Architekti hledají alternativní plán záchrany osady Bedřiška

28. 8. 2018ČTK Infoservis

Architekti a sociální pracovníci hledají ode dneška alternativní plán revitalizace osady Bedřiška v Ostravě. Radnice obvodu Mariánské hory a Hulváky chce nájemníky žijící ve starých dřevěných domcích postupně vystěhovat. Kolonii chce obvod v budoucnu přeměnit na kvalitnější bydlení, například pro mladé rodiny. Obyvatelé Bedřišky ale záměr odmítají. ČTK o hledání alternativního plánu informovala za iniciativu Probuď domy Klára Šebestová.

"Workshop potrvá do 31. srpna. Cílem je ukázat jiné způsoby, jak lze s čtvrtí naložit. Výsledky práce představíme 31. srpna v 16:00 na Bedřišce," řekla. Dodala, že v areálu osady pracují čtyři týmy složené ze studentů, architektů, grafiků, sociálních pracovníků a urbanistů. Jejich cílem bude zpracovat návrhy na revitalizaci lokality takovým způsobem, aby nebyla nutná ani demolice současných domů, ani vystěhování jejích obyvatel, ba naopak, aby její obyvatelé na proměně lokality sami participovali. Obyvatelé Bedřišky budou do diskuzí s odborníky zapojeni také.

Týmy vedou Martina Mlčochová z Národního památkového ústavu, architektka dříve působící v Hamburku Hana Nováčková, doktorand katedry architektury VŠB-TUO Pavel Řihák a Vojtěch Sigmund ze spolku Architekti bez hranic, který se zabývá participativní architekturou.

Obyvatelé Bedřišky, kde v současnosti žije 60 dospělých a 39 nezletilých dětí, už v červnu protestovali proti svému vystěhování na zasedání městského zastupitelstva. Poukazovali na to, že v kdysi problémové lokalitě dnes společně žijí bez problémů a většina obyvatel řádně hradí nájemné a další poplatky. Upozorňovali také na to, že si domy svépomocí opravují. Město se nakonec s vedením obvodu dohodlo, že do voleb nebude v místě provádět žádné nezvratné změny.

Obvod své rozhodnutí opakovaně hájí. V proměně lokality vidí možnost, jak v městské části udržet mladé rodiny a nabídnout jim bydlení v dostupné a zajímavé oblasti. Podle starostky Liany Janáčkové (Nezávislí) se domy staré zhruba 70 let nevyplatí rekonstruovat. Lokalitu navíc nelze modernizovat postupně, protože je nutné území vyklidit a nově položit sítě.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK