verejný podstavec o.z., Nadácia Intenda, Tabačka KulturFabrik, Banská St a nica Contemporary, Krokus Galéria, Slovenská národná galéria
Webové odkazy:
http://kosice.korzar.sme.sk/c/6345020/na-kosickom-panelaku-vyrastu-tri-drevenice.html