Riaditeľky a vedúci zamestnanci SNG podali výpoveď
10. 1. 2025Infoservis
TS: Riaditeľky úsekov, riaditeľky vysunutých pracovísk SNG z Galérie Ľudovíta Fullu a Zvolenského zámku, Schaubmarovho mlyna a ďalší vedúci zamestnanci podali dnes výpovede. Pod vedením tretieho povereného generálneho riaditeľa Jaroslava Niňaja zažívajú nátlak, chaos a rozklad inštitúcie. SNG čelí reputačnému škandálu, zahraničné inštitúcie odstúpili od spolupráce na medzinárodnej výstave, hrozí stiahnutie exponátov z aktuálnych výstav, na ktoré boli diela zapožičané z renomovaných zahraničných inštitúcií.
Slovenská národná galéria má od 1.1. 2025 v platnosti novú organizačnú štruktúru, mnoho zamestnancov bolo presunutých na úplne nové pracovné pozície bez novej pracovnej zmluvy či usmernenia. Zamestnanci nevedia, na koho sa majú obrátiť ako svojho nadriadeného, majú zákaz komunikovať s verejnosťou bez Niňajovho súhlasu a sú nútení na pracovisku porušovať zákony. Organizačnú zmenu samotné ministerstvo kultúry a ministerstvo financií odporúčalo odložiť ̶ najmä kvôli prechodu na nový centrálny ekonomický systém. Aj toto usmernenie Niňaj odignoroval.
Zamestnanci SNG v novembri minulého roka vyhlásili hromadnú výzvu na ochranu inštitúcie, v ktorej vyslovili konkrétne požiadavky adresované ministerke kultúry Martine Šimkovičovej. MK SR varovali, že začiatkom roka podajú hromadnú výpoveď, ak nezastaví nekompetentné zásahy do fungovania SNG, účelové výpovede a nevymenuje nového, hoci aj len dočasného riaditeľa či riaditeľku s náležitou kvalifikáciou. Tieto požiadavky neboli naplnené ani len čiastočne.
Ako prvé podali už avizované výpovede riaditeľky úsekov správy zbierok a fondov (Mária Bohumelová), finančných operácií a infraštruktúry (Gabriela Hamalová), expozícií a výstavnej produkcie (Ľubica Orechovská), vedúci oddelenia digitálnych služieb (Michal Čudrnák), senior kurátor SNG (Dušan Buran), riaditeľky vysunutých pracovísk SNG Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku (Zuzana Gažíková), Schaubmarovho mlyna v Pezinku (Veronika Němcová), riaditeľka a zástupkyňa riaditeľky Zvolenského zámku (Erika Trnková a Ľubica Lišková).
V praxi to znamená, že činnosti spojené so správou zbierkových predmetov, počínajúc ich akvizíciou, cez evidenciu, reštaurátorské ošetrenie, výpožičky, digitalizáciu až po ich uloženie, vystavovanie a publikovanie, budú ochromené až do opätovného obsadenia týchto miest kvalifikovanými pracovníkmi. Netreba zdôrazňovať, že neraz ide o vysoko špecializované profesie. Týka sa to aj všetkých digitálnych služieb od pokladničného systému až po webumenia.sk.
„Keď spolupráca nie je možná, jedna strana musí odísť. Keďže pán Niňaj sa odísť nechystá, pretože ako hovorí, má v galérii vlastné záujmy, do ktorých sa nemáme starať, výpoveď sme dnes podali my,” hovorí Gabriela Hamalová, riaditeľka finančných operácií a infraštruktúry. Jaroslav Niňaj je podozrivý z pokusu o dotačný podvod a včera naňho podalo viacero poslancov parlamentu podnet na Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií kvôli porušeniu ústavného zákona č. 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Ako štatutár štátnej inštitúcie nezvládol dve základné povinnosti: prerušiť podnikateľskú činnosť a podať majetkové priznanie. Niňaj dodnes figuruje ako konateľ troch firiem ̶ tých, ktoré sú vyšetrované aj ministerstvom kultúry vo veci dotačného podvodu.
