TZ: Excel v Pragovka Gallery

Výstava Excel v Pragovka Gallery představí tvorbu 40 umělkyň a umělců 

V sobotu 22. července zahájí Pragovka Gallery v pořadí již šestou velkou rezidentskou výstavu Excel. Představí se na ní 40 umělkyň a umělců, kteří působí v umělecké komunitě Pragovky. Vernisáž proběhne v sobotu 22. července od 18 hodin a následovat ji bude koncert B4 a 1flfsoap.

„Záměrem rezidentských výstav je prezentovat aktuální a autentickou tvorbu umělkyň a umělců, kteří mají v areálu Pragovky své ateliéry. Do výstavy Excel se promítají živé tvůrčí procesy umělecké komunity Pragovky. Není tematicky ani obsahově omezená, naopak vytváří přirozený obraz toho, co se každý den děje za dveřmi uměleckých ateliérů,“ popisuje umělec a rezident Pragovky Vladimír Merta.

Historie veřejné prezentace děl umělecké komunity Pragovky sahá do roku 2013, kdy z iniciativy Anny Hulačové a Pavla Tichoně vznikla výstava 45 nazvaná podle počtu zúčastněných autorů. „Koncepce, instalace i samotná vernisáž byly velmi spontánní. Každý přinesl dle vlastního uvážení svůj výstavní kus, který v rámci výstavního neřádu odložil,“ popisuje atmosféru pilotní rezidentské výstavy umělec a rezident Pragovky Pavel Tichoň. Následovaly výstavy With Wings, Post Rubbish, Flying Inn a Ko-laborace.

Letošní výstava Excel pokračuje v tradici a v prostorech Pragovka Gallery představí svá díla z ateliérů Natalia Akovantseva, Karíma Al-Mukhtarová, Jana Babincová, Filip Černý, Eva Fajčíková, Eliška Fialová, Daniel Hanzlík, David Helán, Anežka Hošková, Štěpán Jílek, Josefína Jonášová, Martina Chloupa, Jakub Janovský, ka3ka3, Martin Káňa, Daniela Klimešová, Terezie Kusbach Kolářová, Tadeáš Kotrba, Adéla Kostkanová, Veronika Landa, Martin Matoušek, Vladimír Merta, Michaela Munzarová, Oldřich Navrátil, Petra Navrátilová, Robert Palúch, Anna Pleslová, Veronika Přikrylová, Marcel Rozhoň, Štěpánka Růžičková, Zuzana Růžičková, Robert Slezák, David Strauzz, Michal Synek, Pavel Šimíček, Adam Štech, Pavel Tichoň, Pavel Trnka, Ladislav Vlna a Lawrence Wells.

Letní vernisáž v sobotu 22. července od 18 hodin bude následovat koncert B4 a 1flfsoap. Skupina B4 vznikla nedopatřením v roce 1998 na festivalu v Turnově, když bylo třeba nahradit chybějící kapelu improvizovaným seskupením. Od té doby působila v proměnlivém obsazení, jehož jádro vždy tvořili klávesista David Freudl, kytarista Tomáš Procházka a bubeník Leoš Kropáček. Od začátku se zabývá improvizovanou hudbou postavenou na psychedelii a fragmentech noise, jazzu a rocku se zvláštním zřetelem na specifický zvuk bývalého východního bloku. Michal Janík a Lukáš Palán z 1flfsoap vytváří taneční sety s nepředvídatelným koncem. Živé bicí s kytarou a synťáky a syrový sound ukazují temnou stranu živé elektroniky.

Výstava Excel bude otevřena od 23. července do 16. září vždy od úterý do pátku mezi 14 a 20 hodinou a v sobotu a v neděli od 12 do 18.

Více informací najdete na http://www.pragovkagallery.cz nebo na facebookovém profilu Pragovka Gallery.  Galerie se nachází na adrese Kolbenova 923/34a, 190 00 Praha 9.