Architektka Jiřičná má navrhnout podobu nejvyššího domu Ostravy

8. 7. 2020ČTK Infoservis

Návrh na rekonstrukci výškového domu v Ostrčilově ulici v centru Ostravy připraví pro město studio světoznámé architektky Evy Jiřičné. Objekt o 22 podlažích je kvůli technickým problémům prázdný už sedm let. Návrh na jeho proměnu by město mělo mít k dispozici v lednu příštího roku. Novináře o tom dnes informovala mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Objekt má nefunkční opláštění, které navíc obsahuje azbest. Jeho konstrukční systém má statické poruchy a nevyhovující jsou například i únikové trasy. Demolice objektu ale podle odborníků není nutná a jeho nedostatky by bylo možné vyřešit rekonstrukcí.

"Výškový dům v Ostrčilově ulici rozhodně patří ke známým architektonickým dominantám Ostravy. Již léta je ale ve velmi špatném stavu a náročnost jeho rekonstrukce způsobila dlouhodobé oddalování problému," uvedl primátor Tomáš Macura (ANO). Podle něj by se ale město nemělo vzdávat svých dominant.

Už v roce 2010 město zvažovalo prodej objektu soukromému majiteli, který však plánoval demolici a výstavbu nové budovy. Druhou variantu podle mluvčí prosazoval v roce 2013 městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, který měl budovu ve správě. Objekt chtěl rekonstruovat, snížit o deset pater a přestavět na menší byty pro mladé rodiny nebo seniory. Z plánů ale vždy sešlo a aktuálně město zadalo přípravu návrhu na využití budovy studiu AI-Design architekty Jiřičné.

"Architektonické studio AI-Design bude hledat to nejvhodnější využití objektu. Stanoveno bude také na základě jeho technických parametrů, které jsou jiné pro byty a jiné pro kanceláře. Jednat by se mohlo o kombinaci funkcí," uvedla náměstkyně Zuzana Bajgarová (ANO). Cílem města je podle ní zachovat objekt v celé výšce nynějších 68 metrů.

Součástí zakázky je zpracování výkresové dokumentace, vizualizací a pracovních modelů. Studio bude návrhy konzultovat se specialisty na statiku, akustiku a požární bezpečnost. Cena zakázky je 2,4 milionu korun.

Výšková budova v Ostrčilově ulici s 22 podlažími a výškou 68 metrů má čtvercový půdorys. Je postavena v takzvaně pozdním internacionálním stylu. Architektem je Jan Slezák z ostravského Stavoprojektu. Jde o nejvyšší ostravský dům a třetí nejvyšší ostravskou stavbu po Nové radnici a Bolt Tower. Postaven byl v letech 1965 až 1968. Využíval se k bydlení i jako kancelářské prostory. Architekta Jiřičná v minulosti navrhla v Ostravě i možnou podobu lávky vedoucí k obchodnímu centru Forum Nová Karolina. Její návrh ale firma nikdy nerealizovala, rozhodnutí tehdy zdůvodnila vysokými finančními náklady.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK