TZ: Tři generace architektů: Václav st., Václav ml., Jan a Milan Rejchlovi

18. 10. 2012Artalk Infoservis

Tři generace architektů: Václav st., Václav ml., Jan a Milan Rejchlovi / Salon Královéhradecký / Kradec Králové / od 11. 10. 2012

VÝSTAVA TŘI GENERACE ARCHITEKTŮ:

VÁCLAV ST., VÁCLAV ML., JAN A MILAN REJCHLOVI

Dne 11. října 2012 bude v Salonu Královéhradeckém otevřena pozoruhodná výstava věnovaná čtyřem architektům ze tří generací hradeckého rodu – Rejchlům. Rozsah jejich životů sahá od roku 1852 do současnosti, dohromady jsou autory asi padesátky realizací. Jen v Hradci Králové vytvořili tak významné stavby jako jsou budovy hlavního nádraží, (které bylo svého času po Praze největším v zemi), krajského soudu, průmyslové školy, hradeckého letiště, školy, školky, dvě desítky rodinných domů a řada činžovních domů. Jejich stylový posun sahal od historismu, přes secesi, k modernímu klasicismu po funkcionalismus a postmodernu.

Řeč je o architektech Václavu st., jeho dvou synech Václavu ml. a Janu a jeho synovi Milanovi Rejchlových. Milan Rejchl pro Hradec navrhuje stavby nejsoučasnější. Jejich dílo představí výstava, která ukáže nejnovější stav výzkumu díla těchto opomíjených hradeckých architektů, kteří vedle Kotěry a Gočára tvořili moderní Hradec. Kromě výstavy vyjde na konci října také kniha. Autorem celého projektu je historik architektury Ladislav Zikmund-Lender, který v minulosti připravil pro hradeckou SVK cyklus přednášek Architekti Hradce a k vydání se připravuje jeho kniha o budově muzea od Jana Kotěry.

„Je to pozoruhodný konvolut architektonických prací, který až na malou výstavu v devadesátých letech v suterénní galerii biskupství, nebyl vystaven. Pro tuto výstavu a publikaci jsme zahrnuli i práce nejstaršího Rejchla – hradeckého architekta z doby historismu, a naopak práce Milana Rejchla z druhé poloviny 20. století, kterých v Hradci několik zanechal,“ připomíná autor výstavy a připravované knihy Zikmund-Lender. Pro knihu přistoupil k pořízení zcela nové obrazové dokumentace a grafickou úpravu svěřil mladému grafikovi z pražské AVU Danielu Novotnému. Ten pojal grafický koncept jako znázorněný přechod mezi dílem jednotlivých architektů a zároveň jako odstupňovaný přechod mezi jejich životy, které se vzájemně ovlivňovaly a prostupovaly. Tento motiv je také leitmotivem titulní strany. „Domnívám se, že v době, kdy Hradec hovoří o aspirantuře na zápis do seznamu UNESCO, je nutné důkladné poznání a prezentace hradecké moderní architektury v celé její šíři i v případě méně zvučných jmen. Nevylučuji tedy do budoucna další podobné projekty,“ uzavřel Zikmund-Lender.

"Jsme velmi rádi, že Salon Královéhradecký bude hostit výstavu o třech generacích Rejchlových a přispěje tak k popularizaci práce zdejších architektů, protože právě toto je naším posláním", dodává doc. Šilhánková, která se ve sdružení stará o propagaci a prezentaci hradecké architektury.

Ve čtvrtek 11. října v 17.30 hodin bude za účasti doc. Ing. arch. Milana Rejchla v Salonu Královéhradeckém slavnostně otevřena výstava a 25. října v 17.30 tamtéž autor projektu Ladislav Zikmund-Lender pronese slavnostní přednášku a představí veřejnosti novou publikaci.