TS: Michaela Čopíková & Veronika Obertová v At Home Gallery

Ové Pictures: Michaela Čopíková & Veronika Obertová / Aj kameň tečie / Kurátorka: Mária Beňačková Rišková / At Home Gallery, Šamorín / 9. 4. – 1. 5. 2022

Vernisáž výstavy Ové Pictures Aj kameň tečie 

Bratislava, 22. marca 2022. Autorská dvojica Ové Pictures privíta v sobotu 9. apríla 2022 o 16:00 návštevníčky a návštevníkov v šamorínskej synagóge At Home Gallery na svojej novej výstave pod názvom Aj kameň tečie. Výstavu otvorí kurátorka Mária Beňačková Rišková a vernisáž budes prevádzať koncert Jonatána Pastirčáka.

„Aj kameň tečie, pretože na obrazoch Ové Pictures všetko tečie. Tvorba Ové-čiek, ako ich familiárne nazývajú tí, ktorí s nimi pracujú, je fluidná, vášnivá a zdanlivo živelná, ponorená do originálneho sveta obrazov, ktoré sú na jednej strane surreálne, no na druhej strane ukotvené v každodennej realite...“, hovorí v kurátorskom texte k výstave Aj kameň tečie dlhoročná kurátorka autorskej dvojice Ové Pictures Mária Beňačková Rišková. 

Výstava Ové Pictures (Michaely Čopíkovej a Veroniky Obertovej) v šamorínskej At Home Gallery bude pre publikum otvorená v sobotu 9. apríla 2022 o 16:00. Je pokračovaním experimentovania výtvarníčiek s médiom diorámy a predstavuje ďalšiu sériu ich autorskej techniky papierových diorám. Autorky vytvorili invenčné diela, kde rozohrávajú nové príbehy, no fenomén príbehu aj relativizujú a pýtajú sa na zmysel a úlohu príbehu v súčasnosti. 

Diorámy sú známym spôsobom iluzórneho inscenovania priestoru a deja, prezentovaným v múzejnom či populárnom prostredí, a často pokladaným za gýč s klišé námetmi. No vnímanie diorámy ako média závisí podľa autoriek Ové Pictures od kontextu. Vývoj diorámy je prepojený s dejinami prezentácie obsahu založeného predovšetkým na príbehu, akcii, deji, preto je významným vo vývoji interaktívnych médií a pohyblivého obrazu. Autorská technika papierových diorám im dovoľuje vytvárať scény zložené z rôznych naratívov zhustených do priestorového objektu so špecifickým výtvarným výrazom.

V spracovaní Ové Pictures dostáva formát diorámy pokladaný za zastaranú a bizarnú technológiu ďalšiu príležitosť. Vzniku takéhoto výtvarného objektu vždy predchádza tvorivý proces, v ktorom autorky pracujú s vlastnými textami ako s príbehmi alebo scenármi, vytvárajú obrázkové storyboardy, vyberajú a vytvárajú charaktery a definujú prostredia. Pri realizácii diorám vzniká množstvo textov a kresieb, ktoré autorky predstavia na výstave spolu s diorámami a umožnia tak návštevníkom hlbšie preniknúť k podstate tvorby umeleckého diela. Sedem nových diorám bude sprevádzať aj nová animácia. Všetky diela prepája tematická línia úvah, ktoré sprevádzajú dozrievanie každého človeka, obrazov o pochopení životných procesov a zdrojov životnej energie, o nestálosti každodennej reality a ambivalentnosti prežívania tvorby a vzťahov k ľuďom i vyšším systémom.

Pod názvom Ové Pictures tvoria Michaela Čopíková a Veronika Obertová animácie, filmy, dizajn, výtvarné diela tradičných, ale aj nových médií. Formálne sa ich tvorba postupne posúvala od tradičnej animácie k rôznorodejším formám a presahom. Ich diela boli uvedené na mnohých medzinárodných festivaloch a získali ocenenia doma aj v zahraničí.  Vytvorili interaktívnu výstavu Hľadanie krásy (kurátorka M. Beňačková Rišková), ktorá bolo uvedená v 7 európskych mestách (Brusel, Amsterdam, Talin, Bratislava, Praha, Ľublana, Berlín) a zaznamenala niekoľko desiatok tisíc návštevníkov. Medzi ich najúspešnejšie animované filmy a práce patria napríklad Nina (krátky film, 2014), motion design pre odovzdávanie cien FM_Rádia: Radio_Head Awards (2010 – 2020), TV spoty pre festival Týždeň slovenského filmu (2017, 2018) a animácie pre dokumentárny cyklus PRVÁ (2015 – 2020). Jedna z ich spoluprác (s P. Chomom a M. Kubinom) pre stánok Slovenského literárneho centra na Livre Paris získala ocenenie Tatra banky za dizajn 2019. Pre projekt vytvorili metaforickú 10-minútovú animáciu, ktorá bola dominantou stánku projektovaná na uzavretej LED slučke s rozmermi 30 m.