Do konce roku by NGP a MUO mohly mít nové vedení, slibuje Antonín Staněk

9. 5. 2019ČTK Infoservis

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) na dnešním ranním jednání sněmovního podvýboru pro kulturu nově vytkl Národní galerii Praha (NGP) například externí právní smlouvy za zhruba 6,3 milionu korun. Po jednání se setkal na ministerstvu kultury se zástupci petice, jež vyjadřuje nesouhlas s odvoláním ředitelů NGP Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa a kterou podepsalo necelých 500 lidí. Staněk jim přislíbil, že do konce května zřídí odbornou radu a do konce června bude vypsáno výběrové řízení na nové ředitele. V druhé polovině letošního roku by podle něj mohly instituce mít nové vedení. Situací kolem ministra kultury se bude dnes odpoledne zabývat i užší vedení ČSSD.

Staněk na jednání podvýboru upozornil na nové skutečnosti, mimo jiné problémy kolem externích právních smluv, které NGP uzavírala za zhruba 6,3 milionu korun, i na další kontrakty. Odvolání Fajta obhajoval tím, že po zjištění, že "došlo s největší pravděpodobností k protiprávnímu postupu při uzavření licenční smlouvy", měl povinnost konat. Podvýbor přijal usnesení, kterým vyjadřuje pochybnost o adekvátnosti a důvodnosti postupu ministra a žádá Staňka o transparentní obsazení pozic ředitelů.

Poté se Staněk sešel se zástupci petentů. Kromě termínů ohledně výběrového řízení se ministr zavázal k tomu, že bude pokračovat v otázce zřizování správních rad, které by stály mezi ním a samotnou institucí a korigovaly podobná řešení do budoucna. Novinářům to řekla ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová.

Pokud by ministr nedodržel termíny zřízení odborné rady a vypsání výběrového řízení, budou petenti znovu usilovat o jeho rezignaci. Autoři druhé petice s téměř 6000 podpisy chtějí okamžitou Staňkovu rezignaci. Podle nich je současný ministr zdiskreditován, nemá důvěru umělců a není považován za partnera pro jednání.

Podle pirátských poslanců je odvolaný ředitel NGP Fajt odborník s velkým mezinárodním renomé. Pokud ale panují pochybnosti o hospodaření galerie, je třeba je prošetřit, řekl Mikuláš Ferjenčík. Stejně jako šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek kritizoval výběr Fajtova dočasného nástupce Ivana Morávka, jenž dříve byl generálním ředitelem firmy Penam Slovakia z holdingu Agrofert, který v minulosti vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO). Lidovci kritizovali zejména odvolání ředitele olomouckého muzea Soukupa.

Podle místopředsedkyně Starostů a nezávislých (STAN) Věry Kovářové na dnešním jednání sněmovního podvýboru pro kultury zazněly od Staňka spíše zástupné argumenty. Za Fajtova působení v NGP se podle ní významně zvýšily tržby a návštěvnost, takže po odborné stránce byla galerie vedena dobře.

Staněk v polovině dubna odvolal Fajta a Soukupa po kontrolách v jimi vedených institucích. Na Fajta i dva bývalé ředitele MUO Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal trestní oznámení: na Fajta kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným NGP, u ředitelů olomouckého muzea se oznámení týká prověření nákupu předražených pozemků v minulosti.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK