TZ: Filmový festival Art Brut film představí na terase Muzea umění čtveřici tvůrců
21. 8. 2020Infoservis
Filmový festival Art Brut film představí na terase Muzea umění čtveřici tvůrců / Muzeum umění Olomouc / Olomouc / 21. 8. 2020
Devátý ročník nekomerční přehlídky filmů a videosnímků Art Brut film Olomouc, který se věnuje pozoruhodnému fenoménu art brut či outsider art, letos představí čtveřici tvůrců tzv. spontánního umění – Annu Zemánkovou, Jana Šimka, Jana Křížka a Jindřicha Vika. Festival, který se každoročně koná v březnu, bude letos výjimečně 27. srpna od 20 hodin na terase kavárny Muzea umění Olomouc (Denisova 47).
„Hostem festivalu bude režisér Martin Řezníček, který uvede svůj dokumentární film Jan Křížek, sochy a včely,“ upozorňuje pořadatel festivalu Pavel Konečný. Téměř zapomenutý česko-francouzský sochař, malíř, výtvarník a také včelař Jan Křížek tvořil a žil především ve Francii. V roce 1947 vyjel jako čerstvý absolvent Akademie výtvarných umění na studijní pobyt do Francie spolu s manželkou Jiřinou a už se nevrátili. Poetický dokument vypráví především o setkání s vdovou po Janu Křížkovi a o setkání s místy, kde sochař žil a která poznamenal.
Kromě toho se zde uskuteční křest nové knihy Hany Babyrádové Permanentní invence. Jedná se o soubor esejisticky formulovaných úvah o podstatě spontánní výtvarné tvorby vyvěrající z nitra umělce. Autorka na toto téma vydala již několik publikací. Tentokrát doplnila své úvahy přepisem korespondence s autorem art brut Jaroslavem Divišem ze Vsetína, jehož se dotazovala na témata související s reflexí autorského přístupu k vytváření výtvarných objektů. „Drobná díla vytvořená pro tuto příležitost právě Jaroslavem Divišem si budou moci odnést návštěvníci domů,“ dodává Pavel Konečný.
Součástí festivalu bude také komentovaná prohlídka výstavy Šero i jas, která je částečně věnována tvorbě art brut. Výstavou v Galerii Muzea moderního umění provedou návštěvníky od 19 hodin autorky výstavy Šárka Belšíková a Anežka Šimková.
Muzeum umění Olomouc | Patří k nejvýznamnějším institucím svého druhu v České republice, a to nejen z hlediska počtu spravovaných sbírkových předmětů (cca 185 000), ale také po stránce odborného záběru a výstavního programu. Výtvarnou kulturu od nejstarších dob po současnost představuje ve třech objektech: Arcidiecézní muzeum Olomouc (16 výstavních sálů a 300 uměleckých skvostů z 11. až 18. století, trezorové poklady olomouckých arcibiskupů, národní kulturní památka Přemyslovský hrad), Muzeum moderního umění (výtvarná kultura 20. a 21. století v 5 výstavních sálech, dlouhodobé tematické expozice moderního umění, krátkodobé výstavy významných současných umělců z ČR i zahraničí) a Arcidiecézní muzeum Kroměříž (Správa, ochrana a prezentace sbírek Arcibiskupského zámku v Kroměříži, které se řadí k nejhodnotnějším kolekcím svého druhu ve světovém měřítku).