Muzeum umění Olomouc nepovažuje odvolání ředitele za platné

13. 5. 2019ČTK Infoservis

Zástupci Muzea umění v Olomouci (MUO) se s ministerstvem kultury přou o platnost odvolání ředitele Michala Soukupa. Podle nich je neplatné, neboť rozhodnutí ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) z 18. dubna ředitel dosud nepřevzal osobně. Odvolávají se na výklad právníků. ČTK to dnes řekl mluvčí muzea Tomáš Kasal. Zástupci ministerstva kultury to však odmítají, odvolání podle nich nabývá účinnosti po deseti dnech od doručení.

"V případě odvolání Michala Soukupa z funkce ředitele Muzea umění Olomouc a jmenování "dočasného správce" MUO Ondřeje Zatloukala došlo k řetězci právních pochybení. Vyplývá to z právní analýzy, kterou vypracovala pražská advokátní kancelář Vepřek, Caska, Vlachová," uvedl mluvčí muzea.

Poukazuje na tvrzení právníků, podle kterých odvolání podle zákoníku práce nelze provádět s okamžitou účinností, jak ministr kultury učinil, ale je účinné až doručením odvolávanému zaměstnanci. "Odvolání pak podle zákoníku práce musí být zaměstnanci doručeno do vlastních rukou, a to na pracovišti, v jeho bydlišti, případně kdekoliv může být zastižen, což se doposud nestalo. Odvolání tak nelze považovat za účinné do doby doručení panu Michalu Soukupovi," uvedl Kasal.

Podle ministerstva je však odvolání ředitele z funkce platné. "Odvolání ředitele Muzea umění Michala Soukupa bylo řádně odesláno prostřednictvím poštovních služeb a v případě, že si jej pan Soukup nepřevezme, nastává i tak po deseti dnech účinek doručení a tudíž nabytí účinnosti. Není tedy pravdou, že by odvolání ministrem kultury bylo z právního hlediska neplatné," řekla ČTK mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl.

Ministr kultury Staněk pověřil řízením muzea Soukupova zástupce Ondřeje Zatloukala, ale i to podle právního výkladu, které má muzeum k dispozici, není v souladu s legislativou. Podle zřizovací listiny MUO vydané ministerstvem kultury není ministr oprávněn "pověřovat řízením", ale pouze jmenovat a odvolávat ředitele muzea. "Pověření řízením MUO pana Ondřeje Zatloukala je tak zjevným vybočením z limitů jak zákoníku práce, tak zřizovací listiny MUO ze strany pana ministra kultury," dodal Kasal. I přes právní rozepři by však Zatloukal muzeum vedl i nyní jako ředitelův zástupce vzhledem k tomu, že je Soukup na nemocenské.

Ministr Staněk odvolal 18. dubna kromě Soukupa také ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta. Ministr svůj krok vůči Soukupovi odůvodnil jeho selháním při přípravě a řízení projektu stavby Středoevropského fóra (SEFO) v období od září 2018 do dubna 2019. Soukupovi vytkl údajně předražené nákupy pozemků, podobu žádosti o evropské dotace a nesrovnalosti v dokumentech týkajících se projektu. Na Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal trestní oznámení. Oba popřeli, že by se dopustili čehokoliv protiprávního.

Krok ministra vyvolal v olomouckém muzeu velkou nevoli. Jeho zaměstnanci již vyzvali Staňka k rezignaci. Muzeum se zapojilo do petice organizované zástupci Centra pro současné umění DOX, kterou dosud podepsalo na 6000 lidí, na pondělí příští týden plánuje v proluce, kde má SEFO stát, velký koncert jako akci namířenou proti setrvání ministra kultury ve funkci.

Grémium ČSSD minulý týden ministrovi uložilo, aby připravil do konce května výběrová řízení na obě funkce a zklidnil situaci. Podle expertů je ale nereálné vyhlásit v květnu konkurz na ředitele muzeí.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK