Francie schválila vrácení ukradených artefaktů Beninu a Senegalu

17. 12. 2020ČTK Infoservis

Francouzský parlament dnes schválil navrácení několika konkrétních vzácných artefaktů, které Francie získala na africkém území v období kolonizace. Do Beninu poletí sochy, do Senegalu šavle. Rozhodnutí navazuje na snahu prezidenta Emmanuela Macrona o obnovení a prohloubení partnerství mezi Francií a africkým kontinentem, uvedla AFP s odvoláním na ministryni kultury Roselyne Bachelotovou.

Do Beninu se vrátí 26 soch, které byly součástí pokladu uloupeného v roce 1892. V současnosti jsou vystavené v pařížském Muzeu na nábřeží Branly. Stejné muzeum v současnosti zkoumá původ dalších 240 afrických uměleckých předmětů, u kterých je podezření, že se do Francie dostaly v době koloniálního rabování.

Senegal získá zpět šavli a pouzdro na ni, které patřily Umaru Tallovi, velké osobnosti vojenských a náboženských dějin západní Afriky 19. století. Šavle je teď oficiálně ve vlastnictví armádního muzea v Paříži, ale v rámci dlouhodobé zápůjčky je vystavená v Dakaru.

Poslanci Národního shromáždění hlasovali pro vydání artefaktů poměrně jednoznačně, proti byl jediný z 51 poslanců. Odpůrci rozhodnutí mají obavy, aby se kvůli vstřícným gestům vůči africkým zemím nerozebraly bohaté sbírky francouzských muzeí, píše AFP. Na začátku listopadu Francie poslala do Madagaskaru korunu jejich královny z 19. století, ministryně kultury však ujišťuje, že se jedná jen o zápůjčku. Za navrácení historických pokladů ze zahraničí bojuje také například Řecko nebo Egypt.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK