Přihlášku na vedení Národní galerie Praha podal Jiří Fajt, Helena Musilová nebo Alicja Knastová z Polska

17. 6. 2020ČTK Infoservis

Dneškem končí termín, do kdy mohou zájemci podávat přihlášky do výběrového řízení na generálního ředitele Národní galerie Praha. Ministerstvo kultury vyhlásilo konkurz v polovině dubna a předpokládá nástup nového ředitele do funkce od 1. října, nejpozději 1. ledna příštího roku. Instituce má po loňském odvolání ředitele Jiřího Fajta dočasnou ředitelku. Fajt dnes ČTK řekl, že se do konkurzu také přihlásil.

Server Aktuálně.cz uvedl, že do konkurzu se přihlásili ředitelé Jiří Fajt a Vladimír Rösel, kurátorka Helena Musilová, Alicja Knastová z Polska nebo kolektiv deseti žen a další. Marek Pokorný, ani Vít Vlnas se nevyjádřili.

Vypsání konkurzu ministr kultury Lubomír Zaorálek oznámil přesně rok poté, co jeho předchůdce Antonín Staněk (oba ČSSD) odvolal tehdejšího ředitele galerie Fajta. Spolu s ním zbavil funkce i ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Oba dva šéfy Staněk odvolal s odkazem na hospodářská pochybení. Staněk před rokem vedením NGP dočasně pověřil ekonoma Ivana Morávka a vypsal výběrová řízení na nové ředitele obou institucí. Zaorálek je po svém nástupu na ministerstvo zrušil. V případě NGP odvolal Morávka a řízením galerie pověřil Anne-Marii Nedomu, manželku ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy.

"Nedovedl jsem si představit, že bych se ještě někdy ucházel o pozici generálního ředitele Národní galerie Praha, z níž jsem byl loni o Velikonocích tehdejším ministrem kultury odvolán na základě vykonstruovaných obvinění. Od té doby se ale některé věci změnily," uvedl dnes pro ČTK Fajt. Policie odložila obě trestní oznámení a Česká republika se Fajtovi za odvolání z funkce ředitele NGP omluvila.

"Za normálních okolností by bezesporu bylo spravedlivé, abychom začali jednat o rekonstrukci původního stavu, v situaci již běžícího mezinárodního konkurzu by to však bylo složité," domnívá se Fajt. Podle něj se za uplynulý rok změnily některé věci, které budou pozitivně ovlivňovat chod NGP - tím je třeba vznik Garanční rady NGP jako poradního orgánu působícího mezi ministerstvem a NGP.

Staněk Fajta loni odvolal po téměř pěti letech jeho působení jako ředitele NGP. V galerii pracoval už předtím, v roce 2000 z ní odešel kvůli nesouhlasu s tehdejším vedením Milana Knížáka.

Výběrové řízení je vyhlášeno jako otevřené a vícekolové. Ministr kultury Zaorálek také uvedl, že ministerstvo některé osobnosti samo osloví.

Kritéria výběrového řízení pro ministerstvo připravovala Garanční rada Národní galerie, jíž předsedá architekt Josef Pleskot a kterou loni v září Zaorálek po svém nástupu do čela resortu zřídil. Zaorálek řekl, že Pleskot bude předsedat i výběrové komisi.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK