TS: Dorota Holubová v A7 Gallery

Dorota Holubová: Neskrývaná láska / A7 Gallery,  Banská Bystrica / 2. 11. - 30. 11. 2021

Názov výstavy: NESKRÝVANÁ LÁSKA

Vernisáž: 2.11. 2021 o 18:00

Umelkyňa: Dorota Holubová 

V spolupráci s Michalom Dudoňom

V kurátorskej kompetencii autorov

Tech. spolupráca: Jan Kostaa

https://www.facebook.com/events/308334447795476/ 

Partneri: Fond na podporu umenia, 365.labb & Netherlands embassy in Bratislava

Miesto: A7 Gallery, Lazovná 5, Banská Bystrica

Vstup možný iba za podmienok aktuálnych nariadení UVZSR.

Výstava potrvá do 30. 11. 2021

Neskrývaná láska predstavuje kolekciu intímnych portrétov a rôznorodých, výnimočných príbehov LGBTI párov a rodín žijúcih na Slovensku. Podľa autorky projektu Doroty Holubovej séria fotografií upozorňuje na porušovanie ľudských práv LGBTI komunity a snaží sa zvýšiť toleranciu verejnosti voči inakosti. 

Prostredníctvom 27 portrétov lesieb, gejov, bisexuálov a transsexuálov, ktorí prežívajú spoločný život v šťastných vzťahoch a so svojimi rodinami, sa ľudia môžu naučiť väčšej tolerancii a empatii. Práve vďaka tomu môže byť LGBTI komunita akceptovanejšia v našej spoločnosti. ,,Homosexualita tu vždy bola a stále bude. Jediné riešenie, ktoré existuje na vyriešenie ,problému,‘ s LGBTI komunitou je, že ju celá civilizácia bude akceptovať. LGBTI komunita nepotrebuje strácať nádej, pretože to nie je o nej, ale o tom, ako ju chcú prijať ostatní. hovorí Lukáš z LGBTI komunity, ktorého portrét sa nachádza v sérií Neskrývaná Láska.  ,,Najťažšia je zrejme tá stála hrozba odmietnutia od iných ľudí, strach z fyzického ublíženia alebo právna či spoločenská nespravodlivosť.“ povedala Ema, ktorá sa do projektu zapojila so svojou priateľkou. Súčasťou portrétov sú taktiež citácie účastníkov projektu, ktoré sú priradené ku fotografiám. Fotografie a citácie tak spoločne utvárajú jeden autentický celok, ktorý odráža príbehy a názory ľudí z LGBTI komunity. Na tvorbe rozhovorov spolupracoval Michal Dudoň.

Dominikin portrét sa takisto ocitol v sérií Neskrývaná láska. Pri reakciách na svoju orientáciu sa stretla s výrokom, že ide len o fázu. „Cítila som sa pri tom, akoby to, čo hovorím a to, čo cítim, nebolo vôbec správne. Zažila som aj reakciu, že som sa tak sama rozhodla. To bolo niečo, čo má veľmi nahnevalo,“ tvrdí Dominika. „Takisto ma hnevá a aj mrzí situácia v našej krajine. Je to bolestivá téma. Mám pocit, že sa ľudia v LGBTI komunite stále boja byť spolu na verejnosti a ani sa tomu nečudujem. Je to naozaj smutné. Ja sama som ale na lásku nezanevrela, dokonca mám plán vydať sa. Pevne verím, že sa mi tento sen raz splní.“  

Bohužiaľ, ľudia z LGBTI komunity sa stretávajú aj so šikanou, nepochopením a útokmi na svoju osobu. Nejde však o pravidlo. Fotografie ponúkajú náhľad do rozmanitých životov. „Zmena je nevyhnutná, hlas komunity LGBTI musí byť lepšie pochopený, keďže žijú úplne obyčajné životy ako ktokoľvek iný.“ pokračuje Dorota Holubová. Podľa nej sa ľudia často obávajú neznámeho. Strach je jedným z aspektov, ktoré spôsobujú negatívne názory na menšiny. Fotografický projekt „Neskrývaná láska“ odhaľuje skutočnú lásku LGBTI komunity, ich medziľudské vzťahy a prináša pohľad do životov LGBTI rodín. ,,Nemyslím si, že výchova detí v našej rodine prebieha inak ako v akejkoľvek inej rodine.  Kritici, ktorí tvrdia, že deti nemôžu byť takto spokojné, by sa mali zamyslieť, či tá nespokojnosť nie je spôsobená práve ich prístupom.  Mladí LGBTI ľudia by sa mali poučiť z chýb, ktoré robili generácie pred nimi a mali by bojovať za to, čomu veria.” dodáva Ľubomír. Ten sa v projekte objavuje so svojim partnerom a ich dvoma deťmi, ktoré spoločne vychovávajú. 

Dorota Holubová je portrétna a dokumentárna fotografka z Bratislavy. Svoje magisterské štúdium ukončila v ​​roku 2012 na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a momentálne dokončuje štúdium tvorivej fotografie na Inštitúte kreatívnej fotografie Sliezskej univerzity v Opave v Českej republike. Absolvovala fotografickú stáž v Soule v Južnej Kórei a umeleckú rezidenciu v Cité des arts v Paríži. Bola niekoľkokrát ocenená na Slovak Press Photo v kategórií portrét, každodenný život, a svet umenia. Bola nominovaná na novinársku cenu v kategórií najlepšia fotografia so sériou Balifornia. Vo svojej voľnej tvorbe sa zameriava na ženy, LGBT komunitu, a zákulisie umeleckého sveta. Pracuje a tvorí vo svojom fotoateliéri Holubník.

Michal Dudoň je absolventom žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V rámci štúdia sa zúčastnil na projekte Young people in the world of alternative media and fake news, na ktorom participovala Marylandská univerzita v USA. Projekt bol spojený s výskumom v redakciách amerických novín ako The New York Times, či Baltimore Sun.