Uprchlíci mohou na některé výstavy v ČR zdarma

15. 3. 2022ČTK Infoservis

Česká muzea a další instituce nabízejí pomoc při záchraně sbírek, uměleckých předmětů a muzejních artefaktů z Ukrajiny. Některé instituce také nabídly, že lidé, kteří před válkou utekli do České republiky, mohou přijít do jejich expozic a na výstavy zadarmo. Ti, kteří už nemusejí zajišťovat základní existenční otázky, mohou přijít třeba do expozic Židovského muzea v Praze, na velkou výstavu o animovaném filmu v Pražské tržnici, podobné podmínky nabízejí i mimopražská muzea.

Národní galerie Praha připravila pro Ukrajince zdarma tematické komentované prohlídky expozic ve Veletržním paláci, které budou tlumočeny do ukrajinštiny. První se koná ve středu v 18:00 pod názvem Umění proti agresi v expozici 1918 – 1938: První republika. Další dvě komentované prohlídky budou v dubnu a jedna je plánovaná na květen, zájemci si na ně musejí rezervovat místa na GoOut, sdělila dnes ČTK mluvčí galerie Eva Sochorová.

Židovské muzeum v Praze nabízí uprchlíkům volný vstup do svých expozic, tedy do Maiselovy, Španělské, Klausové a Pinkasovy synagogy a na Starý židovský hřbitov. Židovská obec v Praze nabízí volny vstup do Staronové synagogy.

"Jako instituce se snažíme pomáhat tam, kde je to možné skloubit s naší běžnou činností. S tím souvisí naše nabídka ukrajinským muzeím i uprchlíkům. Věřím, že právě jim v jejich nesmírně těžké situaci alespoň trochu ulehčíme, že návštěva v našem muzeu se pro ně, jak věřím, stane příslibem normálních časů v jejich vlasti oproštěné od ruské okupace," uvedl ředitel Žiidovského muzea Leo Pavlát.

Uprchlíkům zdarma zpřístupňují svou akci také pořadatelé výstavy Světy české animace v holešovické tržnici. "Umění animace není pouze pro ty nejmenší, ale i pro dospělé, kteří si mohou nejrůznější techniky na místě vyzkoušet a na chvíli zapomenout na události, které otřásly jejich životy. Zvlášť děti nerozumějí světu dospělých a chtějí si hrát, proč jim to nedopřát," uvedla za organizátory výstavy Janka Kellerová. K dispozici jsou také dílny, které se konají pod záštitou lektorů každou sobotu a neděli od 13:00 do 16:00.

Veškeré aktivity českých muzeí, které se vztahují k pomoci Ukrajině a uprchlíkům, chce sdružovat Asociace muzeí a galerií ČR na svém webu. Prezentují se tam akce pro veřejnost, které směřují k humanitární pomoci, i nabídky muzejních programů vytvořených speciálně pro ukrajinské uprchlíky. Za symbolickou cenu nebo zdarma například na zvláštním odkaze nabízejí vstup mnohé brněnské instituce od památek přes knihovny, divadla až po zoo. Volný vstup dětem a ženám z Ukrajiny nabízí také třeba plzeňské Muzeum loutek.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK