TZ: Národní galerie představí českou premiéru Aj Wej-wejova dokumentu o uprchlické krizi

Národní galerie představí českou premiéru Aj Wej-wejova dokumentu o uprchlické krizi / Národní galerie v Praze / Praha / 7. 12. 2017

Výstava Aj Wej-wej. Zákon cesty, jeden z nejúspěšnějších letošních výstavních projektů Národní galerie v Praze, skončí již 7. ledna 2018. Jako vrchol programu k výstavě uvede galerie českou premiéru umělcova dokumentárního filmu Human Flow, který sleduje globální uprchlickou krizi ve 23 zemích světa. Projekci uvede v kině Lucerna 14. prosince sám Aj Wej-wej.

Monumentální instalaci lodě s 258 postavami uprchlíků připravenou umělcem přímo pro Velkou dvoranu i další Aj Wej-wejova díla zhlédlo ve Veletržním paláci již více než 40 tisíc návštěvníků. Zájem o site-specific instalaci Zákon cesty již projevily další světové galerie a z Prahy poputuje obří nafukovací člun do australského Sydney na tamější bienále současného umění.

„Problematikou uprchlické krize se čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej zabývá řadu let. Vyzdvihuje přitom lidský rozměr této humanitární katastrofy a distancuje se od abstrahování tématu, které tak často zaznívá z pozic politických lídrů. K této kritice pak vytváří nejrůznější nejen výtvarná díla a specifické instalace, ale také četné videoprojekty. Jeho prvním celovečerním filmem je dokument Human Flow, který zachycuje současnou uprchlickou krizi, největší lidskou migraci od doby druhé světové války. Věnuje se uprchlíkům z celého světa, kteří byli nuceni opustit své domovy, utíkají před hladomorem, klimatickými změnami nebo válečnými nebezpečími. Aj Wej-wej sleduje ve 23 zemích osudy konkrétních lidí v mezní životní situaci a dokumentuje jejich touhu po bezpečí a spravedlnosti,“ uvádí generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt.

Snímek Human Flow zachycuje všechny podoby uprchlické krize – od přelidněných uprchlických táborů po nebezpečné plavby oceánem, od dislokace a rozčarování k odvaze, vytrvalosti a přizpůsobení, od ostnatých drátů k děsivým nástrahám životů, které zanechaly neznámé možnosti budoucnosti. Snímek zobrazuje kontrast pokojné přírody a zoufalých mužů, žen a dětí hledajících azyl. Světová premiéra filmu se uskutečnila na letošním filmovém festivalu v Benátkách, kde dokument zaznamenal veliký ohlas.

Česká premiéra dokumentárního filmu Human Flow proběhne 14. prosince v kině Lucerna za přítomnosti Aj Wej-weje. Snímek bude uváděn během dalších projekcí distributora, kterým je společnost Bontonfilm.

New York Times: „To, co hledá pan Aj, jde mnohem dál než běžné zpravodajství; dává vám pocit rozsahu krize, její děsivé svět polykající nesmírnosti.”

The Guardian: „Každý si zaslouží domov, a když se stane něco, co člověku toto právo upírá, je naší povinností pomoci. Aj Wej-wejova kamera nám ukazuje nezměrnost tohoto problému – a nyní je na nás, abychom s tím něco udělali.“

Hollywood Reporter: „Čínský umělec a aktivista Aj Wej.wej podává nepříjemné svědectví o uprchlické krizi.“