TZ: Moravská galerie otevře 9. prosince, nadále bude také online

Moravská galerie otevře 9. prosince, nadále bude také online / Brno / 3. 12. 2020

Moravská galerie otevře 9. prosince stálé expozice, aktuální výstavy Rajlich 100 a Rafani a také Jurkovičovu vilu. Současně bude zahájena výstava Nejkrásnější česká kniha roku 2019 v prostorách knihovny Pražákova paláce. Galerie se nadále soustředí také na online prezentaci svých sbírek prostřednictvím videí a interaktivních vzdělávacích programů pro dospělé i děti. Diváci mohou absolvovat pravidelné online kurzy dějin umění či se dozvědět něco více o exponátech a zároveň se vzdělávat v anglickém jazyce. Díky zápůjčce uměleckých děl z Artotéky Moravské galerie si mohou zájemci vytvořit vlastní galerii doma.

Moravská galerie zahájila v polovině září dva velké výstavní projekty, výstavu věnovanou tvorbě grafika a umělce Jana Rajlicha st. a první z šesti výstav umělecké skupiny Rafani, zpřístupněny budou od 9. prosince. Zároveň galerie zamýšlí kompenzovat dobu, po kterou byla uzavřená, a posouvá zakončení obou výstav o několik měsíců. Díky důrazu na prezentaci děl z vlastních sbírek, jako tomu je u výstavy Rajlich 100, či autenticitě rafanovské instalace vzniklé přímo pro prostor Atria Pražákova paláce, si může Moravská galerie dovolit razantní prodloužení. Současně vznikají video komentované prohlídky Rajlichovy výstavy a online diskuze s Rafany.

Otevření galerie bude spojeno se zahájením výstavy Nejkrásnější česká kniha roku 2019, kterou Moravská galerie pořádá každým rokem v prostorách knihovny Pražákova paláce k prezentaci výherců soutěže.

Přestože budou od příští středy otevřeny všechny aktuální a stálé výstavy, současná opatření nedovolují uspořádat pravidelné doprovodné programy pro širokou veřejnost. Proto galerie nadále pracuje na online programech a přímé podpoře umělců a odborníků. „Přestože jsme sbírkotvornou, paměťovou institucí, uvědomujeme si nutnost podílet se na současné umělecké a designérské scéně a přímo ji podporovat. Taktéž se snažíme svědomitě pracovat s pozitivním regionalismem a vlastními sbírkami, které máme jako jedna z mála tuzemských institucí zprostředkovány online a jejich fyzické zhlédnutí ve stálých expozicích zdarma,“ komentuje současné výzvy ředitel Moravské galerie Jan Press.

V období pandemie lektorské oddělení galerie vytvořilo nový typ vzdělávacích online programů rozšiřující umělecké i jazykové znalosti, jakými jsou video série Five minutes Art(w)alk představující stálé expozice moderního umění či A proč? Book club prezentující školákům knižní příběhy z uměleckého prostředí v anglickém jazyce. Zájemci o rozšíření umělecko-historických obzorů se mohou zúčastnit pravidelných kurzů dějin umění pod názvy Fenomény a Od starověku po současnost. Galerie je přenáší nyní online formou po zakoupení vstupenky na portálu GoOut.

K zabavení a vzdělávání dětí je připraveno hned několik typů online programů. V rámci online Barevného dopoledne jsou připravené návody či tipy na tvůrčí aktivitu pro děti od 2 do 6 let. Program Doma v galerii zase hravou formou seznámí dětské diváky a jejich rodiče s výstavami, umělci a uměleckými díly ze stálých expozic.

Paradox, který v současné situaci nastal ve vztahu umění a jeho diváka, jenž je může vnímat pouze digitální formou, galerie kompenzovala online službou půjčovny uměleckých děl, která se pod názvem Artotéka nachází v Pražákově paláci. Zájemci o intenzivnější zprostředkování uměleckého díla v prostředí svého domova či kanceláři, si mohou nadále vybrat z téměř sto padesáti děl malířů, grafiků a fotografů mladé a starší generace. Na YouTube kanálu galerie jsou dispozici také video rozhovory s autory, díky nimž může být volba toho správného díla na stěnu svého doma snazší.

Veškerý online program je pravidelně zveřejňován na YouTube kanálech, facebookových, instagramových a webových stránkách Moravské galerie.