SNG čelí poškodeniu dobrého mena a medzinárodnej reputácie. Dve prestížne zahraničné zbierky z Rakúska a Nemecka, projektoví partneri galérie, vypovedali zmluvu o spolupráci a v SNG zrušili výstavu Červené zlato. Zázrak zo Španej doliny. Jedná sa o významnú expozíciu zbierkových predmetov pôvodom zo Slovenska, ktoré sa k nám po storočiach ̶ aspoň symbolicky ̶ mali vrátiť. Ich vypožičiavatelia, ďalšie popredné európske inštitúcie, sa obávajú o bezpečnosť exponátov.
„Žiaľ, základ dôveryhodnej spolupráce už neexistuje,“ napísali dočasne poverenému riaditeľovi Slovenskej národnej galérie Jaroslavovi Niňajovi. Medzinárodný projekt mal minulý rok premiéru v Leogangu, pokračovať mal už v marci v Bratislave. Riaditeľ SNG svojou (ne)činnosťou spôsobil problémy aj Drážďanským umeleckým zbierkam, kam mala výstava putovať zo SNG, keďže bude prerušená dohodnutá následnosť prezentácie výstavy. Paradoxne tak bude toto kultúrne dedičstvo Slovenska prezentované len za našimi hranicami.
„Za posledných 25 rokov sa nič podobné v SNG nestalo. Partner nikdy neodstúpil od spolupráce na výstavnom projekte. Je to vstupný lístok na „black list" v európskom kontexte, ktorého sme sa najviac obávali, a bohužiaľ, môže mať následky aj pre ďalšie slovenské štátne inštitúcie” hovorí Mária Bohumelová, riaditeľka správy zbierok a fondov.
Ďalej hrozí stiahnutie už zapožičaných diel z výstavy Plody sváru - obraz osmanskej prítomnosti. Ešte koncom minulého roka poslal riaditeľ krajinského archívu Bádenska-Württemberska Wolfgang Zimmermann, ktorý sa osobne zúčastnil i otvorenia výstavy, Niňajovi oficiálny list. „Nie som presvedčený o tom, že galéria bude mať aj naďalej kompetentný personál na zabezpečenie profesionálnej starostlivosti o naše výpožičky,“ poznamenal Zimmermann po tom, ako videl neistotu a obavy zamestnancov.
Okrem výstavy kurátora Dušana Burana Červené zlato. Zázrak zo Španej doliny je aj otázna budúcnosť výstavy Futurotopia, ktorej hlavnou kurátorkou mala byť Lucia Gregorová Stach. Jej pracovné miesto senior kurátorky bolo zrušené v novej organizačnej štruktúre. Stach bola tiež kľúčovou kurátorkou pri obsahovej koncepcii reprezentácie SR na Benátskom bienále, kde je v rámci medzištátnej zmluvy s Českou republikou SNG zodpovedná za prípravu tejto medzinárodnej prestížnej prehliadky.
Kolegyne a kolegovia zo SNG sa od augusta minulého roka pokúšajú stabilizovať inštitúciu všetkými možnými prostriedkami. MK SR sme ponúkali dialóg, avšak rozhodujúca väčšina našich návrhov bola zamietnutá. Naše rozhodnutie bolo veľmi ťažké a nezrodilo sa z večera do rána. Dospeli sme k nemu preto, že už nemôžeme a nechceme ďalej niesť zodpovednosť za demontáž základných odborných princípov, na ktorých sme našu vrcholnú zbierkovú inštitúciu posledných 25 rokov budovali. Medzinárodná rezonancia, no najmä narastajúci záujem domácej verejnosti o zrekonštruovanú galériu v Bratislave i jej filiálky v regiónoch hovoria samé za seba.
V nadväznosti na hromadnú výzvu na ochranu inštitúcie budú z radov zamestnancov SNG nasledovať ďalšie výpovede.
10.1. 2025, Bratislava, Pezinok, Zvolen, Ružomberok