Škola restaurování z Litomyšle slaví 25 let, o zájemce nemá nouzi

22. 4. 2018ČTK Infoservis

Setkáním absolventů a dalšími akcemi si dnes Fakulta restaurování Univerzity Pardubice připomněla 25 let od svého vzniku. Škola, která sídlí v Litomyšli na Svitavsku, má nyní 90 studentů a o zájemce o studium nemá nouzi. "Do ročníku bereme 16 studentů. Přibližně dvě třetiny uchazečů o studium musíme odmítnout," řekl dnes ČTK děkan fakulty Radomír Slovik. Škola od svého vzniku vychovala kolem 400 odborníků, kteří zachránili řadu českých i zahraničních památek.

Studenti a učitelé školy se například podíleli na opravě Karlova mostu v Praze nebo restaurování gotického náhrobku prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic v polském Kladsku. Škola také pracovala na záchraně Braunova Betlému v Kuksu, opravě vily Tugendhat v Brně, gotické kašny v Kutné Hoře, nástěnných olejomaleb kostela v Táboře-Klokotech nebo sgrafitové výzdoby ve Slavonicích.

Na fakultě dnes působí 30 akademických pracovníků a škola má akreditované čtyři čtyřleté bakalářské studijní obory a dva dvouleté obory navazujícího magisterského studia. Studenti získají znalosti pro restaurování děl z kamene, nástěnných maleb, sgrafit, papíru, knih, dokumentů či děl na papíru.

"V poslední době je největší zájem o studium restaurování uměleckých děl na papírové podložce. Je to i tím, že absolventi takzvaných papírnických oborů hledají mnohem lépe uplatnění v praxi. Pracují například v galeriích, archivech, muzeích," řekl děkan.

Absolventi oborů restaurování kamene a nástěnné malby zpravidla pracují jako restaurátoři na volné noze. Ani oni podle Slovika nemají s pracovním uplatněním potíže. "Práce pro restaurátory je nyní dost. Je to i tím, že investice státu do kultury a restaurování jsou vyšší než v minulosti," řekl.

Škola v Litomyšli vznikla v dubnu 1993 původně jako Soukromá škola restaurování a konzervačních technik. Z následně vytvořené vyšší odborné školy se v roce 2000 stala soukromá vysoká škola neuniverzitního typu a nakonec v roce 2005 se z ní stala Fakulta restaurování Univerzity Pardubice. Před sedmi lety na fakultě vzniklo Centrum pro restaurování a památkovou péči, které zajišťuje další odborné vzdělávání restaurátorů a služby v oblasti péče o kulturní dědictví.

V Litomyšli fakulta působí v ateliérech v Jiráskově ulici a v nedávno opravené piaristické koleji na Zámeckém návrší. K letošnímu výročí škola dnes v Muzeu restaurování a historických technologií v Červené věži v areálu fakulty v Jiráskové ulici otevřela výstavu, která bude veřejnosti přístupná do 8. července.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK