Proběhne třetí ročník Bienále Ve věci umění

Bienále Ve věci umění oznamuje termín letošního ročníku a nové umělecké projekty.

Třetí ročník pražského bienále současného umění se uskuteční od 14. června 2024 do 29. září 2024 v Národní galerii Praha, a to ve Velké dvoraně Veletržního paláce, a na dalších místech. Kurátory projektu jsou Katalin Erdődi a Aleksei Borisionok. Vstup na výstavu i živý program bude zdarma. Přímo pro bienále vznikají nová původní díla, která připravují malířka Kateryna Lysovenko, interdisciplinární umělkyně Alicja Rogalska, umělec Nikita Kadan, filmařka Marta Popivoda, uměleckovýzkumná skupina DAVRA (Madina Joldybek, Zumrad Mirzalieva, Saodat Ismailova), umělec, kurátor a architekt Zbyněk Baladrán, výzkumník a umělec Tomáš Uhnák a kolektiv Björnsonova. Kompletní seznam umělců bude zveřejněn v dubnu 2024.

Bienále Ve věci umění vzniklo v roce 2020 jako projekt iniciativy pro současné umění tranzit.cz. Smyslem projektu je přinášet nové politické a umělecké impulzy skrze mezinárodní výstavu většího formátu. První dva ročníky bienále se konaly v Praze v letech 2020 a 2022. Bienále se etablovalo jako prostor pro hlasy a perspektivy naděje a vzdoru, které jsou v hlavním proudu veřejného diskurzu často opomíjené. V této linii pokračuje i v letošním ročníku.

Venkov jako prostor společenské změny či historie a budoucnost dělnických hnutí, jsou dva tematické okruhy letošního pražského bienále, které kurátoruje dvojice Katalin Erdődi a Aleksei Borisionok. Obrazně pracují s metodou roubování převzatou ze zemědělství a medicíny, kdy se k sobě připoutají dvě odlišné rostliny či tkáně, aby se vzájemně posílily. Tak označují kurátoři svou spolupráci i vztah jednotlivých děl na výstavě. Chtějí tak poukázat na vzájemné, proměnlivé vztahy mezi venkovem a městem a s tím související význam a smysl lidské práce. Umělci a umělkyně tu pracují s příběhy společenských nepokojů a sociálních a politických změn, které ovlivňují životy lidí ve střední a východní Evropě. Bienále Ve věci umění 2024 je první profesní spoluprací Erdődi a Borisionoka, kteří oba žijí a pracují ve Vídni.

„Lidstvo čelí globální krizi. Napříč celou planetou vytěžujeme pracující osoby a ničíme si vlastní životní prostředí. Chceme obrátit pozornost k příběhům z historie dělnických hnutí a protestů pracujících, ať už byly úspěšné, nebo ne. Je potřeba najít novou cestu k budoucnosti politického organizování, solidarity a spravedlnosti,“ říká kurátor a teoretik Aleksei Borisionok. Je autorem článků pro různá periodika a odborné publikace. Ve svých projektech se zaměřuje na

témata vzdělávání, dělnických a sociálních hnutí a stávek. Kurátoroval výstavy mj. ve Vilniusu, v Kyjevě, ve Stockholmu, ve Vídni, v Minsku a v Poznani.

„Venkovské oblasti jsou zdrojem všeho, co potřebujeme pro naplnění našich základních potřeb – od potravin až po nejrůznější materiály suroviny. Životy lidí na venkově a ve městech jsou provázané a na sobě závislé. Přesto ve veřejném diskurzu často chybějí hlasy těch, kteří na venkově žijí a pracují. Zajímá mě, co se můžeme od venkova naučit, jak můžeme překonat kulturní stereotypy, které vytvářejí falešnou představu venkova jako politicky zaostalého a pasivního, a znemožňují nám vnímat jeho politický potenciál,“ říká kurátorka a dramaturgyně Katalin Erdődi, která od roku 2017 zkoumá změny na venkově prostřednictvím site-specific kolaborativních uměleckých a kurátorských projektů, které realizovala v různých venkovských oblastech v Maďarsku, Německu a ve Španělsku.

