TZ: Maria Sixtová v Galeri Ahoj Nazdar Čau

Maria Sixtová / Prachem a pouští / Galerie Ahoj Nazdar Čau / vitrínky kina Varšava / Liberec / 23.8. – 22.9. 2022

Maria Sixtová je původem z Modřic u Brna. Maria je studentkou Ateliéru Design skla ve Zlíně pod vedením prof. Petra Stanického, současně studuje i na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném brodě, kde se věnuje rytému a reliéfnímu sklu. Díky těmto místům svého studia, která jsou od sebe dosti vzdálená, Maria hodně cestuje vlakem. Inspirace sbírá do svého cestovního deníčku. Pro Mariu byla vždy důležitá kresba, na vysoké škole začala pracovat se sklem a tento materiál ji naprosto uhranul a neustále ji fascinuje svojí nevyzpytatelností a živostí. Když se zpětně zamýšlí nad svými pracemi, často v nich objevuje různé příběhy a jeden by nám Maria ráda odvyprávěla prostřednictvím výstavy Prachem a pouští.

Instalace s názvem Prachem a pouští vypráví příběh cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky na jejich dobrodružné cestě Jižní Amerikou.

Tuto cestu, kterou pánové podnikli, s nimi Maria prožívala při čtení knihy Přes Kordillery, kterou napsali a ji pohltila natolik, že měla pocit, jakoby přes ta krásná místa cestovala s nimi. Alespoň skrze knihu mohla v myšlenkách přejít přes Andy a vystoupat až k jezeru Titicaca.

Jižní Amerika byla, je a vždy bude její součástí a Maria by ráda pozvala i diváky do tohoto světa skrze příběhy vytvořené technikou millefiori.