TZ: Jaskyniari v Novej synagóge
26. 7. 2013Infoservis
Kam sa roboti v Novej synagóge nedostanú, pomohli jaskyniari / Nová synagóga / Žilina
Kam sa roboti v Novej synagóge nedostanú, pomohli jaskyniari
Členovia Žilinského jaskyniarskeho klubu pomáhali od apríla 2013 s preskúmaním ťažko dostupných útrob v budove Novej synagógy v Žiline. Zamerali desiatky metrov šácht pôvodnej vzduchotechniky. Dostali sa do miest, ktoré neboli prístupné ani robotom. Výsledky ich práce pomôžu pri rekonštrukcii a historickej obnove technickej časti národnej kultúrnej pamiatky. Podľa predpokladov pamiatkárov bola synagóga od svetoznámeho architekta Petra Behrensa vykurovaná a vetraná pomocou desiatok metrov dutých stien a podláh. “Pôvodné šachty boli v 50. a 70. rokoch prestavané, alebo zamurované, ale vďaka nákresom jaskyniarov sa ich podarí znovu prepojiť a využiť ,” povedal Peter Snadík, jeden z iniciátorov rekonštrukcie synagógy. Aj keď sa doteraz nenašiel žiaden zázračný veľký sponzor pri rekonštrukcii najvýznamnejšej architektonickej pamiatky 20. storočia na Slovensku, pomoc prichádza po malých kúskoch z viacerých strán. Do zbierky už prispelo viac ako tisíc individuálnych darcov, zapojili sa viaceré firmy, nadácie, Ministerstvo kultúry SR, Mesto Žilina, cezhraničné programy Európskej únie a veľa peňazí ušetria dobrovoľníci. Takým príkladom je aj práca jaskyniarov. „Okrem objavovania jaskýň pomáhame pri renovácií viacerých kultúrnych pamiatok. Podobne ako teraz v synagóge pomáhame aj pri obnove Lietavského hradu,” povedal Tibor Pajtina, predseda Žilinského jaskyniarskeho klubu.
Príbeh rekonštrukcie Novej synagógy vstupuje do druhej fázy. Po dvojročnom historickom a reštaurátorskom výskume, odstraňovaní nepôvodných prestavieb a nájdení pôvodnej projektovej dokumentácie architekta Petra Behrensa, sa naplno rozbiehajú rekonštrukčné práce. V júli sa v kupole stretli na dva týždne reštaurátori z Poľska a Slovenska apočas spoločného workshopu očistili polovicu kupoly od neskoršej premaľby. Z Poľska prišlo pomôcť aj 5 študentov z Lodže. „Prišli sme do Žiliny na workshop reštaurovania, aby sme si doplnili príliš teoretické vedomosti, ktoré nám ponúka naša škola a získali sme prax priamo v teréne. Ani sa nám nesnívalo, že budeme môcť pomáhať pri rekonštrukcii takejto ikonickej stavby,“ povedala Monika Niemczyk, študentka posledného ročníka z Katedry dejín umenia Univerzity v Lodži. V lete sa budú obnovovať okná a dvere, začne aj výstavba návštevníckeho centra.
Ďalej pokračuje aj verejná zbierka na rekonštrukciu a vítané je každé euro. Naviac – ak prispejete teraz, váš dar znásobí Nadácia VÚB, ktorá prisľúbila na rekonštrukciu grant vo výške 10-tisíc euro, ak sa podarí aspoň 10-tisíc vyzbierať počas leta od ľudí prostredníctvom zbierky. Prispieť môžete jednoducho prostredníctvom www.kunsthalle.sk. “Vďaka získanej podpore by sme chceli ešte tento rok vymeniť strechu a začať s rekonštrukciou podlahy v centrálnom priestore synagógy, aby aj počas stavebných prác mohla občas slúžiť prvým kultúrnym podujatiam”, doplnil Marek Adamov z občianskeho združenia Truc sphérique.
Budova Neologickej synagógy v Žiline patrí medzi najvýznamnejšie architektonické pamiatky 20. storočia na Slovensku. Projektoval ju svetoznámy nemecký architekt Peter Behrens a bola dostavaná v roku 1931. Po vojne prešla rôznymi prestavbami a necitlivými zásahmi, slúžila ako divadelná a koncertná sála, aula Vysokej školy dopravnej či do roku 2010 ako kino. Až v roku 2011 prišla prvá reálna snaha o jej revitalizáciu do pôvodnej architektúry Petra Behrensa a nové využitie adekvátne 21. storočiu. Židovská náboženská obec ako vlastník ju združeniu Truc sphérique prenajala symbolicky na 30 rokov s cieľom využiť ju ako kunsthalle, priestor pre súčasné umenie.
Viac info na www.novasynagoga.sk
Kontakt: Peter Snadík, peter@novasynagoga.sk, 0907353287, Tibor Pajtina, jaskyniari@jaskyniari.sk