Projekt pořádá iniciativa tranzit.cz ve spolupráci s Národní galerií Praha. Architekturu výstavy navrhnou výtvarník Dominik Lang a architektka Adéla Vavříková, vizuální identitu vytvořilo amsterdamské studio The Rodina. Ředitelkou tranzit.cz i celého bienále je Tereza Stejskalová, Karin Akai je manažerkou publikací, Nela Pietrová a Max Dvořák řídí PR a komunikaci projektu, Helena Mustakallio je finanční manažerkou a František Fekete je vedoucím produkce. Hlavním partnerem tranzit.cz je Nadace ERSTE. Bienále je součástí projektu Art Space Unlimited spolufinancovaného Evropskou unií. Umělecké a kurátorské rezidence a živý program bienále jsou financovány Evropskou unií – NextGenerationEU.

Biografie

Katalin Erdődi (*1980, Maďarsko) je kurátorka, dramaturgyně a autorka působící ve Vídni a Budapešti. Její mezioborová praxe zahrnuje sociálně angažované umění, experimentální performance a umělecké intervence ve venkovském a městském veřejném prostoru. Jako kurátorka realizovala projekty pro Steirischer herbst ve Štýrském Hradci, Brut ve Vídni a Galerie für Zeitgenössische Kunst (GfZK, Muzeum současného umění) v Lipsku a spoluzaložila PLACCC Festival (Budapešť), mezinárodní festival site-specific performance a umění ve veřejném prostoru. V roce 2020 získala Erdődi ocenění spojené s dotací Igor Zabel Award za lokálně ukotvenou a inkluzivní kurátorskou praxi. V současné době je členkou pracovní skupiny SALT. CLAY. ROCK. – dvouletého umělecko-kurátorského výzkumného projektu společnosti Die neue Gesellschaft für bildende Kunst (nGbK) v Berlíně (2023–2024). Nedávno byla jmenována novou ředitelkou Domu současného umění Trafó v Budapešti.

Aleksei Borisionok (*1992, Bělorusko) je kurátor, spisovatel a organizátor, který v současnosti žije a pracuje ve Vídni. Je členem uměleckovýzkumné skupiny Problem Collective a pracovní skupiny Work Hard! Play Hard!. Píše o umění a politice pro různé časopisy, katalogy a online platformy, jako jsou e-flux Journal, L“Internationale online, Partisan, Springerin a Paletten a mnoho dalších. V současné době působí jako stipendista Vera List Center v New Yorku.

Tranzit.cz

Bienále Ve věci umění je projektem iniciativy pro současné umění tranzit.cz. Iniciativa tranzit.cz byla založena v roce 2002 jako součást středoevropské sítě tranzit.org a jejím cílem je přispívat k přístupnému a participativnímu rozvoji kritické kultury. tranzit.cz pořádá výstavy, umělecké a kurátorské rezidence a diskurzivní programy. Během 22 let své existence tranzit.cz inicioval nebo se podílel na řadě projektů. V letech 2007 až 2017 byl tranzit.cz součástí pražského galerijního projektu tranzitdisplay, v roce 2017 inicioval vznik Kodexu feministických (uměleckých) institucí a v letech 2020 a 2022 uspořádal první dva ročníky pražského bienále Matter of Art. tranzit.cz vydal knihy českých umělců, jako jsou Pavel Humhal a Jiří David, a české překlady textů z oblasti kritické teorie, filozofie, teorie umění a feminismu a prózy (např, Sophie Lewis, Shulamith Firestone, Audre Lorde, Frantz Fanon, Bruno Latour, Marcel Duchamp, Didier Eribon, Chris Kraus, Hakim Bey, John Cage, David Graeber, Carla Lonzi, Nicolas Bourriaud a další).

Bienále Ve věci umění 2024
14. června–29. září 2024

Zahájení: 13. června 2024

Praha, Česká republika

www.matterof.art
www.instagram.com/biennale.matterof.art

www.facebook.com/biennale.matterof.art

Pořádá

tranzit.cz

Ve spolupráci s
Národní galerie Praha

Hlavní partner
Nadace ERSTE

Za podpory
Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kultury České republiky, Evropská unie, NextGenerationEU, Česko-německý fond budoucnosti, Nadace Rosy Luxemburgové, Institut für Auslandsbeziehungen e.v., Lisztův institut / Maďarské kulturní centrum Praha, Spolkové ministerstvo pro umění, kulturu, státní službu a sport Rakousko, Městská část Praha 7, Berlín, Acción Cultural Española

Partneři
MeetFactory, Památník Lidice / Lidická sbírka výtvarného umění, Prater Galerie Berlin