TZ: Podzemie synagógy preskúmal robot
18. 3. 2013Infoservis
Podzemné kanály Novej synagógy sa pokúsil preskúmať robot na diaľkové ovládanie
Prototyp robotického minivozidla TATRARUV-250, ktoré má slúžiť armáde, hasičom alebo iným špeciálnym jednotkám poslali jeho autori z OZ Centrum technického vzdelávania do podzemných vzduchových kanálov pod architektonickou pamiatkou od Petra Behrensa. Cieľom bolo zmapovať potenciál unikátnych pôvodných rozvodov pre prípadné znovuvyužitie.
“Z predchádzajúcich pamiatkových výskumov vyvstala potreba doskúmať pôvodné vykurovanie alebo vetranie. Objavili sme množstvo vzájomne prepojených dier a dutín v stenách aj podlahách a preto sme privítali možnosť poslať tam robotický tank s kamerou na diaľkové ovládanie z Trenčína, ktorý sa dostane aj tam, kde človek nie”, povedal Marek Adamov, riaditeľ OZ Truc sphérique, ktoré realizuje obnovu Novej synagógy a jej prestavbu na kunsthalle.
Využitie robota sa podarilo na odporúčanie Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity, s inicátori rekonštrukcie nadviazali pred časom spoluprácu na príprave stavebných prác. Do synagógy sa preto prišiel okrem pracovníkov CTV z Trenčína pozrieť aj dekan Stavebnej fakulty ŽU Josef Vičan, prof. Ing. CSc. a ďalší pracovníci a študenti fakulty a tiež zástupcovia spoločnosti COLT, ktorá bude na základe získaných dát skúmať možnosti obnovy tejto technickej zaujímavosti. Predpokladaným výsledkom bude obnova pasívneho vykurovania a vetrania prostredníctvom systému dier a vzduchových kanálov v stenách a podlahách objektu. Keďže všetky plány architekta Behrensa boli stratené, iniciátori rekonštrukcie sa domnievajú, že podobný systém mohol v synagóge v roku 1931 fungovať.
“Náš robot je pásovým vozidlom schopným prekonať rôzne prekážky a najmä dostať sa na miesta, kde to môže byť nebezpečné – napríklad v prípade požiaru, jedovatého plynu alebo zamínovaného územia. Možnosti jeho využitia však naďalej objavujeme a každá takáto úloha, akú sme dnes realizovali v synagóge, je pre nás zaujímavou výzvou. Testujeme robota do sériovej výroby a zároveň prispejeme k dobrej veci, akou je obnova významnej pamiatky”, povedal Marek Šutliak, jeden z autorov TATRARUV-250 z trenčianskeho združenia CTV.
Rekonštrukcia Behrensovej Novej synagógy na kunsthalle sa začala od roku 2012, pamiatku symbolicky prenajala OZ Truc sphérique Židovská náboženská obec v Žiline na 30 rokov. Okrem vybúrania všetkých neskorších prestavieb v interiéri je cieľom výskum a príprava kompletného projektu obnovy a revitalizácie v podobe umeleckej inštitúcie. V pláne na rok 2013 je nová strecha, rekonštrukcia pôvodných okien a dverí, ako aj prvé reštaurátorské práce v kupole synagógy. Združeniu aktivistov sa pomaly darí skladať prostriedky z rôznych zdrojov. Okrem verejnej zbierky, v ktorej sa už vyzbieralo vyše 22-tisíc eur, podpory Ministerstva kultúry SR, Mesta Žilina a súkromných sponzorov, sa podarilo získať aj dva menšie európske granty. Z celkového rozpočtu sa podarilo získať doteraz asi pätinu.
Viac na www.novasynagoga.sk, www.kunsthalle.sk, o samotnom robotovi na www.ctvtn.sk.
Foto: Peter Snadik