Praha 6 chce v červnu vyhlásit soutěž o návrh pomníku Pražského povstání

21. 3. 2022ČTK Infoservis

Praha 21. března (ČTK) - Praha 6 chce v červnu vyhlásit architektonicko-výtvarnou soutěž o návrh podoby pomníku Pražského povstání. Socha připomínající osvobození Prahy na konci druhé světové války by měla stát na náměstí Interbrigády. Změn by mělo doznat i samotné náměstí v Bubenči. Vyplývá to z usnesení rady šesté pražské městské části.

"Cílem architektonicko-výtvarné soutěže je získání návrhu pomníku Pražského povstání ve finančním limitu sedmi milionů korun a vlastní úpravy prostoru náměstí Interbrigády v předpokládaném finančním rozsahu 20 milionů korun," uvádí se v dokumentu k usnesení rady Prahy 6.

Plánovaná soutěž by měla být dvoufázová. V prvním kole soutěže účastníci navrhnou podobu pomníku včetně jeho umístění do veřejného prostoru a úpravy náměstí. Do druhého kola soutěže bude hodnoticí porotou, v níž zasednou mimo jiné sochaři, architekti a urbanisté, vybráno v říjnu asi pět návrhů. Z nich porotci vítěze soutěže vyberou v únoru 2023.

Předběžně by se pomník a úpravy náměstí podle vítězného návrhu mohly realizovat v letech 2025 až 2026. Odhadované celkové náklady na soutěž jsou 2,9 milionu korun. Týmy, které obsadí první tři místa v soutěži, si rozdělí 1,65 milionu korun.

Na náměstí Interbrigády dříve stál památník sovětského maršála Ivana Koněva. Sochu nechala radnice odstranit v dubnu 2020 na základě rozhodnutí ze září roku 2019, kdy bylo rovněž rozhodnuto, že pomník Koněva nahradí památník osvobození Prahy na konci druhé světové války. Pomník vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, byl častým terčem vandalů. Ruské velvyslanectví to označilo za nehorázné. Proti postupu radnice tehdy ostře protestovali čeští komunisté, Rusko prostřednictvím svého pražského velvyslanectví i prezident Miloš Zeman.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK