Tereza Jindrová bude novou ředitelkou Společnosti Jindřicha Chalupeckého

27. 11. 2024Artalk Infoservis

TZ: Novou ředitelkou Společnosti Jindřicha Chalupeckého (SJCh) bude Tereza Jindrová, která vyhrála dvoukolové výběrové řízení. Ve funkci nahradí Karinu Kottovou, jež vedla SJCh deset let. Tereza Jindrová pracuje v SJCh od roku 2016 na pozici kurátorky, ve vedoucí pozici chce navázat na dlouhodobé aktivity s důrazem na aktuální statut Ceny Jindřicha Chalupeckého (CJCh). Své pětileté ředitelské období zahájí v březnu příštího roku.

Tereza Jindrová byla v rámci výběrového řízení takřka jednohlasně zvolena správní radou i členskou základnou SJCh. Jsme vděční za velice kvalitní přihlášky všech kandidátek a kandidátů, u některých z nich zvažujeme nabídku další spolupráce. Tereza přesvědčila svou dlouhodobou profesní kariérou a zkušenostmi s programovou i manažerskou prací, vysoce kvalitními a konzistentními projekty a integritou. Jsem přesvědčena, že je to pro další vývoj instituce ta nejlepší volba,” popsala volbu současná ředitelka SJCh Karina Kottová.

Pokračování zaběhlých projektů i vidina vlastního prostoru

Jindrová chce prohlubovat dlouhodobé programové linie, které v SJCh postupně vznikaly během desetiletého vedení Kariny Kottové. Klíčovou aktivitou by měla zůstat organizace Ceny Jindřicha Chalupeckého a s ní spojená podpora začínajících umělkyň a umělců. Zaměří se na stabilizaci jejího obrazu v tuzemsku a zároveň na upevnění její pozice v mezinárodním měřítku. Kromě současné podpory laureátů a laureátek, která od letošního roku probíhá i formou stipendia, chce navázat na spolupráci se zahraničními institucemi a poskytnout laureátům a laureátkám možnost vystavovat za hranicemi a reprezentovat tak současné české umění.

„Chci navázat na práci současné ředitelky a aktivity, které SJCh nyní produkuje, dále rozvíjet. Mým cílem není zásadní přeměna, nastavování nových témat, nebo odklon od stávajících hodnot, naopak vnímám stávající programové linie jako silné hlasy v současném uměleckém světě. Pozornost chci věnovat především komunikaci, abychom dokázali aktivity SJCh dobře prezentovat nejen odborné, ale především širší veřejnosti,” uvedla nastávající ředitelka Tereza Jindrová.

Cílem je navázat i na projekt Islands of Kinship, který zkoumá možnosti inkluze a udržitelnosti v institucích, které se zaměřují na podporu současného vizuálního umění. V rámci tohoto projektu spolupracuje SJCh s pěti uměleckými organizacemi napříč Evropou a podle Jindrové by se tato networkingová síť mohla v následujících letech dále rozvíjet. Právě inkluze a udržitelnost jsou v SJCh důležitými hodnotami, které rozvíjí i skrze tuzemské projekty. „Díky projektu Islands of Kinship můžeme spolupracovat s koordinátorkou pro inkluzi a udržitelnost. Její poznatky uplatňujeme již nyní při spolupráci se specifickými cílovými skupinami, například se seniory, dětmi, rodinami nebo romskými komunitami. Umím si představit, že se aktivity Společnosti Jindřicha Chalupeckého budou více ubírat směrem k edukaci a projektům, které podporují sociální soudržnost,” dodala Jindrová. 

Během prezentace svých vizí nadnesla Jindrová také vidinu nového multifunkčního prostoru, který by důstojně reprezentoval odkaz Jindřicha Chalupeckého. Měl by obsáhnout nejen potřebu kancelářských a skladových prostor, ale i uměleckých ateliérů a knihovny. Místo by mělo také umožnit konání rezidencí pro zahraniční umělce. „Jednou z našich dlouhodobých vizí je vytvoření prostoru, který ponese Chalupeckého odkaz. Naším cílem není vytvořit konkurenci vůči již existujícím centrům současného umění, ale doplnit pražskou infrastrukturu o multifunkční místo. Během příštího roku chceme zahájit jednání s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy o místech, kde by tento prostor mohl vzniknout. Zároveň jsme tuto ideu nastínili i ve víceletém projektu, který jsme již letos prezentovali v rámci grantové žádosti na pražském magistrátu,” okomentovala Jindrová.

—————————————————————————————————————————
Tereza Jindrová je kurátorka a spoluvedoucí ateliéru Volné umění 1 na UMPRUM v Praze. V minulosti působila jako kurátorka galerie MeetFactory, výtvarná redaktorka kulturního čtrnáctideníku A2 nebo jako lektorka Národní galerie Praha.

Společnost Jindřicha Chalupeckého je platforma pro české porevoluční a současné umění v mezinárodním kontextu. Ve spolupráci s řadou partnerských institucí v České republice i zahraničí organizuje výstavy, programy pro veřejnost, rezidence pro umělce*umělkyně, edukační a publikační projekty. Od roku 1990 Společnost organizuje Cenu Jindřicha Chalupeckého.

dekáda SJCh v číslech

107 výstav, z toho:
36 výstav z cyklu Intervence
35 výstav v tuzemsku
17 zahraničních výstav
10 výstav Ceny Jindřicha Chalupeckého
9 samostatných výstav zahraničních hostek a hostů Ceny Jindřicha Chalupeckého
30 laureátů a laureátek Ceny Jindřicha Chalupeckého
24 porotkyň a porotců Ceny Jindřicha Chalupeckého
10 katalogů k Ceně Jindřicha Chalupeckého
8 odborných publikací