SNG vyhrala CE ZA AR 2023

SNG vyhrala CE ZA AR 2023 v kategórii Fenomény architektúry a získala ocenenie Patrón architektúry

„Hovorí sa, že každý film si svoj festival nájde, tešíme sa, že je to CE ZA AR, ktorý sa stal za tie roky pod vedením Slovenskej komory architektov skutočnou inštitúciou a jednoznačným patrónom architektúry. Ďakujeme aj za tohtoročný Pavilón – bol to zážitok – a za veľmi profesionálnu a ľudskú spoluprácu,“ hovorí generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá.

Ďakujeme Slovenskej komore architektov za to, že naša snaha a prístup k poctivej architektúre neostali bez povšimnutia, a porote CE ZA AR za ocenenie Fenomény architektúry. Toto ocenenie si veľmi vážime a vnímame ho aj ako príležitosť zreflekovať svoje úspechy.

Našou primárnou úlohou je oslava umenia, ktoré si zaslúži aj kvalitné priestory pre ich prezentáciu. SNG mala už tri nominácie na CE ZA AR. Prvýkrát za letný pavilón na nádvorí SNG v roku 2012, druhýkrát za interiér vstupnej sály Zvolenského zámku v roku 2016 a teraz za rekonštrukciu a dostavbu SNG.

Aj štátne inštitúcie vedia nastavovať štandardy, či už v kvalite prevedenia, alebo pri voľbe transparentných procesov formou architektonických súťaží, ktoré sú už pomaly bežnou súčasťou i vo verejnej sfére.

Martin Jančok a Aleš Šedivec za letný pavilón (2012)

Stanislav Bachleda a Alan Krajčír za vstup do Zvolenského zámku (2016)

Martin Kusý a Pavol Paňák za rekonštrukciu SNG