Funkcionalistická Liskova vila v Hradci Králové je památkou

6. 2. 2018ČTK Infoservis

Prvorepubliková funkcionalistická vila od architekta Oldřicha Lisky v Hradci Králové se stala kulturní památkou. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury, které vyhovělo návrhu města z dubna 2016. Vilu nyní využívá živnostenský úřad magistrátu. Ministerstvo vilu na seznam památek zapsalo jako soubor domu s pozemkem i oplocením. ČTK to dnes řekl mluvčí radnice Petr Vinklář. Naposledy byl v Hradci Králové na seznam památek loni zapsán prvorepublikový vodojem na kopci svatého Jana.

Liskova vila z roku 1932 je součástí prvorepublikové blokové zástavby vycházející z Gočárova regulačního plánu Hradce Králové. Stojí v západním cípu městské památkové zóny ve Střelecké ulici. Liska byl autorem návrhu a zároveň stavebníkem a uživatelem vily. V Hradci Králové Liska navrhl například i původní městské lázně na Eliščině nábřeží.

Objekt byl navržen a do roku 1947 také využíván jako obytná vila s projekčním ateliérem. Později prostory domu i zahrady využívala mateřská škola, v 90. letech si ji pronajímaly politické strany. Vila má dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a obytnou střechu. Součástí objektu je malá zahrada s bazénkem a s oplocením. V přízemí byla umístěna kancelář a v patře bylo vlastní bydlení.

Stavba si přes pozdější změny využití zachovala velké množství původních prvků a konstrukcí a areál vily jako celek je velmi dobře dochován. "Unikátní jsou posuvná ocelová okna s ocelovou špaletou v patře objektu, která jsou po obnově," uvedl vedoucí odboru památkové péče magistrátu Jan Falta. Jde podle něj o experimentální konstrukci navrženou Liskou, kdy rámy i křídla oken jsou na místě složena z jednotlivých pásků a úhelníků za použití tisícovek vrutů. Výrazným uměleckým prvkem v interiéru je podle Falty krb s obkladem s barevnými úzkými pásky, které se objevují i na vstupní části fasády.

Ministerstvo kultury ve svém rozhodnutí konstatovalo, že segmentové prohnutí stavby respektující tvar významné městské komunikace dokládá architektův cit a vnímání i pro širší oblast sídelní struktury. "Stavba je výrazně vertikálně i horizontálně členěna a její hmotu potrhuje fasáda se střídajícím hladkým světlým provedením a tmavými obklady evokujícími cihly, které jsou pro město Hradec Králové typické," uvedlo ministerstvo.

Žádost města o zapsání vily mezi kulturní památky podpořily také Královéhradecký kraj a Národní památkový ústav.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK